Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PFL , AFL , GAIN , INSERT - co oznacza ?

romcyś 13 Sie 2007 22:07 6398 7
  • #1 13 Sie 2007 22:07
    romcyś
    Poziom 16  

Witam
    Mam prośbę, obecnie na mixerach , powermixerach czy końcówkach stosuje się oznaczenia lub nazwy (skróty) w języku angielskim. Spotkałem się z tym że brak instrukcji w języku polskim, powoduje że kupujący często nie wie o możliwościach swojego sprzętu. Dlatego bardzo proszę o taki mały słownik nazw a w szczególności o proste wytłumaczenie co to oznacza i jak to stosować.
    Proszę o odpowiedź co oznacza :
    AFL -
    PFL -
    RMS -
    GAIN -
    INSERT -
    INPUT -
    OUTPUT -
    itd , itp.
    Na pewno sporo osób z tego skorzysta i wielu to pomoża. Ja będę pierwszy.
    pozdrawiam
    klezmer

0 7
  • #2 13 Sie 2007 23:59
    Tremolo
    Poziom 43  

Input, output, insert to proste... slowniki.onet.pl

gain - wzmocnienie, jednak lepiej tego nie tłumaczyć, po prostu gain - pierwsze wzmocnienie (pokrętło)
    RMS - moc skuteczna, wartośc skuteczna danego parametru na przykład napiecia, pierwiastek z całki z kwadratów przebiegów napięcia w czasie.
    AFL=After Fader Listening, a function on an audio mixing console.
    PFL =Pre-Fader Listen, a function on audio mixers to control the audio signal before the main fader control

0
  • #3 14 Sie 2007 09:15
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 14 Sie 2007 21:27
    romcyś
    Poziom 16  

Witam
    Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedzi i zainteresowanie.
    Mam nadzieję że również inni będą wpisywali oznaczenia których znaczenia nie znają i do czego dany przycisk czy wejście lub wyjście służy.
    pozdrawiam
    klezmer

0
  • #5 07 Gru 2009 18:48
    fotomh-s
    Poziom 17  

to już co innego, ale może koledze się przyda, parę ważnych oznaczeń:

AUX SEND (często jako potencjometry nad suwakami)- tak zwane wysyłki, poprostu "dodatkowe wyjścia" z danego kanału. często używane do podłączenia monitorów, oraz wyjść na efekty.

AUX RETURN (w kompaktowych, mniejszych i czasem średnich konsoletach)- dodatkowe kanały wejściowe, do podłączenia powracającego sygnału z efektów.

SUBGROUP (często w kompaktowych konsoletach)- też dodatkowe wyjścia, tylko bez oddzielnej regulacji poziomu sygnału na każdym kanale działają podobnie jak dodatkowy master C (w wielu konsoletach soundcraft i allen&heath).

SOLO- przycisk służacy do "wybierania kanału do odsłuchu" AFL oraz PFL

PAN - panorama potocznie balans, kieruje sygnał "na lewy głośnik i na prawy"

VCA (submastery w większych konsoletach) - regulują poziom sygnału dla ustawionej grupy kanałów.

PHANTOM (48V)- zasilanie z konsolety mikrofonów pojemnościowych

LO CUT, HI CUT- obcinanie zbyt niskich i zbyt wysokich tonów

TALKBACK (raczej w większych konsoletach)- "gadanie na scenę" czyli wyjście talkback podłączasz na scenę, aby komunikować się z ludźmi na scenie (potrzebujesz też podłączyć na odsłuch sygnał z mikrofonu ze sceny, aby słyszeć co gadają do ciebie ze sceny)

EQUALIZER - korektor graficzny, możesz podgłośnić jakąś częstotliwość, albo ją przyciszyć

MASTER- główne wyjście potocznie suma

i ja jeszcze zadam pytanie: co to jest pre i post (kanał, a nie equalizer) domyślam się, że coś przed gainem, albo tłumikiem i za nim

0
  • #6 07 Gru 2009 19:29
    Red_99
    Poziom 20  

Przełącznik PRE/POST służy do wyboru miejsca pobierania sygnału wysyłanego do szyny AUX. PRE oznacza czysty sygnał przed korekcją i tłumikiem (pre-fader). POST oznacza wysłanie sygnału po tłumiku. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wysyłania sygnału na odsłuchy: PRE będzie suchym wokalem z wejścia, POST już skorygowanym.

0
  • #7 07 Gru 2009 22:20
    Farad1985
    Poziom 21  

PRE/POST to jest przed lub po tłumiku, i nie koniecznie przed korekcją. Najczęściej jest już po korekcji, ale wtedy na wartość wysyłaną do szyny aux nie masz wpływu tłumikiem kanału. Powiem inaczej ustawienie PRE generalnie wybiera się na odsłuchy, a ustawienie POST na efekty.

0
  • #8 17 Gru 2009 17:54
    fotomh-s
    Poziom 17  

a ktoś wie do czego jest przycisk isolation (iso) w soundcraft vi6 albo vi4 i czy w tych konsoletach da się ustawić solo dla wielu kanałów wejściowych w tym samym czasie (tak jak jest to w analogach, nie chodzi mi o opcję gang)

0