Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak sprawdzić radiowy pilot samoch.

08 Lis 2003 12:23 37234 20
 • Poziom 17  
  jak można sprawdzić czy działa radiowy pilot do alarmu samochodowego bez podchodzenia do samochodu , jakiś tester na warsztat lub może oscyloskopem ? , tylko jak to zrobić ?
 • OptexOptex
 • Poziom 23  
  ja mam taki domowy sposób: ściszam radio i tuż przy głośniku naciskam na włącznik, nie we wszyskich typach, ale zazwyczj troszke trzeszczy
 • Poziom 22  
  chodzi o piloty radiowe , takie jakie są stosowane np. w alarmach sam. a nie na podczerwień ... ;
  w radiu trzeszczą piloty np. telewizyjne lub org. samochodowe na podczerwień .
 • Poziom 14  
  Witam

  Zhu troszkę nie masz racji. To właśnie piloty radiowe daję lepsze słyszalne skutki przykładając go do włączonego radia, nawet na flach UHF, niż pilot na podczerwień.

  A koledze chodzi właśnie jak rozumiem chodzi o pilot radiowy !!!!

  Metoda jest taka jak opisałem z radiem tylko nie zawsze skuteczna. Gdy niechcący rozleguluje się dopasowanie częstotliwości (trymerek) to i tak w radiu usłyszysz dzwięk ale nie będzie on "grał" z odbiornikiem !!!

  Oscyloskopem też możesz to sprawdzić. Znajdż tranzystor przy scieżce która imituje antenkę i widzisz czy działa czy nie.

  Dodam na koniec, że często w takich pilotach pękają scieżki lub małe kondensatorki SMD przy scalaku (2,2 nF), lub trymerek umiera
  Pozdrawiam Sebastian
 • OptexOptex
 • Poziom 22  
  Jak wiadomo nie każdy pilot można "usłyszeć " w odbiorniku radiowym, sprawdzanie natomiast przy pomocy oscyloskopu jest dosyć kłopotliwe. Być może ktoś dysponuje schematem jakiegoś prostego testera umożliwiającego sprawdzenie pilotów radiowych. Myślę, że wielu z nas byłoby takowym testerem zainteresowanych.
 • Poziom 22  
  :arrow: hemodioliza , czy możesz podać z jakiego alarmu pilot radiowy słychać w radiu i na jakich falach , próbowałem różne ale żaden nie dał się słyszeć w radiu , natomiast piloty na podczerwień dały się słyszeć ;
  inna sprawa : czy do słyszenia - sprawdzenia pilotów radiowych można wykorzystać skaner i na jakim zakresie pracują te piloty ?
 • Poziom 22  
  Czyżby nikt nie znał jakiegoś prostego sposobu na sprawdzenie pilotów radiowych ???????
 • Poziom 17  
  Jest bardzo prosty sposób na sprawdzenie każdego pilota do alarmu.
  Wystarczy nabyć specjalny tester (miernik) pilotów.
  Produkuje go firma Corral (www.corral.pl) ale mozna go równiez nabyć w firmie Enterek.com (www.enterek.com).
  Koszt to około 430zł. Tester jest właściwie miernikiem częstotliwości nadawczej pilotów, więc przy jego pomocy można również dostroić pilota idealnie do żądanej częstotliwości.

