Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

laguna II '02 - problem z elektrycznymi szybami

kris134 13 Sie 2007 23:48 39878 28
  • #1 13 Sie 2007 23:48
    kris134
    Poziom 14  

witam-mam lagune II z 2002r diesel 1,9 120km .Mam problem z przednimi elektrycznymi szybami.zaraz po zakupie nie chodzily ani lewa strona ani prawa tylko tylnie szybki dzialaly poprawnie.W drzwiach kierowcy po nacisnieciu guzika bylo slychcac jakies udezrenia ze silnik chce startowac ale nie daje rady.W prawych natomisat byla cisza.po wyciagnieciu mechanizmu z dzrwi kierowcy i przeczyszczeniu naoiliwieniu wszytsko smiga az milo.Problem mam z prawymi drzwiami szyba unosi sie tylko do góry.Gdy na prostowniku opuszecze ja i podepne spowrotem pod inastalacje auta to do gory pieknie jedzie a w dół nie chce.Co dziwne ze do gory jedzie tylko i wylacznie z przycisku na dzrwiach prawych .Gdyby natomiast kierowca chcial sterowac ta szyba ze swoich drzwi to nie reaguje ani w gore ani w dół.Podpowiedzcie co moze byc przyczyna i jak usunac ewentualna usterke?pozdrawiam

• #2 14 Sie 2007 05:54
    DominikD
    Poziom 23  

Sprawdź przewody w przegubie pomiędzy drzwiami a słupkiem zarówno ukierowcy jak i pasażera , kostki przełączników w obu drzwiach , oraz same przełączniki.

• #3 14 Sie 2007 06:31
    milejow
    Poziom 42  

Cala,,szybownia,,u ciebie steruje modul kontroli nadwoziaUCH i przednie szyby masz sterowane impulsowo.Trzeba by sprawdzic polaczenia przyciskow z tym modulem i wyjscia z modulu do silnikow szyb.Mam opis do clio\thalia,moze w lagunie bedzie podobny:

• #4 14 Sie 2007 08:48
    kamyczek
    Poziom 33  

Proponuje sprawdzić uch czy już go woda nie zalała. Te samochody sa dziurawe , i najczęsciej wszystko pada bo na uch leje sie woda. następne w kolejce jest immo które też padnie . Domyśl sie czemu RENAULT ma tyle serwisów (żęby było łatwo holować ) Mój szef miał lagunę z która bywał w serwisie podczas gwarancji średnio 2 razy w miesiącu teraz zamienił sobie na nową lagunę w salonie bo mu dali promocje... Teraz bywa tam jeszcze częsciej ...

• #5 14 Sie 2007 09:29
    kris134
    Poziom 14  

dziekuje kolego za szybka odpowiedz.gdybys jeszcze napisał co to jest "uch" to bylbym wdzieczny.

• #6 14 Sie 2007 14:06
    karolrak
    Poziom 17  

UCH jest to moduł kontroli kabiny i mieści się w lagunie II z tyłu skrzynki bezpieczników nad podpórką lewej nogi kierowcy. Są tam dwie części tego modułu część elektroniczna i część wysokoprądowa zawierająca przekaźniki. Szyby w takiej lagunie rzeczywiście sterowane są impulsowo. Z mechanizmem podnoszenia szyby przy silniczku zamontowany jest moduł, który jest sterowany z przycisków. Jeżeli będziesz miał niewłaściwy przycisk sterowania szybą po stronie pasażera to będziesz miał taki cyrki. Były co najmniej dwa rodzaje przycisku na stronę pasażera.

• #7 14 Sie 2007 20:54
    kris134
    Poziom 14  

dzieki za wyjasnienia.Ten moduł nie daje mi spokoju bo po sciagnieciu tapicerki i wyciagnieciu mechanizmu wycieraczek zadnego modulu nie zauważylem.Idzie ze słupka cala wiazka kabli ktora nastepnie sie rozdziela na lusterko ,centralny zamek i duza wtyczka na czerwona szybkozłaczke ktora idzie do wlacznika szyb oraz 2 kabelki idace do silniczka szyb.Nie ma zadnego modulu gdzie on sie powinien znajdowac?

• #8 14 Sie 2007 21:24
    milejow
    Poziom 42  

Ty chyba szukales w drzwiach a powinienes pod tablica rozdzielcza,po lewej stronie kolumny kierownicy,przy slupku przednim(obok lewej nogi kierowcy)Dokladniej nie umiem:D.

