Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak sprawdzić radiowy pilot samoch.

zhuln 08 Lis 2003 12:23 29773 19
  • #1 08 Lis 2003 12:23
    zhuln
    Poziom 17  

jak można sprawdzić czy działa radiowy pilot do alarmu samochodowego bez podchodzenia do samochodu , jakiś tester na warsztat lub może oscyloskopem ? , tylko jak to zrobić ?

2 19
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 08 Lis 2003 13:37
    Pschemek
    Poziom 23  

ja mam taki domowy sposób: ściszam radio i tuż przy głośniku naciskam na włącznik, nie we wszyskich typach, ale zazwyczj troszke trzeszczy

2
  • #3 08 Lis 2003 15:11
    zhu
    Poziom 22  

chodzi o piloty radiowe , takie jakie są stosowane np. w alarmach sam. a nie na podczerwień ... ;
    w radiu trzeszczą piloty np. telewizyjne lub org. samochodowe na podczerwień .

1
  • #4 08 Lis 2003 15:41
    hemodializa
    Poziom 13  

Witam

Zhu troszkę nie masz racji. To właśnie piloty radiowe daję lepsze słyszalne skutki przykładając go do włączonego radia, nawet na flach UHF, niż pilot na podczerwień.

A koledze chodzi właśnie jak rozumiem chodzi o pilot radiowy !!!!

Metoda jest taka jak opisałem z radiem tylko nie zawsze skuteczna. Gdy niechcący rozleguluje się dopasowanie częstotliwości (trymerek) to i tak w radiu usłyszysz dzwięk ale nie będzie on "grał" z odbiornikiem !!!

Oscyloskopem też możesz to sprawdzić. Znajdż tranzystor przy scieżce która imituje antenkę i widzisz czy działa czy nie.

Dodam na koniec, że często w takich pilotach pękają scieżki lub małe kondensatorki SMD przy scalaku (2,2 nF), lub trymerek umiera
    Pozdrawiam Sebastian

-1
  • #5 08 Lis 2003 20:01
    amator
    Poziom 22  

Jak wiadomo nie każdy pilot można "usłyszeć " w odbiorniku radiowym, sprawdzanie natomiast przy pomocy oscyloskopu jest dosyć kłopotliwe. Być może ktoś dysponuje schematem jakiegoś prostego testera umożliwiającego sprawdzenie pilotów radiowych. Myślę, że wielu z nas byłoby takowym testerem zainteresowanych.

0
  • #6 09 Lis 2003 09:51
    zhu
    Poziom 22  

:arrow: hemodioliza , czy możesz podać z jakiego alarmu pilot radiowy słychać w radiu i na jakich falach , próbowałem różne ale żaden nie dał się słyszeć w radiu , natomiast piloty na podczerwień dały się słyszeć ;
    inna sprawa : czy do słyszenia - sprawdzenia pilotów radiowych można wykorzystać skaner i na jakim zakresie pracują te piloty ?

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #7 12 Lis 2003 20:06
    amator
    Poziom 22  

Czyżby nikt nie znał jakiegoś prostego sposobu na sprawdzenie pilotów radiowych ???????

0
  • #8 14 Lis 2003 10:35
    Enterek
    Poziom 17  

Jest bardzo prosty sposób na sprawdzenie każdego pilota do alarmu.
    Wystarczy nabyć specjalny tester (miernik) pilotów.
    Produkuje go firma Corral (www.corral.pl) ale mozna go równiez nabyć w firmie Enterek.com (www.enterek.com).
    Koszt to około 430zł. Tester jest właściwie miernikiem częstotliwości nadawczej pilotów, więc przy jego pomocy można również dostroić pilota idealnie do żądanej częstotliwości.

Pozdrawiam

0
  • #9 14 Lis 2003 20:54
    amator
    Poziom 22  

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, ale myślę, że do sprawdzenia czy badany pilot działa czy też nie wystarczy dużo prostsze urządzenie. Wydatek kwoty 430zł dla kogoś kto na codzień nie zajmuje się alarmami samochodowymi jest raczej nie do przyjęcia.
    Pozdrawiam.

0
  • #10 17 Lis 2003 15:35
    Enterek
    Poziom 17  

Fakt, że jest to spora kwota dla kogoś, kto potrzebuje takie urządzenie jednorazowo. Niestety wykonanie testera pilotów radiowych jest zdecydowanie trudniejsze i bardziej kosztowne niż na przykład dla podczerwieni i chyba nie ma tańszego sposobu na porządne przetestowanie pilota.
    Ale może jakaś firma od autoalarmów za grosze sprawdzi pilota u siebie?

