Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ECS K7 VZA - jaki procesor?

12 Sie 2007 11:55 1499 13
  • Poziom 14  
    Witam!

Mam płytę główną ECS K7 VZA, procesor Duron 700 i 512 RAMu. Komputera używam głównie do muzyki - jako multiefekt gitarowy, dlatego zainstalowałem sterowniki ASIO4ALL - nie wiem, dlaczego kx project nie chciały współpracować z SB Live - podobno powinny. Ale nie w tym problem - ASIO4ALL działa, efekty mam w czasie rzeczywistym z opóźnieniem poniżej 5msek. Ale te efekty poczodzą z Cubase SX3 - to są te podstawowe, w które wyposażony jest sam program. A te lepsze - np Amplitube w postaci wtyczki VST nie chcą gadać. Nie pamiętam dokładnie, jakiej treści był komunikat, ale sprawa dotyczyła procesora - że czegoś tam nie obsługuje. Dlatego pytanie zasadnicze:

Jaki mksymalnie mocny procesor może współpracowac z moją płytą? Podobno absolutnie dla mnie wystarczajączym ma być Athlon XP - czy takowy moja płyta obsługuje?

Pozdrawiam i z góry dzieki za odpowiedź.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 23  
    Rev 1.0 tej płyty według specyfikacji producenta obsługuje najszybszy procesor Athlon 1400MHz.
    Rev.3.0 z kolei obsłuży Athlon XP 2400+ (maksymalnie oczywiście). Czyli sprawdź rev płyty i wtedy będzie wiadomo.
  • Poziom 14  
    Kurde - jednak głupi w temacie jestem... Co to jest Rev płyty i jak mogę to sprawdzić? Wszystkie dane wyświetla mi Aida i na tej podstawie identyfikuję płytę.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Wersję płyty, znajdziesz po otworzeniu obudowy. Gdzieś w okolicach portów PCI będzie napis Rev. 3.0 lub Rev. 1.0.
  • Poziom 14  
    No dzięki panom bardzo za pomoc - rzeczywiście jak byk jest napisane, że Rev 1.0. Więc zasadniczo wszystko chyba jasne. Co prawda w specyfikacjach producent pisze o biosie 1.2e, a mi Aida pokazuje, że mam 1.1g, ale to już chyba niewielki problem, bo to się chyba daje uaktualnić. Tylko jeszcze pytanie dotyczące procesorów AMD: coś tam było takiego, że jak mamy procesor Athlon 1.8, to on w rzeczywistości pracował chyba na częstotliwości 1.4GHz. Czyli to o taki chodzi, czy mam konkretnie szukać Athlona 1.4G? Np na Allegro taki może być:
    http://www.allegro.pl/item225242974_amd_athlon_1400_mhz.html ? Poza tym czy przy takiej płycie warto płacić te pięć dych za sam procek, czy to niewiele mi poprawi wydajność?
  • Poziom 21  
    A jak nie znajdzie na płycie :P >> niech kolega poszuka ( JEŚLI POSIADA) jakieś papierki od tej płyty >>instrukcja obsługi itp ;]
    Tam będzie napisane jaka to wersja i jaki procki obsługuje.
  • Poziom 14  
    Nie, no jest na płycie. A papierków nie mam, bo to przecież zabytek z którejś tam już ręki.
  • Poziom 23  
    Athlony z serii XP mają inny symbol niż prędkość i nie jest to oszustwo, czy coś w tym stylu, ale nie o to chodzi, bo na tej wersji płyty Athlony XY działać nie będą.
    Wobec tego najszybszy procesor to Athlon 1400MHz, może być ten z linka podanego wcześniej. Warto jeszcze zaktualizować bios do najnowszej wersji.
  • Poziom 14  
    No dzieki bardzo jeszcze raz - już wszystko yasne.
  • Poziom 28  
    Cytat:

ale nie o to chodzi, bo na tej wersji płyty Athlony XP działać nie będą.

Mozesz mi wytłumaczyć dlaczego miałby nie działać ?

Na tej płycie ruszy każdy athlon XP ale na rdzeniu Palomino (0.18um)
    Plyta obsluguje maksymalnie 100Mhz (mozna chyba do 112 MHz ustawic w BIOS) wiec jakby kolega zakupil Athlona 1900+ Palomino ktorego mnoznik wynosi 12x to przy 112Mhz FSB miałby taktowanie rzedu 1344Mhz
    (czyli cos jak athlon 1600+)
  • Poziom 12  
    Witam.
    aqrat "Nie pamiętam dokładnie, jakiej treści był komunikat, ale sprawa dotyczyła procesora - że czegoś tam nie obsługuje."
    Może chodziło o technologię SSE?

Stingerek "Plyta obsluguje maksymalnie 100Mhz (mozna chyba do 112 MHz ustawic w BIOS) wiec jakby kolega zakupil Athlona 1900+ Palomino ktorego mnoznik wynosi 12x to przy 112Mhz FSB miałby taktowanie rzedu 1344Mhz (czyli cos jak athlon 1600+)" - raczej bliżej było by Mu do Athlona XP 1500+ (1333MHz).
    Athlon XP na rdzeniu Palomino były od 1500+ do 2100+.
    A gdyby udało się dostać (raczej ciężko) Athlona XP 2100+ na rdzeniu Palomino, który ma mnożnik 13 i puścić go na magistrali 112 (jak proponuje Stingerek) otrzymalibyśmy procesor pracujący z zegarem 1456 MHz.
    Np. http://allegro.pl/item224164614_amd_athlon_2100_xp_box.html
    Wcześniej jednak warto zaktualizować bios do najnowszej wersji.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 28  
    Ciekaw jestem tylko czy gdzies na tej plycie (to stary sprzet wiec moge nei pamietac) byla zworka ktora nazywala sie FORCE 133MHZ ale nie dałbym sobie reki uciac czy to bylo na rev 1.0 czy rev 3.0
  • Poziom 21  
    Już odpowiadam że v 3.0

V 1.0 ma tylko luty w tych miejscach bez zworki ale i tak ponoć nie obsługuje tego 133.

Były gdzieś opisy kombinowano z wlutowywaniem zworek i podmianą biosów z v 1.0 na 3.0 :P