  Pozdrawiam
 • Poziom 22  
  Dzięki za wyczerpującą odpowiedź, ale myślę, że do sprawdzenia czy badany pilot działa czy też nie wystarczy dużo prostsze urządzenie. Wydatek kwoty 430zł dla kogoś kto na codzień nie zajmuje się alarmami samochodowymi jest raczej nie do przyjęcia.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 17  
  Fakt, że jest to spora kwota dla kogoś, kto potrzebuje takie urządzenie jednorazowo. Niestety wykonanie testera pilotów radiowych jest zdecydowanie trudniejsze i bardziej kosztowne niż na przykład dla podczerwieni i chyba nie ma tańszego sposobu na porządne przetestowanie pilota.
  Ale może jakaś firma od autoalarmów za grosze sprawdzi pilota u siebie?
 • Poziom 22  
  W sprzedaży np. sklapy AVT znajduje sie hybrydka z odbiornikiem 433,92 Mhz do zastosowań w systemach alarmowych. Cena takiej hybrydki to 20-30 zł. Jest to gotowy układ odbiornika który można wykorzystać do budowy prostego testera pilotów zdlanego sterownia-oczywiście radiowych.Aby zbudować najprostszy tester pilotów wystarczy na wyjście danych tego odbiornika podłaczyć LED-a sterowanego tranzystorkiem. LED będzie zaświecać sie podczas odbierania danych z pilota i migać podobnie jak w pilocie, gdy naciśniemy przycik. Pilot nie koniecznie musi pracować na częstotliwości 433,92 MHz, dla innych częstotliwości wystarczy zbliżyć pilot na niewielką odległość do hybrydki i też można testować. Problem jest w tym iż takie urządzenie pokaże nam tylko czy pilot wysyła sygnał radiowy. Nie jesteśmy w stanie sprawdzić częstotliwości ani też poprawności danych. A problem nie działąjącego alarmu może leżeć np. w przestrojeniu częstotliwości nośnej pilota.Może bedzie to chociaż troszke pomocny post pozdrawiam.
 • Poziom 22  
  Myślę, że w wielu przypadkach będzie to bardzo pomocne chociaż napewno nie będzie to 100% sprawdzian sprawności pilota. Dzięki za kolejną podpowiedź.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 17  
  Niestety spora częśc pilotów nadaje na 315MHz a tego już opisywany odbiornik nie "usłyszy" nawet z bardzo bliska, gdyż ma dośc wąski filtr na wejściu. Ale może ktos zna podobny odbiornik na 315MHz i wtedy z dwoma będzie można już coś zdziałać.
 • Poziom 22  
  można wykorzystać odbiorniki ze starych alarmów , :arrow: Enterek , czy może znasz jaki alarm pracuje na 315Mhz ?
 • Poziom 17  
  Jasne! Na przykład wszystkie centralki American Legend (za wyjątkiem wersji Platinium bo ona nadaje na 433.92MHz).
  Dwa modele Pythona również pracują na 315MHz.
  Zdaje się, że alarmy Frodo podobnie.
  Z tymi akurat mam styczność, ale przeglądając dane katalogowe różnych alarmów wiele razy spotkałem się z 315MHz.
 • Poziom 11  
  Ja uzywam do tego oscyloskopu - należy zrobić prostą antenkę z drutu - najlepiej srebrzanki. W moim przypadku miał on długość ok 30 cm. Wkładam go do "ciepłego" wejścia wtyczki oscyloskopu (BNC) i do niego dolutowuje trymerek (jedna noga do naszej anteny druga do masy BNC). Należy doświadczalnie dobrać długość anteny i położenie trymera.

  Na oscyloskopie widać kolejne "piki" z pilota (mój szyfruje 8-bitowo).
  Taki układ służy mi także do zgrubnego, powtarzam zgrubnego, wstrojenia pilota do danej częstotliwości.
 • Poziom 17  
  Użyj telewizora z hiperbandem - mając sprawny pilot możesz dostroić drugi według niego w ten sposób.
 • Poziom 11  
  Jak Kogoś interesuje miernik do pilotów uniwersalny za 245,00 zł niech odwiedzi stronę firmy TOMSAD www programatory.com
 • Poziom 14  
  Wiem że temat stary ale może kogoś to zainteresuje.
  Fakt że trzeba trochę poczekać na dostawę ale cena robi swoje. Do testowania pilotów i nie tylko za około 40zł. http://www.aliexpress.com/item-img/Brand-New-...1824.html?spm=2114.10010108.1000017.4.uz6pYf#

  Jakby link zrobił się nie aktywny po jakimś czasie to trzeba tego szukać pod taką nazwą.
  " Brand Digital Electromagnetic Radiation Detector Sensor Indicator EMF Meter Tester New DT-1130 Frequency range:50MHz-2000MHz "
 • Poziom 13  
  Do prostego sprawdzenia pilota radiowego czy emituje fale radiowe najlepiej się nadaje radiodbiornik na fale średnie , tak sprawdziłem pilota do bramy działający na częstotliwości 433MHz dzięki temu sprawdziłem moc nadawania , zależną akurat w tym przypadku od wartości napięcia bateryjki pilota, po założeniu bateryjki nowej sygnał się wzmocnił.