1
  • #11 17 Lis 2003 17:10
    Zgoodie
    Poziom 21  

W sprzedaży np. sklapy AVT znajduje sie hybrydka z odbiornikiem 433,92 Mhz do zastosowań w systemach alarmowych. Cena takiej hybrydki to 20-30 zł. Jest to gotowy układ odbiornika który można wykorzystać do budowy prostego testera pilotów zdlanego sterownia-oczywiście radiowych.Aby zbudować najprostszy tester pilotów wystarczy na wyjście danych tego odbiornika podłaczyć LED-a sterowanego tranzystorkiem. LED będzie zaświecać sie podczas odbierania danych z pilota i migać podobnie jak w pilocie, gdy naciśniemy przycik. Pilot nie koniecznie musi pracować na częstotliwości 433,92 MHz, dla innych częstotliwości wystarczy zbliżyć pilot na niewielką odległość do hybrydki i też można testować. Problem jest w tym iż takie urządzenie pokaże nam tylko czy pilot wysyła sygnał radiowy. Nie jesteśmy w stanie sprawdzić częstotliwości ani też poprawności danych. A problem nie działąjącego alarmu może leżeć np. w przestrojeniu częstotliwości nośnej pilota.Może bedzie to chociaż troszke pomocny post pozdrawiam.

1
  • #12 18 Lis 2003 22:02
    amator
    Poziom 22  

Myślę, że w wielu przypadkach będzie to bardzo pomocne chociaż napewno nie będzie to 100% sprawdzian sprawności pilota. Dzięki za kolejną podpowiedź.
    Pozdrawiam.

0
  • #13 20 Lis 2003 16:34
    Enterek
    Poziom 17  

Niestety spora częśc pilotów nadaje na 315MHz a tego już opisywany odbiornik nie "usłyszy" nawet z bardzo bliska, gdyż ma dośc wąski filtr na wejściu. Ale może ktos zna podobny odbiornik na 315MHz i wtedy z dwoma będzie można już coś zdziałać.

0
  • #14 20 Lis 2003 17:08
    zhu
    Poziom 22  

można wykorzystać odbiorniki ze starych alarmów , :arrow: Enterek , czy może znasz jaki alarm pracuje na 315Mhz ?

0
  • #15 20 Lis 2003 17:43
    Enterek
    Poziom 17  

Jasne! Na przykład wszystkie centralki American Legend (za wyjątkiem wersji Platinium bo ona nadaje na 433.92MHz).
    Dwa modele Pythona również pracują na 315MHz.
    Zdaje się, że alarmy Frodo podobnie.
    Z tymi akurat mam styczność, ale przeglądając dane katalogowe różnych alarmów wiele razy spotkałem się z 315MHz.

0
  • #16 28 Lis 2003 10:23
    lusyma
    Poziom 10  

Ja uzywam do tego oscyloskopu - należy zrobić prostą antenkę z drutu - najlepiej srebrzanki. W moim przypadku miał on długość ok 30 cm. Wkładam go do "ciepłego" wejścia wtyczki oscyloskopu (BNC) i do niego dolutowuje trymerek (jedna noga do naszej anteny druga do masy BNC). Należy doświadczalnie dobrać długość anteny i położenie trymera.

Na oscyloskopie widać kolejne "piki" z pilota (mój szyfruje 8-bitowo).
    Taki układ służy mi także do zgrubnego, powtarzam zgrubnego, wstrojenia pilota do danej częstotliwości.

1
  • #17 28 Lis 2003 11:12
    Kapusta
    Poziom 17  

Użyj telewizora z hiperbandem - mając sprawny pilot możesz dostroić drugi według niego w ten sposób.

0
  • #19 20 Sty 2012 13:46
    autocomplex
    Poziom 10  

Jak Kogoś interesuje miernik do pilotów uniwersalny za 245,00 zł niech odwiedzi stronę firmy TOMSAD www programatory.com

0
  • #20 06 Wrz 2016 08:28
    Polikon
    Poziom 14  

Wiem że temat stary ale może kogoś to zainteresuje.
    Fakt że trzeba trochę poczekać na dostawę ale cena robi swoje. Do testowania pilotów i nie tylko za około 40zł. http://www.aliexpress.com/item-img/Brand-New-...1824.html?spm=2114.10010108.1000017.4.uz6pYf#

Jakby link zrobił się nie aktywny po jakimś czasie to trzeba tego szukać pod taką nazwą.
    " Brand Digital Electromagnetic Radiation Detector Sensor Indicator EMF Meter Tester New DT-1130 Frequency range:50MHz-2000MHz "

1