Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór głośników do trójdrożnych kolumn 100-150W

Haker99 11 Sie 2007 21:38 1609 15
  • #1 11 Sie 2007 21:38
    Haker99
    Poziom 9  

Zamierzam zrobić kolumny trójdrożne o mocy 100 - 150W. Problem w tym,

że nie bardzo wiem jakie głośniki wybrać.

Zależy mi na ciepłym brzmieniu i porządnym basie. Na jedną kolumnę

zamierzam wydać do 250zł na same głośniki. Kolumny będą napędzane wzmacniaczem 2x TDA7294.

Z góry dzięki za odpowiedzi.

0 15
  • #2 12 Sie 2007 10:06
    Mooshromx
    Poziom 14  

Hej jeśli miał bym ci polecić głośniki to radze jakieś Tonsile :) dobra firma a na pewno będą ładnie grały na elektrodzie są różne projekty może znajdziesz coś dla siebie

0
  • #3 12 Sie 2007 12:13
    Haker99
    Poziom 9  

Sorki ale to raczej mnie nie oświeciło. Wiem, że tonsile mają fajne brzmienie, bo mam altony 70. Chodzi mi raczej o jakieś konkretne zestawienia modeli.

0
  • #4 12 Sie 2007 12:20
    Tremolo
    Poziom 43  

Do tego wzmacniacza co najwyżej: 2x70W kolumna powiedzmy 16cm
    Co innego jakbys miał mostek na tych wzmacniaczach.

Starczy Ci do tego zestaw dwudrożny powiedzmy 2xGDN16/50 + GDWK8 z Tonsila. Lub powiedzmy jakaś Vifa na górkę. Zawsze to taniej i łatwiej skonfigurować.

Zakres 250 złotych jest akurat dla Tonsila ale 2dr.

powiedzmy konfiguracja z miękkim i bardzo niskim basem:

GDN20/60/3 (88zł) w bandpasie 4TH (2 komory bas by się wydobywal tylko przez BR z nabudowanym średnioniskotonowym powiedzmy tanim GDN16cm + 2x wysokotonowe.

jak by się nie uprzeć cięzko znaleźć coś dobrego do 3dr w tym zakresie cenowym. Dużo łatwiej przy tych słabych wzmacniaczach operować 2DR. Z TDA 7294 nie ma dobrego basu przegrywa nawet z amerykańskimi wzmacniaczami operacyjnymi mocy do sterowania silnikami.

Daloby radę tez zrobić kolumnę 2x GDN 20/40 + GDWK 9/120...

Za 250 złotych lepiej skupić się na jakości a nie mocy. A na pewno da się zrobić proste dwudrożne głośniczki. Wystarczy dobry średnioniskotonowy i wysokotonowy. A i nawet TDA 7294 nic im nie zrobi bo sam zasilam czasami tym wzmacniaczem GDN 16/30 jako odsłuch na próbie.

0
  • #5 12 Sie 2007 13:13
    thebeast
    Poziom 16  

Haker99 napisał:
    Sorki ale to raczej mnie nie oświeciło. Wiem, że tonsile mają fajne brzmienie, bo mam altony 70. Chodzi mi raczej o jakieś konkretne zestawienia modeli.

Właśnie zregenerowałem głośniki niskotonowe i średniotonowe w tych kolumnach. Jeśli posiadasz Altony to przesiadka tylko na sprzęt z jeszcze wyższej półki Cię zadowoli a włożony nakład pieniędzy napewno nie będzie żałowany.

Po pierwsze zastanów sie czy warto wkładać "marne" 250 zł na sprzęt, który już masz ?! ?!

0
  • #6 12 Sie 2007 20:29
    Haker99
    Poziom 9  

Ale mi chodziło o 250 zł na same głośniki do jednej kolumny. Czyli na całość 500 zł na głośniki. Bez problemu moge mieć też mostek TDA, także napęd nie stanowi przeszkód.

Myślałem o takim zestawieniu:

2x ARN-226-07/4 niskie
    ARP-150-00/8 średnie
    ARV-104-04/8 wysokie

Co na to powiecie?

0
  • #7 12 Sie 2007 20:59
    dybas
    Poziom 37  

Konstrukcja oklepana do bólu. Zaletami są niewygórowana cena, łatwość
    nabycia lub wykonania zwrotnic. Opisy konstrukcji, i brzmienia znajdziesz
    na forum. A może rozważysz zestaw dwudrożny?

0
  • #8 12 Sie 2007 22:06
    Tremolo
    Poziom 43  

250 złotych. Pomyślmy GDN 20/80/2 w komorze bandpassa 6TH + GDN16/50 + GDWK. Powinniśmy się zmieścić. Cięte bardzo nisko pomiędzy średnioniskotonowym a niskotonowym lub powiedzmy aktywnie (jakby wbudowany subwoofer w kolumny i 4 wzmacniacze. (koszt taki jak mostka).

Można też pokombinować z GDN 30/120 - ale on jest droższy.

