Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik satelitarny (satelity meteo 137-138MHz)

Faces 15 Sie 2007 13:48 99552 205
  • #31 15 Sie 2007 13:48
    świerzy jerzy
    Poziom 10  

He he bardzo fajne. Przyznam się że nawet nie wiedziałem że tak się da :) Ciekawe jak odebrać sygnał z satelit szpiegowskich, bo odebrać to chyba się da, gorzej z rozkodowaniem, czy tak?

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • CControls
  • #32 15 Sie 2007 14:03
    sadowski25
    Poziom 12  

Hehhe
    Pierw to byś musiał ja namierzyć w co wątpie że ci sie uda...
    Operóją na innych częstotliwościach, nie rozkodujesz ich :)
    Satelity szpiegowskie nadaja kierunkowo a nie na dany obszar :P

• #33 15 Sie 2007 22:47
    jarem2
    Poziom 14  

maciek37 napisał:
    Ja mam tuner TV/Radio w komputerze i programem FLY 2000 TV mogę wejść na częstotliwość nawet 170 MHz. Czy można to wykorzystać do odbioru z tych satelitów?

Hymm właśnie nad tym samym pomyślałem. Karta taka ma często wyjście na antenę FM, jednak pozostaje pytanie o dokładność strojenia i ewentualne zakłócenia z komputera. Najlepiej ktoś posiadający już taką antenę może by spróbował "złapać" sygnał satelity meteo.

• #34 15 Sie 2007 23:41
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.
    Proces strojenia był następujący:

1. Pierwszym etapem było ustawienie odpowiednich napięć na MC3362. Wejście odbiornika zwarłem z masą rezystorem 50ohm. Potencjometr SQ skręciłem tak aby w głośniku był szum, a następnie cewką L6 (oryginalny projekt, na schemacie który wrzuciłem ma inne oznaczenie) kręciłem tak aby napięcie na 13pin MC3362 wynosiło 2.5V.
    Następnie wyjąłem z podstawki TL072, zwarłem końcówki 1 i 3, potencjometrem P1 ustawiłem napięcie na diodzie pojemnościowej 2.5V.
    Potencjometrem Pot1 ustawiłem na pin23 napięcie około 5V.

2. obwody wejściowe tak jak pisałem wcześniej były strojone za pomocą MAX2606 + SAA1057. Jak widać na schemacie w obwodach tych znajdują się trzy trymery + szeregowo cewki. Każdy obwód był strojony oddzielnie na maksimum sygnału. Pod potencjometr SQ (równolegle) podłączyłem multimetr ustawiony na zakres 2000mV. Gdy odbiornik został sprzęgnięty z MAX2606 to na tym drugim za pomocą syntezy ustawiłem częstotliwość 137MHz i pierwszym trymerem kręciłem na maksymalne napięcie na pot. SQ.
    Tak samo zrobiłem z dwoma pozostałymi obwodami. Następnym krokiem było ustawienie na MAX2606 częstotliwości 138MHz i ponowne dostrojenie obwodów na maksimum napięcia na potencjometrze. To był pierwszy etap strojenia obwodów wejściowych. Drugi polegał na ich strojeniu podczas przelotu satelity i uzyskaniu jak najlepszego obrazu (wcześniej zostały zestrojone pośrednie 455kHz i 10.7MHz).
    Jak widać zdjęcia nie są wolne od zakłóceń a to dlatego, że nie został użyty DDS na to pasmo (137-138MHz). Tak myślę, że jak na taki generator to i tak obwody te zostały dobrze zestrojone.

3. pośrednia 455kHz była strojona w ten sposób, że na wyjście filtru została podana częstotliwość 455kHz z DDS-a. Wyjście audio odbiornika podłączone zostało do oscyloskopu. Następnie cewka demodulatora była tak obracana aby uzyskać przebieg tak jak na rysunku:

Krzywa ta musi być wycentrowana dokładnie na 455kHz.

4. Ostatnią rzeczą było strojenie heterodyny. Polegało to na rozciąganiu i ściskaniu cewki. Robiłem to w czasie przelotu satelity i to właśnie był najżmudniejszy etap strojenia ponieważ satelity te nie latają co godzinę. Czekałem na najlepsze przeloty tzn. o jak największej elewacji.

