Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podwyższenie napięcia z 12 na 25V

Dj Ter 11 Aug 2007 23:56 1460 5
    Dj Ter
    Level 2  
    Mam urządzenie które pracuje na 25V i chciałbym je uruchomić w samochodzie podłączając je do gniazda zapalniczki. Wiem że napięcie jest tam 12V a ja potrzebuje 25V. Czy jest wogóle taka opcja, żeby podwyższyć napięcie i w taki sposób to zrobić??
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    jaki maksymalny pobór prądu ma to urządzenie i czy napięcie musi być stabilizowane?

Pozdrawiam
    Dj Ter
    Level 2  
    Quarz wrote:
    jaki maksymalny pobór prądu ma to urządzenie i czy napięcie musi być stabilizowane?

Urządzenie działa na prąd zmienny (50Hz). Pobór prądu wynosi 2,2A
    żarówka rtęciowa
    Level 37  
    Można zastosować zwykłą przetwornicę 12/230V i przewinąć uzwojenie wyjściowe w transformatorze. Jeżeli zasilane urządzenie ma prostownik na wejściu to można zastosować przetwornicę DC/DC 12/28V.
    telemah
    Level 27  
    A chcesz tą przetwornicę wykonać samemu ?? Jak tak to musisz mieć sporo wiedzy i praktyki , bo nie będzie to pewnie przetwornica składająca się z dedykowanej "kostki" i kilku drobnych elementów, gdyż potrzebujesz tutaj przetwornicy o mocy niemal 60Watt więc będzie ona raczej "bardziej skomplikowana" .Szkoda że źródło zasilania w tym wypadku jest na prąd stały gdyż inaczej wystarczyłby powielacz napięcia a tak to potrzebujesz
    przetwornicy i to dość sporej mocy , więc zaczną się esy floresy ze zdobyciem odpowiedniego trafka, dławików, cewek itd....

Ps.Poszukaj , na elektrodzie była gdzieś chyba przetwornica do zasilania
    większej mocy samochodowych wzmacniaczy audio, sam kiedyś chciałem ją zrobić ale byłem wtedy ( i być może jestem nadal) zbyt "zielony" ażeby bez zbędnych stresów i różnych "k_rew jego maciów" zbudować takie urządzenie.Wszystko zależy więc od tego na jakim poziomie jest twoja wiedza i umiejętności.

Ps.2 nawet gdy urz. działa na prąd zmienny , to zawsze można podpiąć
    się z zasilaniem za prostownikiem a przed ew. blokiem stabilizującym napięcie zasilania.