Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Serwer + router domowy - poradźcie :)

neo_dc 12 Aug 2007 23:51 9912 17
Texa Poland
    neo_dc
    Level 32  
    Witam wszystkich speców.

Przejdę od razu do meritum:
    Marzy mi się sprzęt o konfiguracji
    - 4 karty sieciowe ( 1 WAN + 3 LAN )
    - serwer plików w LANie (samba ? )
    - możliwość przekierowania portów
    - serwer DHCP
    - brama internetowa
    - obsługa torrent
    - QoS

Może wyjawię szczegóły. Mam 2 komputery + bramkę VOiP z routerem.
    Niestety nie mogę na niej przekierować portów, w związku z tym torrent się ślimaczy, plików na gg nie może siostra otrzymywać, QoS w tej bramce to też o kant d..y otłuc.

Więc miałby to być komputerek, który w pierwszej kolejności rozdzieliłby internet na 2 kompy i na bramkę VOiP (super byłoby jeśli możnaby zrobić coś takiego, że karta na której będzie bramka będzie miała największy priorytet - jak ktoś zadzwoni albo ja będę dzwonił to nie chcę przerywanego połączenia ). Druga sprawa to serwer plików - po prostu dodatkowy dysk widziany w sieci cały czas. Trzecia sprawa to możliwość ściągania torrentów ( loguję się zdalnie, ustawiam co potrzeba i zostawiam na noc ). Możliwość przekierowania portów ( NAT ? ), niektóre programy potrzebują połączenia akurat tak a nie inaczej i to by mi się przydało. Serwer DHCP mile widziany aczkolwiek niekonieczny.

Czym dysponuję ?
    - 3 zasilacze ATX
    - P6BAT-A+
    - dużo RAM-u (256 na pewno by się uzbierało )
    - grafika jakaś ( nie pamiętam )
    - karta sieciowa
    - celeron 466 ( na tej płycie chodził @ 525 MHz stabilnie )

Dokupiłbym dysk i brakujące karty.

Myślę, że jakiś linux by sobie poradził z tymi zadaniami ( w trybie tekstowym ) na tym sprzęcie.
    Chciałem to upchnąć w jakąś ładną obudowę, problem w tym, ze chciałbym, aby była ona jak najmniejsza. O ile karty sieciowe są niskie, o tyle grafa jest dość wysoka i nie zmieści się do obudowy po sprzęcie audio-video ( jakiś magnetowid ). Jest jakaś możliwość wyjęcia grafiki albo obejścia zgłaszania jej braku ?

Będę dalej szukał pomysłów sam, ale czekam na wasze propozycje :)

Z góry dzięki za wszystkie rady i sugestie
  • Texa Poland
  • Helpful post
    Bodzio
    Level 16  
    Witam

Ja mam u siebie serwer i do tego router wifi.
    Sprzęt to jakiś celeron ustawiony na 200 Mhz, 128 Mb ram, 4 gb dysk.

Działa na tym Apache z msql, a więc mam forum, galerie zdjęć oraz program mldonkey do ściągania plików P2P.
    Cały serwerek chodzi pod kontrola NND czyli dystrybucji Linuksa.
    link do NND http://www.nnd.freesco.pl/

Pozdrawiam
    neo_dc
    Level 32  
    Ten system wygląda obiecująco, chyba spełnia moje wszystkie wymagania :)

Teraz kwestia sprzętowa pozostała :)
    Bodzio
    Level 16  
    To jest pierwszy Linux z jakim miałem doczynienia, i sobie poradziłem, a przy okazji nauczyłem się podstaw.

ma naprawdę bardzo małe wymagania sprzętowe, nic się nie zawiesi, conajwyżej samba będzie wolno chodzić.
  • Texa Poland
  • Helpful post
    ZonX
    Level 22  
    w nnd konfigurator samby jest bardzo prosty, dodatkowo bez problemu na firewallu mozesz przekierowac porty, niceshaperem przyciac pasmo i ustawic priorytety a do torrentow torrentflux (wymaga php oraz mysqla).

