Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Krótkie przeciwwagi w antenach GP na pasmo KF

Tadeusz kusiak 13 Sie 2007 14:46 2895 5
  • #1 13 Sie 2007 14:46
    Tadeusz kusiak
    Poziom 15  

Witam ALL !
    Czy ktos zna sposób na wykonanie krótkich przeciwwag do anten typu multiband GP KF,zamiast dlugich drutów 2 na jedno pasmo.
    Szukałem w necie ale niestety niema takich opisów poza antenami fabrycznymi czy Waldka sp7gxp gdzie nie są podane szczegóły.
    Domyślam się że są tam użyte jakies rdzenie o znacznym przekroju które wydłużają krótkie przeciwwagi.
    Ciekawy temat .Myślę że zainteresuje niejednego krótkofalowca, bawjącego się w budowanie anten.
    Tadeusz sp7xif

0 5
  • #2 13 Sie 2007 15:30
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

Napisz jeszcze do czego chcesz to zastosować?
    Najlepsze sa długi e przeciwwagi. Można je zrobić z drutu i podwiązać sznurkiem do okolicznych drzew, czy czegokolwiek.
    http://www.ve3sqb.com/
    Loaded dipole. Tak możesz zrobić skrócone przeciwwagi.
    Michał

0
  • #3 13 Sie 2007 17:25
    Tadeusz kusiak
    Poziom 15  

Czesc Michal !
    Widzisz ja mam antene na dachu od kilku lat GP od 7-28Mhz wykonana przez Waldka sp7gxp gdzie przeciwwagi sa rozciagniete jak "choinka" na dachu.
    Problem w tym ze stale ktos "lazi"po dachu i je zrywa bo wiadomo jest to 10 drutow rozwieszonych wokol masztu.
    Sa GP gdzie przeciwwagi sa tzw krotkie wykonane z wlokna weglowego okolo 1,20cm w zaleznosci od pasm zalezy ilosc.
    Ja mam materialy na wykonanie GP ale nie wiem jak wykonac dopasowanie do krotkich przeciwwag. Dlatego zadalem temat moze ktos wie jak wykonac bo jak pisalem owiane jest to tajemnica nigdzie w necie na ten temat nie ma.
    A tak dla scislosci mam 6 w sumie anten 5 na kf-y.
    Nie problem zamowic u gxp i juz mam po problemie w tym ze chce to sam zrobic co jeszcze jak wiem nikt amatorsko nie zrobil lub trzyma tajemnica dla siebie.
    Tadeusz sp7xif

PS
    A oto mi chodzi !

0
  • #5 13 Sie 2007 19:05
    sp8gsc
    Poziom 26  

Antena Gp z dlugimi przeciwwagami jest zasilana niskoomowo. Tzw antena GP z krotkimi przewwagami nie posiada przeciwwag w ogole poza masztem, ktorego dlugosc powinna wynosic przynajmiej 3 metry. To co jest zainstalowane przy skrzynce dopasowujacej to nie sa przeciwwagi tylko czesc anteny. Najkrocej mozna by to porownac do pionowegp dipola asymetrcznego. Czesc pionowa anteny to jedna czesc dipola, a te "przeciwwagi" to druga czesc dipola - ta krotsza. Antena zasilana jest wysokoomowo (jak to zwykle bywa w dipolach asymetrycznych) wiec w skrzynce jest po prostu przekladnia 4:1, zeby uzyskac dopasowanie do kabla 50 om. Nie jest to jednak takie proste, bo rura masztu tez ma tutaj znaczenie. Tak wiec zamiana dlugich przeciwwag na krotkie wiaze sie z calkowita zmina typu anteny z prawdzwego niskoomowego GP na pionowy dipol astymetyryczny, ktory tylko nazywany jest antena GP, ale nie ma z nia wiele wspolnego.
    PS ostatnio szum na 14 MHz na takim "wynalazku" jest nie do zniesienia. Nie da sie robic lacznosci. Musze sluchac na innej antenie.

0
  • #6 13 Sie 2007 19:18
    Tadeusz kusiak
    Poziom 15  

Super Michal !
    Jestes naprawde dobry w te"klocki"
    Wlasnie to jest to HI!
    Serdeczne dzieki !
    Pozdrawiam
    Vy73! Tadeusz

Dodano po 10 [minuty]:

Witam sp8gsc !
    Dzieki za informacje b.cenne.
    Ja chce od nowa wykonac taka antene i doskonale zdaje sobie sprawe ze GP to szumofon itd .
    Pozdrawiam
    Tadeusz sp7xif

0
  Szukaj w 5mln produktów