Oryginalne cewki "Neosid 5061" mają nominalnie 115nH. Nawinąłem je na karkasach 7x7 (również 115nH). Znamy indukcyjność, średnicę karkasu i grubość drutu.

W załączniku schemat DDS-a.

• #35 16 Sie 2007 00:12
    waldo
    Poziom 23  

witam ,mam pytanie -otóż czy posiadając odbiornik FM taki jak Alinco z możliwością dokładnego zestrojenia odbiornika , można go użyć bez żadnych przeróbek podłączając wyjście na słuchawkę bezpośrednio do karty ?

• #36 16 Sie 2007 00:31
    droid
    Poziom 12  

Mam pytanko gdzie mozna kupic płytke drykowana bo te co ja robie nie sa dosknałe

• CControls
  • #37 16 Sie 2007 00:47
    Faces

waldo napisał:
    witam ,mam pytanie -otóż czy posiadając odbiornik FM taki jak Alinco z możliwością dokładnego zestrojenia odbiornika , można go użyć bez żadnych przeróbek podłączając wyjście na słuchawkę bezpośrednio do karty ?

Jak dobrze kojarzę jest to odbiornik profesjonalny.
    Jeżeli chcesz na nim odbierać sygnały z NOAA to musi on pokrywać zakres 137-138MHz (pewnie pokrywa skoro się zapytałeś).
    Zobacz jaki siedzi tam filtr w pośredniej (455kHz), bo może okazać się że będzie za wąski.
    Do odbioru zdjęć najlepszy jest filtr (raczej musi być taki) o szerokości pasma 25-40kHz. Chociaż z węższym filtrem też się uda odebrać zdjęcia. Nie zapomni, że do odbioru potrzebna też jest odpowiednia antena.

droid napisał:
    Mam pytanko gdzie mozna kupic płytke drykowana bo te co ja robie nie sa dosknałe

Nie rozumiem. Chcesz kupić płytkę drukowaną do tego odbiornika?. Jak tak to ciężko (nie kupisz). Płytkę trzeba zrobić samemu. Chociaż zobacz w linku:
    http://www.baranski.net.pl/

• #38 16 Sie 2007 16:22
    Duch__
    Poziom 31  

Witam. Jaki sygnał powinien być w odbiorniku po schowaniu się satelity za horyzontem?? Totalna cisza czy biały szum?? Pytam bo przed chwilą przelatywała "nad moją głową" NOAA 18 i chyba odbierałem jej sygnał.

• #39 16 Sie 2007 17:20
    redart
    Poziom 23  

Goście z IMiGW będą niepocieszeni, że im domorosła konkurencja rośnie.
    Po wyjaśnieniach jak i co zestroić, projekt przestaje być straszny. Niestety wywody po francusku (ze źródła) niewiele tłumaczyły.
    Mam pytanie odnośnie cewki L6: co to za ustrojstwo? bo "pot 455kHz 7mm noyau noir" niewiele mi mówi...
    Pzdr.

• #40 16 Sie 2007 19:38
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

redart napisał:
    Mam pytanie odnośnie cewki L6: co to za ustrojstwo? bo "pot 455kHz 7mm noyau noir" niewiele mi mówi...
    Pzdr.

Cewka demodulatora FM na rdzeniu kubkowym, ze zintegrowanym kondensatorem.
    Można takie pozyskać z telefonów bezprzewodowych, czy wszelkiej maści sprzętu radiokomunikacyjnego.
    Można ten obwód rezonansowy złożyć samemu - cewka 680uH (dobrze było by, żeby była na rdzeniu kubkowym) strojona i do niej równolegle kondensator 180pF. Kondensator najlepiej z dielektrykiem NP0, z ostateczności X7R, ale inny już nie, oczywiście mowa tu o ceramice, nie wiem, jak wygląda to w wypadku innych materiałów, a mam lenia i nie chce mi się sprawdzać :/. W każdym razie kondensatory z dielektrykiem NP0 można bez większych problemów nabyć. Podane wartości elementów pochodzą z noty katalogowej MC3362, niekoniecznie muszą być takie, ważne żeby częstotliwość rezonansowa utworzonego z nich obwodu wynosiła 455kHz, a sam obwód miał odpowiednią dobroć (można ją zmieniać za pomocą równoległego rezystora, i więcej wcale nie znaczy lepiej ;])

Jeszcze moja uwaga do procesu strojenia. Obwód demodulatora strojony był nie przy stałej częstotliwości, tylko z przemiataniem w zakresie chyba +/-100kHz, stąd ta krzywa na obrazku (na osi poziomej jest częstotliwość). Krzywa powinna mieć ten środkowy odcinek jak najbardziej liniowy w zakresie o pożądanej szerokości.
    Wejście synchronizacji oscyloskopu połączone było z układem sterującym DDSem - wyzwalanie w momencie rozpoczęcia "przemiatania". Czyli jakby nie było, był to wobuloskop.
    Oczywiście możliwe jest również zestrojenie demodulatora bez wobuloskopu, za pomocą multimetru. Dobrze było by mieć tylko jakiś generator 455kHz, który należy podłączyć do wyjścia filtru 455kHz, cewką demodulatora należy wtedy kręcić tak, aby na wyjściu audio (z MC3362, nie ze wzmacniacza mocy) uzyskać napięcie równe połowie napięcia zasilania. Ale... Tu jest jeden haczyk, są trzy możliwe sytuacje, w których na tym wyjściu będzie 1/2 Vcc. Albo obwód będzie zestrojony na częstotliwość o wiele za małą, albo o wiele za dużą, albo idealnie.
    To czy jest nastrojony można dość łatwo rozpoznać - wystarczy nieznacznie przestroić cewkę w jedną bądź drugą stronę; napięcie na wyjściu powinno się zmieniać aż do pewnej granicznej wartości, po przekroczeniu której będzie z powrotem zbliżać się do 1/2 Vcc.

Duch__ napisał:
    Jaki sygnał powinien być w odbiorniku po schowaniu się satelity za horyzontem?? Totalna cisza czy biały szum?

Jak masz squelcha ustawionego na jakimś tam sensownym poziomie to cisza, jak nie masz squelcha, albo ustawionego na zbyt niski próg to będziesz miał szum, niezupełnie biały, raczej taki "radiowy" (jak w radio UKF-FM).

• #41 16 Sie 2007 19:58
    Gibol
    Poziom 17  

Skoro mi nikt nie chce odpowiedzieć czy TV sie nadaje to zapytam czy stary amplituner albo radio z zakresu niskiego UKF da sie przestroić tak, żeby nadawał się do odbierania tego? Może kartę radiową do PC ??

• #42 16 Sie 2007 20:46
    redart
    Poziom 23  

shg:
    Dzięki za rozjaśnienie umysłu.
    Mój leń jest chyba jeszcze większy, bo nie chciało mi się szukać w pdf'ie MC...
    Pzdr.

• #43 16 Sie 2007 21:17
    karolk7
    Poziom 10  

Ile metró drutu jest potrzebne i czy ktoś nie wie czy takiej anteny nie da się kupić w rozsądnej cenie

• #44 16 Sie 2007 23:57
    shg

Gibol napisał:
    Skoro mi nikt nie chce odpowiedzieć czy TV sie nadaje to zapytam czy stary amplituner albo radio z zakresu niskiego UKF da sie przestroić tak, żeby nadawał się do odbierania tego? Może kartę radiową do PC ??

TV - trzeba by obejść blokadę fonii przy braku wizji, modulacja fonii jest ta sama, pasmo dość szerokie (może nawet aż za bardzo, nie wiem, nie sprawdzałem), problemem może być czułość, sygnał TV jest zazwyczaj dość silny i do takiego przystosowane są odbiorniki.
    Stare radio ("niski" UKF) - może, o ile w ogóle uda sie przestroić, bo może okazać się, że heterodyna nie "pociągnie" tak wysokiej częstotliwości, większe szanse na powodzenie są w wypadku radia z "nowym" zakresem (88-108MHz).
    W obu wypadkach dostosowanie radia do odbioru satelitów sprowadza się do przestawienia częstotliwości heterodyny na wyższą wartość i przestrojenia obwodów wejściowych.
    Można też zastosować konwerter, może i nawet udało by się trochę pracy zaoszczędzić przerabiając gotowy egzemplarz (taki do odbioru stacji z "nowego" zakresu na radioodbiorniku ze "starym" zakresem) - kwestia wymiany/przestrojenia filtrów na wejściu.

Karta radiowa do PC - raczej wątpię, on są robione tak żeby odbierać w zakresie 88-108MHz, gdyby był jakiś zapas (a musiał by być dość spory) to radio miało by gorsze parametry (większe szumy fazowe z PLL).
    Prędzej na karcie telewizyjnej, ale tu kłania się czułość takowej.

karolk7 napisał:
    Ile metró drutu jest potrzebne i czy ktoś nie wie czy takiej anteny nie da się kupić w rozsądnej cenie

Jeżeli chodzi o drut do budowy anteny QFH, to poszukaj w sieci gotowego projektu (zapewniam Cię, że znajdzie się niejeden), może będzie podana ilość drutu, a jak nie, to potrzebne są wymiary, długość drutu w spirali policzysz tak:
    Ld = sqrt((n * PI * d)^2 + L^2)
    sqrt() - pierwiastek kwadratowy, rzecz jasna
    n - ilość pełnych zwojów (może być ułamkowa)
    d - średnica spirali
    L - długość spirali

Jeżeli zaś chodzi Ci o wykonanie anteny w postaci kawałka drutu, to niestety, ale nie zda to egzaminu. Potrzebna jest antena o charakterystyce, w najlepszym wypadku, półkulistej, QFH ma zbliżoną.
    Antena typu "drut" nie będzie odbierać sygnału ze źródła znajdującego się ponad nią (im wyższa elewacja tym gorzej). Ponadto polaryzacja pionowa takiej anteny w konfrontacji z polaryzacją kołową anteny nadawczej daje 3dB strat.

Jako takim i w miarę prostym rozwiązaniem była by antena GP (podobnie jak "drut" odbiera gorzej przy wysokiej elewacji), albo dwa skrzyżowane pod kątem prostym dipole ułożone w płaszczyźnie poziomej (gorszy odbiór przy niskiej elewacji).
    Z bardziej skomplikowanych konstrukcji świetnie sprawdziły by się dwa skrzyżowane dipole (albo nawet skrzyżowane anteny typu Uda, lub wszelkiej maści anteny śrubowe) umieszczone na rotorze dwuosiowym, który ustawiał by je tak, aby normalna ich płaszczyzny "wycelowana" była w antenę, no ale to raczej do tanich rozwiązań nie należy.

Na allegro widziałem x miesięcy temu antenę QFH na to pasmo (domowej roboty, ale fabrycznej to raczej tak łatwo nie dostaniesz), chyba koło 50zł, ale to "chyba".

• #45 17 Sie 2007 00:33
    BOOM i ZONK
    Poziom 19  

Witam!

Mam pytanko co do konwertera do radia FM:
    Czy można zastąpić układzik LA1185 układem LA1186?
    Pytam bo wiem że układzik LA1186 jest wykorzystywany w konwerterach 'stary'FM->'nowy'FM.
    Acha czy taka antena(O takich wymiarach) by się nadawała:

Dzięki!!

""''\_PoZdRo_/''""

• #46 17 Sie 2007 19:30
    Faces

Witam. Tak myślę, że można. Wiele się nie różnią. Porównaj:

La1185

LA1186

Jak wynika z prostych obliczeń:

3^8/138^6=2.174m

gdzie:
    3^8 prędkość światła w próżni
    138^6 częstotliwość W Hz

Wychodzi 2.174 metra długość fali. Dla anteny GP (ćwierć falowa) wymiary elementów będą następujące:

2.174/4=0.543m

Z rysunku wynika, że przeciwwagi i promiennik mają 54.5cm czyli antena będzie dobra. Kąt 45 stopni ustala impedancję anteny 50ohm.

• #47 17 Sie 2007 20:07
    grabek_radek
    Poziom 21  

ok sprawa z prosta antenka rozwiazana a jesli chodzi o ten konwerter ktory mozna podlaczyc do we antenowego radia ??Odbiornik satelitarny (satelity meteo 137-138MHz)

http://noaa.blog.onet.pl/2,ID174011618,index.html
    autorowi tej strony sie jakos udalo bo pozyskal jakies zdjecia - czyli tez to bedzie dzialac jak myslicie ??

• #48 17 Sie 2007 20:32
    Faces

Konwerter ten powinien być dobry (80%).
    Teraz kwestia jaki masz odbiornik UKF-FM. Dobrze by było jak by miał przyzwoitą czułość.
    Zamiast kondensatorów C2, C8, C6 można dać trymery + równolegle kondensatory 10-12pF. Wtedy będzie możliwość dokładnego dostrojenia układu do pożądanej częstotliwości.
    Na pewno nie uzyska się tak dobrych wyników jak przy odbiorniku specjalnie przystosowanym do odbioru zdjęć z NOAA.
    Chociaż jeżeli ktoś dopiero zaczyna się w to bawić to układy tego typu są dobre.
    W moim przypadku był to skok na głęboką wodę :D . Postanowiłem od razu zrobić odpowiedni odbiornik.

• #49 18 Sie 2007 12:57
    206105
    Użytkownik usunął konto  
  • #50 18 Sie 2007 14:24
    BOOM i ZONK
    Poziom 19  

Witam!

Faces dzięki za odpowiedz,nie jestem orłem z matmy.
    No fakt między LA1185 a LA1186 nie ma wielu różnic(sam przeglądałem notki tych układów)więc trzeba będzie się pobawić.:D
    Co do odbiornika to chyba najlepszym rozwiązaniem byłoby użycie radia samochodowego bo z tego co mi się wydaje powinien mieć szerszą częstotliwość heterodyny, co myślicie??

""''\_PoZdRo_/''""

• #51 19 Sie 2007 12:42
    szymen123
    Poziom 11  

Faces napisał:

Obwody wejściowe strojone były za pomocą MAX2606 (generator przestrajany 70-150MHz) plus SAA1057. Odbiornik został sprzęgnięty z MAX2606

Może to i głupie pytanie ale jak udało Ci się dostać MAX?? Sprawdzam regularnie Google i nie udało mi się znaleźć żadnego sklepu w Polsce chętnego pozbyć się kilku.
    Podziel się informacją jak go zdobyć, a zaleje pewnie w niedługo elektrodę masa pluskiew do podsłuchu i przystawek do MP3.
    zainteresowanych odsyłam do noty:

MAX2006 datasheet
    pozdrawiam i gratuluje wspaniałej konstrukcji

• #52 19 Sie 2007 12:42
    grabek_radek
    Poziom 21  

a teraz odnosnie pcb ma moze ktos juz zrobiona >>?? dla tego konwertera
    bo cos robilem ale to jakos slabo wychodzi, sciezki na masie powinny wypelniac wszystkie puste miejsca ;(
    a to moje wypociny ;)Odbiornik satelitarny (satelity meteo 137-138MHz)

• #53 19 Sie 2007 13:46
    206105
    Użytkownik usunął konto  
  • #54 19 Sie 2007 17:58
    ciapciok
    Poziom 20  

Cytat:
    a to moje wypociny

Eee chyba to robiłeś autorouterem ;)

A to moje PCB, robione w Eagle. Jeszcze nie zbudowałem tego układu, bo w moim mieście wykupili wszystkie LA1185 :(

W załączniku pliki Eagle, jeśli ktoś zauważy błąd, to proszę poprawić, albo poinformować :D

• #55 19 Sie 2007 18:06
    grabek_radek
    Poziom 21  

ciapciok sam roztawiales elementy ?? czy jakos automatycznie ?? a i jeszcze jedno gdzie znalazles biblioteke z LA1185 ??

• #56 19 Sie 2007 18:22
    ciapciok
    Poziom 20  

Zawsze sam rozstawiam elementy :) Biblioteka do LA1185 własnej produkcji. Jest w załączniku wraz z biblioteką elementów pasywnych - rezystora i kondesatora.

• #57 19 Sie 2007 20:10
    Faces

Witam.

szymen123 napisał:
    Może to i głupie pytanie ale jak udało Ci się dostać MAX??...

Wątpliwe, że gdzieś go znajdziesz w jakimś sklepie elektronicznym w Polsce.
    Układ ten zamówiłem z próbek Maxima :) .
    Jest tylko jeden problem, Maxim już nie wysyła próbek, a jak wysyła to losowo :( .
    Jeżeli jesteś chętny to mam do sprzedania jeden taki układ ( wszelkie info odnośnie kupna tego układu proszę przesyłać na PW ).

faces napisał:
    Zamiast kondensatorów C2, C8, C6 można dać trymery + równolegle kondensatory 10-12pF.

Tutaj wkradł się mały błąd. Kondensatory te najlepiej jak by miały poniżej 10pF. Jeszcze raz przepraszam za błąd.

Co do konwertera na LA1185 to koledzy nie zapomnijcie o przedwzmacniaczu albo przy układzie lub przy antenie.

Faces napisał:
    Witam. Dorzuciłem przedwzmacniacz (tymczasowo przy odbiorniku) i jakość zdjęć poprawiła się :D . Przedwzmacniacz złożyłem na podstawie schematu zamieszczonego w "Poradnik ultrakrótkofalowca" autorstwa Z. Bieńkowskiego, jako tranzystor zastosowałem BFP196. Poniżej schemat:

• #58 19 Sie 2007 20:22
    grabek_radek
    Poziom 21  

Faces co do anteny autor na jednej stronie napisal ze ma byc wykonana z rurek aluminiowych o fi od 6 do 10 mm
    ja posiadam rurki aluminiowe o srednicy zewnetrznej 15 mm czy sie nadaja >>>???
    a i jeszcze jedna sprawa jaki wymiar ma miec ten kwadrat co zaznaczylem na obrazku ??

schem pcb w eagle przedwzmacniacza od Faces ;)

• #59 19 Sie 2007 21:03
    Faces

Jeżeli zastosujesz rurki o średnicy 15mm to też będzie dobrze. Prawidłowo rurki przy takiej średnicy powinny być skrócone, ale niestety tutaj ci nie pomogę bo nie wiem o ile mają być skrócone. Zastosuj rurki takie jakie masz tzn. 15mm średnica i długość zostaw tak jak na rysunku jest pokazane.
    Co do tego "kwadratu" to wymiar nie ma znaczenia, ale też nie może być za duży. Lepiej jak będzie mniejszy niż większy.
    Jeszcze nigdy takiej anteny nie składałem także nie napisze o ile te rurki mają być skrócone i o jakich wymiarach ma być ten "kwadrat".

Antena ta nie jest krytyczna.

Tą płytkę to szybko zrobiłeś :) .

• #60 19 Sie 2007 22:29
    shg

Na obrazku masz wykres, z ktorego odczytuje się współczynnik skrócenia (tj. wartość przez jaką należy przemnożyć długość "falową" elementu w celu uzyskania długości "elektrycznej").

Na 137.5MHz (środek pasma) będzie tak:
    1/4 lambda = 0.545m
    smukłość: 2.182m / 0.015m = 145
    Z wykresu współczynnik skrócenia: 0.925
    Długość elementu: 0.545m * 0.925 = 0.505m

Zignoruj fakt, że mowa jest o dipolu, do GP też ma to zastosowanie.

Ten kwadrat to prawdopodobnie jest część gniazda, są takie z czterema dziurami, całkiem niezłe do budowy anteny, tyko taka moja uwaga co do montażu przeciwwag, nie jak na rysunku, przeciwwagi zwisające z otworów, tylko zamontowane w ten sposób:
    Taka konstrukcja będzie miała większą wytrzymałość mechaniczną i będzie stabilniejsza.