Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FIAT PUNTO II FL 16V, świecą się dwie kontrolki poduszek

12 Sie 2007 09:25 15564 10
  • Poziom 10  
    Witam!

Auto jak w temacie, dwie poduszki przednie.

Bez żadnej przyczyny (żadnego uderzenia itp) po przekluczeniu stacyjki zapaliła sie i nie chce zgasnąc czerwona lampka od poduszki. Dodatkowo po przekluczeniu zaświeca sie zółta kontrolka (w normalnych warunkach po przekluczeniu mruga przez kilka sekund i gaśnie - ta kontrolka dotyczy poduszki pasazera - przypomina o wyłączeniu jej jeśli chciałoby sie przewozić na przednim siedzeniu dziecko w foteliku), po czym zaczyna chwile mrugać i znów zaświeca sie, tym razem na stale. Po odpaleniu auta obie świecą. Z instrukcji auta wynika co oznaczają poszczególne stany kontrolek, ale takiej sytuacji jak powyżej nie ma...

Co mogło sie stać? Jakim sprzętem można to zdiagnozować? Mieszkam w okolicach Poznania, może ktoś zna warsztat ktory nie drogo by podłączył kompa do auta i stwierdził co się mogło stac?

Może ma ktoś schemat elektyczny poduszek powietrznych + napinacze pasów. To pomogło by w stwierdzeniu gdzie sie może coś wyczepiło itd.

PS. czy ktoś wie gdzie w tym modelu szukac wiazki od napinaczy?

Pozdrawiam i z góry dziękuje za wszystkie sugestie.
  • Poziom 24  
    Kontroler poduszek zarejestrował błedy które należy przeczytac i skasować. Jesli awaria fizyczna ma miejsce, błedy zostaną zarejestrowane ponownie. Należy je przeanalizować i wyciągnąc wnioski. Miałem podobną awarię w Skodzie Felicja. W serwisie "zaśpiewali" 70 zł za podłaczenie komputera co doprowadziło mnie do złości poniewaz od podłaczenia komputera/testera do usunięcia awarii zazwyczaj w serwisie jest daleka i kosztowna droga.
    Postanowiłem zakupić kabel interface ODB2/USB i samemu podłaczyć się
    z laptopem uzywając VAG-COM. Jak się okazuje cała aplikacja jest prosta i przejrzysta jak konstrukcja cepa. Tylko w serwisach robia z tego wielkie halo jakby "komputer" był niewiadomo czym.

Blędy skasowałem i na razie jest dobrze. Mogą pojawić się ponownie ale wynika to z niekontaktów na wtyczkach. 5 lat temu w serwisie zaproponowali mi wymianę poduszki w tej Skodzie i dobrze że się nie zgodziłem twierdząc że mnie naciagają na niepotrzebne koszty zamiast szukać właściwej przyczyny.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 24  
    Do kabela interface, oprócz sterowników USB, miałem załączony WAG-COM który do moich potrzeb w zupełności wystarczył.
  • Poziom 10  
    Dziękuje za wszelkie sugestie

Orientowałem sie i do tego moelu jest potrzebny euroscan. Ale w większości opisów podają ze działa z modelami do 2000 r :( Już sam nie wiem.
    Wczoraj odłączyłem aku, ale nic nie dało, błąd nadal jest. Tam gdzie sie dało sprawdziłem poprawność założenia wtyczek. Wszystko wyglądało ok. Nawet nie wiem czy w tych autach po usunięciu usterki lampka zgaśnie, czy mimo wszystko trzeba ją wykasować.

Ponawiam prośbe o jakiś schemat poduszek i napinaczy, może ma ktoś rozrysowany układ złącz tego obwodu, wiedziałbym jeszcze co i gdzie szukac.

Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Euroscan bez problemu da sobie z nim rade , testowalem Fl-a nawet z 2005 roku i tez smiga
  • Poziom 10  
    a to jest ciekawe bo mam Siene i poduszki nie są podłaczone pod komputer tylko sensor -----> poduszka
    |
    |
    |
    Kontrolka

jak sobie zobaczycie takie coś :)
    http://www.airbag.com.pl/systemy/artykul.htm

tam jest cały schemat poduszek :)
    i nic nie jest podłączone do kompa awiec jak wam ma pokazać błąd poduszki to ja niewiem :)

pozdrowionka :)
  • Poziom 16  
    po usunieciu usterki lampka sama nie zasnie trzeba usunac/wykasowac zapisany blad ze sterownika
    napisz na PW cos ci poradze
  • Poziom 10  
    Problem rozwiązany. Pojechałem do elektromechanika. Podłączył sie euroscanem i stwierdził błąd wiązki elektrycznej poduszki pasażera. Po wykasowaiu błędów obie lampki poduszek zgasły. Jak narazie usterka sie nie powtórzyła. Koszt 30 zł.

Miejmy nadzieje że to był jednorazowy wybryk auta :)
  • Poziom 16  
    Czy w Punto II FL 2004/05 r. w celu skasowania błędów poduszek wystarczy interfejs EUROSCAN oraz czy do diagnostyki poduszek jest przeznaczone drugie gniazdo diagnostyczne tak jak w pierwszej generacji punto (jeśli tak to gdzie się znajduje)?
  • Poziom 14  
    W wersji FL komunikacja z poduszkami jest przez OBD w bodycomputer,ja to kasuję FinaList-em.Co do Euroskan-a to nie sprawdzałem