Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

zwrotnica w maestro II 130

rosim 12 Aug 2007 23:39 8061 16
Renex
 • #1
  rosim
  Level 15  
  Witam, czy próbowaliście coś zmieniać w zwrotnicy tonsil maestro II 130? rodzaj elementów? ich wartość? W załączeniu schemat
 • Renex
 • #2
  Tremolo
  Level 43  
  Lepiej jak Tonsil nie będzie. Możesz co najwyżej spróbować polepszyć ich jakość a nie wartość. Cewek lepszych nie kupisz, kondensatory możesz natomiast wymienić na Janzen Audio lub SCR lub jakieś inne o dielektryku stałym.
  Swoją droga profesjonalna zwrotnica 2/3 rzędu. Jakbyś wymienił głośniki powiedzmy wysokotonowe na ScanSpeak, Vifa to można by powiedziec o delikatnej korekcie. A teraz bym tego nie ruszał jesli chodzi o wartości co najwyżej jakość: lepsze rezystory, cewki i kondensatory.
 • #3
  rosim
  Level 15  
  dzięki Tremolo, myślałem na razie o wymianie kondensatorów, bo nie wiem, co tam w środku siedzi tj. czy nie sa to czasem elektrolity (nie rozkręcam bo mam je na razie na gwarancji), mam inne kolumny technicsa i tam były elektrolity, po wymianie na mkp duża poprawa jakości, pozdrawiam
  aha, czy wymiana wysokotonowców na na ScanSpeak, Vifa polepszy znacząco brzmienie?
 • #4
  krzysieklysy
  Level 15  
  Witam przepraszam ze sie wtrace mam pytanko posiada moze ktos schemat zwrotnicy do GDN 13/40/10 12Ω +GDWK 10/80 T palnuje robic monitorki na tych glosniczkach tylko nie moge nigdzie znalesc schematu zwr. moze ktos pomoze :0
 • Renex
 • #5
  dexter_86
  Level 26  
  W kolumnach tonsilowskich raczej nie znajdziesz elektrolitów. A co do technicsa to idzie wszystko w tani koszt i dlatego stosują elektrolity niepolarne.
 • #6
  Tremolo
  Level 43  
  krzysieklysy: górkę możesz zrobić taką samą, zwiększyć opornik do ok 8om, reszta z górnej częsci zwrotnicy jak w tych Maestro: bo masz prawdopodobnie ten sam głośnik. dół natomiast trzeba skorygować. Chcesz zrobić głosniki 1x12om czy 2x12 równolegle?

  Co do dołu względem Maestro: impedancja głośnika jest większa niż oryginalnie w Maestro, zatem potrzeba cewki nieco większej jakieś 2,6mH a kondensatora mniejszego 3,3 uF rezystor prawdopodobnie będzie działał taki jest na korekcji impedancji.

  co do scan speak visaton itd.. to sprzęt najwyższej klasy...
 • #7
  rosim
  Level 15  
  Tremolo "co do scan speak visaton itd.. to sprzęt najwyższej klasy..." zapytam w odniesieniu do amplitunera yamahy rx797 i maestro II130 - czy usłyszę różnicę, czy raczej mimimalne polepszenie dźwięku i nie warto się bawić w zmianę?
 • #8
  krzysieklysy
  Level 15  
  Do tremolo chcem zrobic tylko na jednym gdn :) skromne monitorki do mojego nowego cambridge audio moze ktos dal by caly schemat juz gotowy a najlepiej zaplacil bym komus za wykonanie takowej zwrotki :)
 • #9
  Tremolo
  Level 43  
  wszystko zalezy od chwili, czasami lepiej w niektórych przypadkach brzmi zwykły głośnik jednodrożny szerokopasmowy pod scalakiem, innym razem lampa, innym razem przedobrzony stary japoński wzmacniacz z powieloną ilością filtrowania w zasilaniu, innym razem wzmacniacz estradowy o sporym nadmiarze mocy do kolumny.

