Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowania akumulatora z zasilacza impulsowego

12 Sie 2007 14:24 1940 4
  • Poziom 20  
    Czy podpinając akumulator pod zasilacz imp. należy zawsze robić to przez szereg. umieszczoną diodę [np.Schotky] ?
    :roll:
  • Poziom 38  
    Podpięcie akumulatora poprzez szeregowa diodę jest korzystne dla WSZYSTKICH typów zasilaczy, a ma na celu unikniecie rozładowywania akumulatora, jeśli by w jakimś momencie zabrakło prądu.
    Najczęściej jednak konstrukcja zasilacza jest taka, że jest już wewnatrz dioda, która zapobiega rozładowaniu. Ważniejsze jest co innego: ograniczenie napiecia ładowania tak, aby nie dopuscić do "przeładowania" akumulatora i ew. gazowania, które w przypadku akumulatorów żelowych i innych bezobsługowych grozi zniszczeniem akumulatora.
    Graniczne napięcie dla akumulatorów ołowiowych to 14,4V dla 12-voltowego, a np. dla litowo-jonowych to 4,2V na ogniwo.
    Dioda Shottky'ego jest korzystna z powodu mniejszego spadku napięcia - i co za tym idzia - mniejszego wydzielania ciepła. "Zwykłe" diody krzemowe mają spadek napięcia ok. 0,7 - 0,8V, co przy większych prądach (np. 10A) wymaga przymocowania diody do radiatora.
  • Poziom 20  
    Troszkę o co innego mi chodzi.
    Ja będę robić z.impulsowy może na TL494 + tranzystor i zastanawia mnie czy podłączenie akumulatora w celu ładowania nie puści mi z dymem tranzystora?

Tranzystor to darlington PNP 2SB1647
    i coś mi się wydaje, że nie powinno się nic złego stać. Baza będzie zabezpieczona odp. rezystorem.
  • Poziom 20  
    Znam, znam tę dokumentację, jednak podłączenie zasilania obcego od strony wyjścia nie spowoduje zadziałania ograniczenia prądowego ponieważ spadek napięcia na rezystorze R11 ma znak przeciwny. [Ust<Uwy]
    Zastosuję na wszelki wypadek diodę schotkiego.