Za 250 złotych szłoby kupic jakiś audiofilski głośnik 15..16cm + jakiś tonsil GDWK na wysokie.

0
  • #9 13 Sie 2007 08:11
    Haker99
    Poziom 9  

Rozważe te propozycje, ale jednak coś mnie ciągnie do tesli, bo z dżwiękiem tonsili jestem za już obeznany (jak wcześniej pisałem mam altony 70). Chce spróbować czegoś innego, a z tego co szłyszałem mają bardzo fajne brzmienie.

0
  • #10 13 Sie 2007 09:39
    Arkadyo
    Poziom 29  

Albo narazie stx 15-100 ax + vifa xt 19 i później dozbierać kaskę i wesprzeć jakimś fajnym aktywnym subem np. takim jak proponuje Tremolo

0
  • #11 13 Sie 2007 09:56
    Tremolo
    Poziom 43  

HAKER99: Tesla to też podobna lub nieco niższa klasa, ja bym poszedł w jakieś inne przetworniki. Ewentualnie w eksportowce Tonsila i coś na nich zrobił. Jeden z Tonsili był wstawiany do bardzo drogiej serii zagranicznych glośników, czego o Tesli nie mozna powiedzieć. Sam też myślałem, że wszystko wiem o Tonsilach, ale jak zrobiłem kilka swoich konstrukcji to zauważam różnice, między starymi kobyłami typu Altus a tym co nowoczesniejsze. Tonsil Tonsilowi nierówny.

Mówi się, że Tonsil nisko nie schodzi: subwoofer GDN20/60/3x2 w izobaryku i bandpasie 4TH zszedł mi poniżej 30 Hz -> warto pszukac w tej cenie na allegro kolumn BOLERO 200 -> nie bedziesz musiał nic składać. Ewentualnie drobne korekty - wymiana wysokotonowców. Może Ci się poszczęści i kupisz Tango?

www.protonsil.pl

Polecałbym glośnik Głośnik niskotonowy GDN 17/40 [4 ohm]

brutto: 85.00 PLN
    symbol produktu: 9 5151 286 09
    Wysokiej klasy głośnik średnio - niskotonowy, znany z renomowanych brytyjskich zestawów. Zastosowana w nim membrana z włókna szklanego ma dużą sztywność przy małej masie. Kosz z twardego tworzywa ABS nadaje mu dużą sztywność.

2 takie. W układzie 2,5WAY - wygląda na piękną konstrukcje! W dodatku cena i materiały.

0
  • #12 13 Sie 2007 13:24
    Haker99
    Poziom 9  

Chyba jednak zostanę przy teslach. Nie jestem audiofilem. Te kolumny mają być jako zestaw do drugiego pokoju. A z tego co czytałem to jest sprawdzone zestawienie (w końcu wiele osób ją zastosowało).
    I dalej będe się upierać - NIE Tonsil. Szukam czegoś innego. Ma być bardzo miękko, czysto i mięsiście (tesle podobno to oferują, a w dodatku jak napisał wcześniej dybas - są tanie i łatwo dostać lub zrobić do nich zwrotnice). [/quote]

0
  • #13 13 Sie 2007 13:45
    thebeast
    Poziom 16  

Haker99 napisał:

I dalej będe się upierać - NIE Tonsil. Szukam czegoś innego. Ma być bardzo miękko, czysto i mięsiście

No nie słyszałeś chyba do końca Tonsili. Ale skoro się juz upoarłeś to rób rób... Zestaw ogólnie mówiąc bez wad - te Tesle. Swoją droga ciężko przekonać uparciucha ;) Resztę informacji do tego zestawienia znajdziesz już na forum.

0
  • #14 13 Sie 2007 15:36
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Haker99
    Jeśli chcesz coś na tesli, to zrób na 2xarn226 + arx + na górę sc10n8 visatona. ARN w 50l w closed. Bardzo fajny zestawik (robiłem koledze).

0
  • #15 13 Sie 2007 15:49
    Haker99
    Poziom 9  

thebeast napisał:

Zestaw ogólnie mówiąc bez wad - te Tesle. Swoją droga ciężko przekonać uparciucha ;)

TO mnie cieszy :D I właśnie czegoś takiego szukam. A co do upartości to już tak mam. :D

A co do tonsili to może i nie słyszałem wszystkiego, ale wiem co się gra. A powód dlaczego nie tonsil - szukam czegoś innego i tyle.

0
  • #16 13 Sie 2007 17:17
    thebeast
    Poziom 16  

przemo-lukas napisał:
    Haker99
    Jeśli chcesz coś na tesli, to zrób na 2xarn226 + arx + na górę sc10n8 visatona. ARN w 50l w closed. Bardzo fajny zestawik (robiłem koledze).

No akurat w tym zestawie basik będzie się wyróżniał - efektywność 2xARN vs ARX i SC. Też bym wolał takie zestawienie niż ARP i ARV ;) Polecam polecam.

0
  Szukaj w 5mln produktów