Tutaj wszystkiego sie dowiesz
    http://forum.freesco.pl/
    KJ
    Level 31  
    U mnie stoi router linksys-a WRT54GL z wgranym tomato i muszę powiedzieć że jest to sprzęt nie do zajechania, polecam każdemu do domowej sieci, ma wszystko czego potrzeba i dobrze działający qos (na tomato bo na standardowym firmware to trochę porażka). Miałem już kilka routerów z wifi w domu i zawsze były z nimi problemy zwisy routerów albo modułów wifi w nich zaszytych a ten chodzi już prawie rok i ani razu nie trzeba było go resetować! Wcześniej był wgrany hyperwrt i także był bardzo stabilny, zmieniłem na tomato z ciekawości i już nie wróciłem do poprzedniego firmware :D Resztę funkcji których wymagasz postaw na kompie "serwerze" u mnie jest tak zrobione po prostu na windowsie i śmiga na chwilę obecna komputer ma uptime 3 miesiące stoi na nim serwer WWW i FTP ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby zainstalować torrenta czy inne p2p. Dostęp zdalny realizuje za pomocą programu VNC. Obiecałem sobie że zrobię to w końcu na linuxie ale skoro windows sie sprawdza to poprostu mi sie nie chce :D Wadą (choć wg mnie raczej zaletą bo sprzęt bardziej uniwersalny) jest fakt że potrzebujesz jeszcze modem DSL do tego routera żeby go podłączyć do neostrady czy innego DSL-a.
    neo_dc
    Level 32  
    Nie bede rozdzielał nic po WiFi ani nie będę korzystał z DSLa ( mam kablowke i neta dostaje przez eth - stąd potrzebna 1 karta do podłączenia WAN)

Teraz jak to wygląda z ruszeniem bez grafiki ?
    Płyta w formacie ATX ( normalnym, nie mini ).
    worn
    Level 10  
    Ja jako alternatywę mogę jeszcze powiedzieć o Asusa WL500gP

zalety
    openwrt ( linux) i zrobisz wszystko
    2x usb ( kieszeń + dysk i ściągasz torrenta i postawisz sambę ) ( Printserwer na usb ) (kamerki na usb itd.)

wady

hmm tylko mniejsza wydajność od serwera
  • Helpful post
    ZonX
    Level 22  
    neo_dc wrote:
    Teraz jak to wygląda z ruszeniem bez grafiki ?
    Płyta w formacie ATX ( normalnym, nie mini ).

Jezeli płyta posiada złacze AGP komputer moze sie nie uruchomic bez karty graf. Potrzebujesz byle jakiej karty moze byc nawet 1mb tylko do samej instalacji systemu, pozniej wszystko mozesz konfigurowac zdalnie np przez putty
  • Helpful post
    Devote
    Level 14  
    spokojnie komp może działać bez grafiki
    (znaczy po wczesniejszym skonfigurowaniu freesco czy tam nnd, bo tak na ślepo bedzie ciężko ;)

pozdrawiam
    neo_dc
    Level 32  
    To że konfigurować zdalnie można to wiem :) ale mówicie bez grafiki nie pójdzie i nie ma na to obejścia ( żeby np. zainstalować a potem wyjąć kartę :D )? No to trudno, poszukam czegoś na alledrogo bo w serwisie u mnie w mieście zaczynają się ceny od 50 zeta :(

Tematu nie zamykam narazie, zamkne jak bedzie zmontowany serwerek ;)

Dziękuję za wsparcie :)
    reaven22
    Level 29  
    Też mam NND, sprzęt to jakieś P2 400. + 64MB. Płyta nie ma wsadzonej grafiki i rusza bez problemu. Uruchomione standardowe aplikacje + samba + mldonkey. Chodzi tak sobie od przeszło roku.
    Miałem jedna awarie sprzętową, kondensatorki w zasilaczu procka spuchły ale po wymianie sprzęt działa nadal stabilnie.
    tzok
    Moderator of Cars
    Jedno pytanie - po co aż 4 karty w tym serwerze? Typowy router ma tylko 2 interfejsy, owszem można używać większej ilości kart ale tylko jeśli chce się rozdzielić pewne strefy sieci, np. Hot-Spot WiFi od sieci LAN. Typowa konfiguracja na 3x LAN to - serwery (każdy ma swoje publiczne IP), stacje robocze (NAT, wyjście przez 1 publiczne IP), WiFi (jak stacje robocze, może też współzielić to samo IP), ale Ty masz tylko 1 IP i nie chcesz WiFi, więc wystarcy Ci jedna karta LAN, co do systemu, to proponuję dobrze opisanego na Elektrodzie IPcop'a.