  W przypadku tonsili skuteczność głośników wysokotonowych rzadko jest liniowa zazwyczaj jest to +/-1dB względem średniej podawanej jako skuteczność. W dodatku tak grają z przodu a nie pod kątem. Takich charakterystyk Tonsil nie podaje. nie da się tez na podstawie charakterystyki powiedzieć, które głośniki grają lepiej w danej konfiguracji. Wiadomą sprawa jest renoma no i częśc ryzyka. W przypadku Tonsila +/-1dB To jest wynik bardzo dobry, ale wiadomo, że głośniki się starzeją na razie nie bawilbym się w wymiany, dopiero jakby się popsuły.

  Jakby co myslałbym o czymś takim: http://www.akkus.com.pl/index.php?grupa=gl_szczegoly&firma=vifa&model=D27TG-05-06&lang=pl&dh=dt
  Oczywiście trzeba by zmienić zwrotnicę.

  Można tez pokombinować z innymi Tonsilami.
 • #10
  rosim
  Level 15  
  Tremolo, a jak oceniasz maestro II 130 załawsza w stosunku jkość/cena - ja kupiłem nowe, gwarancja za 800 zł para, czy jest coś lepiej grającego w tej cenie? Pozdrawiam
 • #11
  kborowiec
  Level 18  
  Gwoli ścisłości, zwrotnica jest pierwszego rzędu dla GDN, tylko z korekcją impedancji. Można spróbować zrobić układ 2,5 drożny, ale wątpię by efekt był lepszy niż w oryginale. Możliwe, że zastosowanie filtru 18db/okt dla GDN-ów coś by poprawiło poprzez lepszą separację pasm współpracujących głośników przy zachowaniu wymagań wobec układu d'Appolito (filtry nieparzystego rzędu).
 • #12
  rosim
  Level 15  
  a jak najłatwiej dostać se dpo zwrotnicy - poprzez górny czy dolny woofer?
 • #13
  thebeast
  Level 16  
  rosim wrote:
  a jak najłatwiej dostać se dpo zwrotnicy - poprzez górny czy dolny woofer?


  Najlepiej rozkręć i sprawdź. Przecież roboty to niewiele ;)
 • #14
  rosim
  Level 15  
  nie chcę za bardzo grzebać, bo sa jeszcze na gwarancji, a chciałem tylko zajrzeć, czy w zwrotnicy są elektrolity
 • #15
  Anonymous
  Anonymous  
 • #16
  rosim
  Level 15  
  no i trochę pozmieniałem:
  kondensatory na cross-capy jantzena wszystkie na 400 V, ale się zmieściły, rezystory 10W, z tym, że chyba jednak nie bezindukcyjne bo z takim oznaczeniem MET-TY (szare, długie owalne śr. ok. 5mm), przewód 2x2 mm miedź beztlenowa, koszt wymiany ok. 50 zł, nie licząc poparzonych palców - dawno nie lutowałem, :))))
  nie za bardzo mam doświadczenie w opisywaniu wrażeń dźwiękowych, wg mnie dźwięk wysokotonowy jest taki: bardziej wyraźne końcówki wyrazów, zwłaszcza "s", mimo tego nie jest to szeleszczące, bardziej takie dźwięczne, "okrągłe", słychać więcej detali, nawet w wiekszych składach inne instrumenty, zwłaszcza jakieś "przeszkadzajki" i dzwonki perkusyjne i tu miałem na myśli to odrywanie się od głosników, po prostu dźwięki dłużej wybrzmiewają
  bas również lepszy, schodzi jeszcze niżej niż poprzenio
  nie wiem, ale chyba jeszcze te nowe elementy muszę się "uformować" i być może jeszcze się coś zmieni
 • #17
  benek161
  Level 21  
  Witam, sory że odświeżam temat ale mam pytanie: jaki opór powinny mieć cewki w tej zwrotnicy? Mam zamiar skopiować te kolumny