• #9 19 Sie 2007 19:59
    kris134
    Poziom 14  

witam ponownie-zadnego modulu pod uch nie znalazlem ktory bylby odpowiedzialny za szyby.sa tam przekazniki oraz uch ktore odpowiada praktycznie za wszytsko co zwiazane z elektronika a nie tylko za szyby.takze niewiele nadal wiem.

• #10 19 Sie 2007 21:37
    milejow
    Poziom 42  

Jak szukasz modulu UCH odpowiedzialnego tylko za szyby(tak wnioskuje z twojego ostatniego postu) to nie znajdziesz go nigdy bo nie istnieje.Modul UCH jest jeden i to on cie interesuje,nic obok,nad czy pod nim.Zacznij czytac dokladnie i ze zrozumieniem odpowiedzi na twoje pytania,powodzenia

Dodano po 4 [minuty]:

Znalazles pod kierownica modul podobny do tego?:
    laguna II '02 - problem z elektrycznymi szybami

• #11 20 Sie 2007 00:53
    a8quattro
    Poziom 15  

i to jest prawda UCH niestety steruje wszystkim w srodku

• #13 15 Paź 2011 10:21
    mpiskorz6
    Poziom 9  

Witam. Dzięki koledzy mi ten plik do ściągnięcia pomógł bardzo dziękuje i pozdrawiam.

• #14 05 Lip 2012 13:34
    CarterTheBest
    Poziom 10  

Witam, czy udało się może rozwiązać ten problem.
    W mojej lagunie jest dokładnie to samo. Nie działa mi el. szyba pasażera :/
    Zero reakcji na przycisk od strony kierowcy, natomiast przyciskiem po stronie pasażera mogę ją tylko zamknąć.
    Bardzo proszę o sugestie.

• #15 29 Wrz 2012 10:35
    oluus
    Poziom 8  

Problem: nie opuszcza się przednia szyba pasażera; od strony kierowcy nic nie reaguje, od pasażera słychać siłownik przy próbie podniesienia;

usterka nie stała się od razu, ale czasem działało jeszcze od kierowcy;

Rozwiązanie problemu:

zimny lut w przełączniku od strony kierowcy

rozbierz przełącznik przednich szyb ok kierowcy delikatnie podważając np płaskim śrubokrętem, tak by dostać się pod płytkę na której są styki, tam masz zimny lut;

lut zaznaczony na foto, powodzenia:) laguna II '02 - problem z elektrycznymi szybami

• #16 27 Mar 2013 13:19
    Mario2013
    Poziom 1  

Informacja wraz ze zdjęciem płytki na której znajdziemy zimny lut to strzał w dziesiątkę. Genialna podpowiedź. Pracy dosłownie na 20 minut i wszystko działa. Wielkie podziękowania dla forumowicza :D

• #17 12 Maj 2013 12:46
    romanoix
    Poziom 1  

Dzięki Oluus za sensowną poradę. Nareszcie pojawiła się wypowiedź praktyka z olejem w głowie, a nie kolejny teoretyk wszytko wiedzący po pięciu fakultetach.
    Zaoszczędziłem dzięki Tobie godziny dłubania i koszty na elektronika. :D

• #18 28 Lip 2013 22:13
    heniokus
    Poziom 1  

Strzał w dziesiątkę. Porada bardzo trafna. Zadziałało. Dzięki. H

• #19 29 Lip 2013 10:33
    scooby_wr
    Poziom 9  

Witam.
    Mam podobny problem, tylko z szybą w drzwiach kierowcy. Szyba zjeżdża do dołu, ale nie chce się zasuwać. Czy może to być również kwestia zimnego lutu na w/w płytce, czy coś innego? W warsztacie "od razu zdiagnozowali" padaczkę mechanizmu i sugerowali jego wymianę.

• #20 26 Sie 2013 16:43
    Mictlantecuhtli69
    Poziom 2  

odnawiam temat bo nikt nie udzielił odpowiedzi.
    Problem z szybą kierowcy: opuszcza sie ale nie podnosi... czasem jakby próbował ale po 1cm uniesiania opuszcza spowrotem w dół po czym przez kilkanaście sekund wogóle nie reaguje na guzik podnoszenia/opuszczania szyb. Słychać również coś na wzór szurania kamieni po szybie przy próbie jej podniesienia. Rozebrałem tapicerkę drzwi, ale nic nie wzbudziło moich podejrzeń.

