Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

OKI ML 3320 - tylko świecący POWER

kadar_86 12 Sie 2007 12:26 1646 8
 • #1 12 Sie 2007 12:26
  kadar_86
  Poziom 13  

  Jak w temacie.
  Drukarka poprostu z dnia na dzień przestała działać.
  Świeci się tylko power i nic poza tym.

  Bardzo proszę o pomoc.

  Pozdrawiam

  0 8
 • #2 12 Sie 2007 13:16
  kosmita
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Przy włączaniu rusza silnikami czy tylko stoi? Czy tak samo zachowuje się jak odłączysz kabel logiczny od drukarki (przed włączeniem i jak zachwowuje się tuż po włączeni z wypiętym kablem)?

  0
 • #3 12 Sie 2007 13:23
  kadar_86
  Poziom 13  

  Przy włączaniu stoi - bez względu na to czy jest włożony kabel czy nie.

  0
 • #4 12 Sie 2007 20:02
  tato56
  Poziom 28  

  podobny przypadek miałem (klient amator-mechanior) wymontował głowicę drukującą i zamontował przy włączonej drukarce (spaliło ją)wymiana pomogła drukarka ożyła a może przypadek?

  0
 • #5 12 Sie 2007 22:46
  kosmita
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Bardzo prawdopodobne że masz uszkodzone procesory na którejś z elektronik. Drukarka ma układy samo diagnozujące które przy uszkodzeniu, sygnalizują błąd odpowiednią kombinacją świecących się i migających diod. Takie zachowanie to objawy uszkodzenia logikiale... kto wie można pogdybać na odległość tylko. Moja rada:
  - obejrzyj dokładnie elektroniki czy "na oko" nie widać spalonego układu albo osmolonej płyty elektroniki
  - możesz spróbować wyjąć i oczyścić złącza przewodów paskowych, może powierzchnia któregoś się utleniła albo zanieczyściła i to powoduje złą pracę
  - przy wyłączonej drukarce wyjm głowicę i włącz drukarkę
  - przy wyłączonej drukarce odepnij z elektroniki pasmo karetki i włącz
  - przy wyłączonej drukarce wypnij silnik LF (ten który kręci wałkiem i włącz

  Jeśli któraś z powyższych czynności zaowocuje zmianą konfiguracji świecących diod to znaczy ze odpięty układ powoduje złą pracę i trzeba mu się uważnie przyjrzeć

  Jeśli to nie to to albo kupujesz dawcę organów i przekładasz elektroniki (czasami przy pojawieniu się napięcia na bolcu uziemiającym lecą obie elektroniki), albo ściągasz z działu ze schematami serwisówkę tam są schematy elektronik i zabierasz się za naprawę.

  0
 • #6 19 Sie 2007 13:19
  janusz2k
  Poziom 14  

  Nie jestem pewien, ale chyba podobny efekt wywoluje uszkodzenie interfejsu Centronics, gdy padnie linia /INIT. Jest to reset drukarki. Pomaga wtedy wymiana bufora 7406. Warto najpierw "obmierzyc" ukladzik, czy nie ma zwarc do masy ktoregos z wejsc lub wyjsc (wszystkie nóżki z wyjatkiem 7-masa i 14 +5V).
  Albo to co radzi Kosmita- walnieta elektronika lub którys z elementów.

  0
 • #7 19 Sie 2007 23:15
  gosp
  Spec od drukarek

  janusz2k napisał:
  Nie jestem pewien, ale chyba podobny efekt wywoluje uszkodzenie interfejsu Centronics, gdy padnie linia /INIT. Jest to reset drukarki. Pomaga wtedy wymiana bufora 7406. Warto najpierw "obmierzyc" ukladzik, czy nie ma zwarc do masy ktoregos z wejsc lub wyjsc (wszystkie nóżki z wyjatkiem 7-masa i 14 +5V).
  Albo to co radzi Kosmita- walnieta elektronika lub którys z elementów.


  Witam. - kolego nie motaj w głowie - uszkodzony 7406 powoduje brak reakcji drukarki na przesyłanie do niej danych centronics'em , ale drukarka normalnie parkuje i jest w stanie drukować np. menu, lub test.
  W opisanym przypadku najlepszym wyjściem jest propozycja kolegi kosmity : zawężenie poszukiwań uszkodzenia przez podmianę podzespołów z sprawnej drukarki, zajmie to zaledwie kilkanaście minut - sprawdzić w ten sposób należy płytę główną i płytę zasilacza, natomiast przed podmianą karetki, trzeba zmierzyć omomierzem uzwojenia na silniku tarczowym karetki (6szt.)- powinny mieć około 6÷7Ω jeśli mają mniej (w wyniku przegrzania i uszkodzenia izolacji) to możesz uszkodzić driver tego silnika na płycie głównej.Tak jeszcze na szybko, możesz sprawdzić czy nie spalony jest bezpiecznik (ten który jest na dole płyty głównej, oraz czy nie grzeje się procesor na płycie głównej (układ prostokątny z nogami z każdej strony)

  P.S.przepraszam za ogólniki ale jak zawęzisz swoje poszukiwania, to postaram się byc bardziej precyzyjny w podpowiedziach.

  0
 • #8 14 Lis 2007 17:05
  janusz2k
  Poziom 14  

  No cóż, nie dam głowy, co robi drukarka OKI, gdy komputer jest wyłączony-wtedy wlaśnie drukarka ustawiona jest w stanie "reset" (linia INIT jest w stanie niskim). Mówię o drukarce podłączonej Centronicsem do kompa. Przynajmniej tak robią Epsony, nie sprawdzalem OKI. Dlatego poddałem tę myśl. Faktycznie, każdy sprawdzi drukarkę z odłączonym kablem, natomiast gdy PADNIE linia INIT - wtedy efekt jest żaden, bo drukarka cały czas jest "resetowana".
  Niestety, nie wiemy jak się sprawa zakończyła :(

  0
 • #9 15 Lis 2007 17:00
  vonKlauS
  Poziom 16  

  a szkoda,bo czegoś można by się douczyć.
  Ze swojej strony dodam tylko,że kilka przypadków miałem,gdy ls06 spalony blokował drukarkę tak,że tylko power się świecił.

  0