Tak więc potrzebujesz 1x WAN, 1x LAN i switch, bo inaczej tobyś sobie tylko sprawę skomplikował. Priorytetowanie ruchu możesz robić po MAC.
    neo_dc
    Level 32  
    Tylko trzeba by kupić switcha, a dziś trochę popytałem i wszystkie elementy będę miał za jakieś 30 zł ( jak się uda to za mniej ;) ).

2 kompy\
    ------------> 3 x LAN
    bramka /

net z modemu kablowego --> 1 x WAN :)

Sprzęt będzie bynajmniej w pełni konfigurowalny :) Każdemu będę mógł przekierować odpowiednie porty, no i według tego co czytałem już o tym systemku nie będzie problemów z VoIP-em. Zobaczymy, pobawię się :)

A tym icpopem też się zainteresuję, poczytam poczytam a jakże :)
  • Helpful post
    Ibuprom
    Level 26  
    Jeśli chcesz mieć włąsny serwer ze skanowaniem antywirusowym, proxy i innymi "bajerami" to rozglądnij się za dystrybucjami typu IpCop, Monowall, Endian Firewall, przy czym ten ostatni ma już w momencie instalacji zainstalowane wszystko co potrzebne (squid, clamav, dansguardian, vpn, etc.)i konfiguracja ogranicza się od włączenia odp. opcji w panelu www. Sambę jednak będziesz musiał konfigurować w trybie testowym, nie ma konfiguratora graficznego.

Całość z konfiguracją zabierze Ci godzinę i masz naprawdę dobry router/serwer do domu.

NND próbowałem, i mimo wszystko nie przypadł mi do gustu, choć w podstawowyej konfiguracji również powinien spełnić Twoje wymagania, już bardziej jeśli chcesz koniecznie linuksa robionego we własnym zakresie to zainteresuj się PLD - dobra dokumentacja, 1 konfigurator podstawowego zarządzania systemem, bardzo przejrzysty. Owszem, za chwilę odezwą się zapewne zwolennicy Debiana że to jest jeszcze prostszy system, ok, tylko pamięć ludzka jest zawodna i niekoniecznie musimy pamiętać w którym pliku zmienić opcję aby uzyskać oczekiwany rezultat; brak jest choć podstawowego konfiguratora dla tego systemu, w PLD masz to wszystko w jednym miejscu.
  • Helpful post
    bzygfryd
    Level 14  
    Co do grafiki to jest prosta sprawa!
    Jezeli chcesz by komputer uruchamiał się bez grafiki wystarczy w biosie zmienic opcję (na ogół w pierwszej zakładce) tak by nie zatrzymywał systemu po wykryciu błędu. Komp nie chce sie uruchamiac dlatego,ze ma ustawione w biosie by zatrzymać komputer na wypadek błędu(np brak klawiatury ,fdd ,czy właśnie karty graficznej).
    Wyłącz tą opcję (przestaw na "none") tak by ignorował wszystkie błędy i po problemie.
    Pozdrawiam
    neo_dc
    Level 32  
    Dziekuje za wskazówke :) Części niestety jeszcze nie moge skompletować ( święto dziś itd. ) ale już trochę poczytałem, i na początek spróbuję z NND ( wydaje mi się że ma więcej czytelnych manuali ).
    Jeśli się nie uda, spróbuję IPCOPa - widać, że też ma dużą funkcjonalność.

Jednej rzeczy nie mogę się doczytać ( pewnie źle szukam ) - jak zrobić QoS dla voipa ? Przecież bramka łączy się cały czas z serwerem VoIP, więc jak jak zrobię np. dla MAC-a bramki to cały czas będzie mi zajmowało pasmo.

Czy jest możliwość w NND albo IPCOPie, żeby natychmiast było zapewnione pasmo jak ktoś zadzwoni albo ja gdzieś będę dzwonił ? Jak szybka jest taka reakcja w celu zapewnienia pasma ?
    reaven22
    Level 29  
    Voip nie zajmuje całego pasma. Jeśli nie jest prowadzona rozmowa to przesyłane są pojedyncze paczki, a podczas rozmowy pasmo jest w granicach 54kB -zależy to od użytego kodeka.