• #21 02 Gru 2013 21:24
    rekrut74
    Poziom 7  

oluus jestes WIELKI jak do tego doszedłeś?z tylnymi szybami miałem to samo.fabrik feler,nienawidze francuskich aut,pozdrawiam jarek

• #22 02 Lis 2014 22:16
    oluus
    Poziom 8  

:) rekrut74 dawni mnie nie było; w czeluściach internetu trafiłem na schemat i krok po kroku z miernikiem w ręku doszedłem do tego; miałem Lagunę II przez 6 lat i wiele musiałem się nauczyć by nie zbankrutować, auto wdzięczne i ... teraz miło wspominam czas czas za jej kółkiem, (200tyś). laguna od 4 miesięcy u nowego właściciela, teraz przejściowo berlingo oraz pod opieką golf 4 żony; pozdrawiem

• #23 25 Maj 2015 22:53
    pad70
    Poziom 2  

oluus ,dzięki .Bardzo mi pomogłeś.

• #24 04 Cze 2015 18:14
    Stefan01
    Poziom 14  

Hej,dzięki wielkie,właśnie to naprawiłem,w tym samym miejscu miałem zimny lut.
    Ja odwrotnie założyłem płytkę,i od kierowcy szyba się otworzyła,a nie mogłem zamknąć,teraz wszystko gra jeszcze raz wielkie dzięki.

• #25 24 Lip 2015 19:41
    scott37
    Poziom 7  

Które piny połączyć na krótko w kostce przełącznika sterowania szybami, aby można było sterować szybą góra/dół, chcę wyeliminować usterkę wspomnianego przełącznika.

• #26 20 Lis 2016 17:12
    mieteko
    Poziom 9  

Witam wszystkich Ekspertów! Wiem, że temat stary, dla mnie od miesiąca nowy, bo pojawiła się Laguna 2 z 2004 roku, 1,9 cdi. Przednie szyby działają dzięki forum i wielkim umysłom elektrody; specjalistom od elektroniki i zimnych lutów. Tył był sprawny, ale przy podłączaniu kostki z włącznikami tylnej szyby w skrzynce przy słupku mrugnęło raz i funkcja szyb zniknęła. Okazało się, że kostka była innego koloru, z innej wersji Laguny. Bezpieczniki podstawowe nie mają przerwań, są sprawne (zielone 30-stki). Czy ktoś podpowie jak dobrać się z drugiej strony? Czy jest tam coś w rodzaju głównego bezpiecznika szyb tylnych drzwi, czy też przekaźnik? Opisy w sieci są skromne, nie znalazłem jasnych odpowiedzi. Nie chcę niczego zepsuć, przerwać. Czy można się tam dostać bez demontażu skrzyneczki, ewentualnie czy wystarczy odkręcić widoczny po otwarciu drzwiczek torx 20 i wszystko wyjdzie? Proszę o pomoc. :D

• #27 20 Lis 2016 17:46
    milejow
    Poziom 42  

mieteko napisał:
    Bezpieczniki podstawowe nie mają przerwań, są sprawne (zielone 30-stki)

Bezpiecznik F6-20A pod kierownicą (żółty)

• #28 21 Lis 2016 17:44
    mieteko
    Poziom 9  

Wielkie dzięki za szybką odpowiedź! Postaram się go zlokalizować. Czy jest widoczny od spodu? Swoją drogą, to płytka z włącznikami szyby kierowcy ma dziwną przypadłość, którą zaprezentował poglądowo kolega oluus. Widocznie ta ścieżka prądowa ma spore obciążenie w tym miejscu skoro pin mikro-przełącznika traci tu kontakt elektryczny. No cóż: "miękkie zwarcie" o rezystancji równej uzwojeniu na wirniku silniczka mechanizmu szyby nagrzewa ten konkretny punkt układu. Wystarczyłoby zastosować spoiwo o wyższej topliwości. :-)

• #29 23 Lis 2016 20:07
    mieteko
    Poziom 9  

Witam! Tu wszystkie bezpieczniki są sprawne. Skrzynka ma także przekaźniki po drugiej stronie, może któryś szwankuje. Proszę podpowiedzieć jak się do tego dobrać? Czy wystarczy odkręcić widoczny na załączniku torx? Są pewnie i zatrzaski. Dziękuję :D

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME