Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ladowanie akumulatora NiCd i jego dorywcze obciazenie

14 Sie 2007 02:07 1521 4
  • Poziom 20  
    Witam serdecznie!
    Mam ogromna prosbe o weryfikacje mojego roziazania oraz jego ocene. Chce wykorzystac akumulatro NiCd 7Ah/12V do otwierania bramy wjazdowej (bedzie to zarowno zasilanie awaryjne jak i zrodlo pradu dla silownikow). Chcailbym zrobic to wszysko polaczyc jak na schemacie w zalaczniku. Zalozenie jest taki aby podczas pracy uklad korzystal z akumulatora, a w momencie gdy silowniki bramy pracowac nie bede bedzie on ladowany pradem..... i tu wlasnie moje pierwsze pytanie: Jaki rad nie zaszkodzi akumulatorowi nawet podczas dlugotrwalego ladowania? Ja przyjalem sobie prad rzedu 80-100mA. Silownik podczas pracy pobieraja max 2x4A=8A i pracuja przez minute na jeden cykl (otworz/zamknij). Wedlug moich szacunkowych wyliczen energia zostanie zwrocona do aku po ok. 90-100 min. co jest w zupelnosci wystarczajace. Nie wiem tylko, czy takie polacznie i dlugotrwale ladowanie nie doprowadzi do uszkodzena akumulatora. Dziekuje za wszelak pomoc i wskzowki
  • AdexAdex
  • Poziom 32  
    nie zniszczysz akumulatorow jesli podepniesz rownolegle np duza diode zenera 14 V jak akumulatorki beda naladowane to prad poplynie przez diode i wydzieli sie w postaci ciepla. Ew. kombinacja diody zenera na nizsze napiecie i w szereg znia zarowka tak by ograniczac skokowo napieciena zaciskach akumulatora.
  • AdexAdex
  • Poziom 20  
    A jak uwzasz takie rozwiazanie jak przedstawilem odniesie skutek?? W takim razie jesli bedzie dioda zenera moze zwiekszyc prad ladowania np. do ok. 0,3A??
  • Poziom 32  
    spokojnie tyle ze na diodzie zenera wydzieli sie wieksza moc i musisz znalezc jakis typ na radiator max 7Ah mozesz ladowac 0,7A tyle ze to wszystko bedzie sie grzalo i moze warto pomyslec o innym sposobie np poprzez impulsowa ladowarke do tel. komorkowego tyle ze z przestawionym napieciem jak bedzie to na mc34063 to na pin 5 ustawiasz dzielnik oporowy tak by wzyskac 14v i prad ladowania moze byc ok 0,4A. napiecie na wejsciu max 40 v optymalne powinno byc ok 16-24 wtedy nic nie powinno sie grzac.
  • Poziom 27  
    To rozwiązanie się źle skończy dla akumulatorów. Akumulatory NICD pracujące na buforze po pewnym czasie tracą zdolność oddawania dużego prądu , robią się leniwe. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie dobry akumulator żelowy lub AGM . Po pierwsze bo można ograniczyć napięcie do 13,5 – 13,8V i będzie on prawidłowo naładowany . Po drugie przy takim płytkim rozładowaniu akumulator kwasowy wytrzyma kilka tysięcy cykli. Po trzecie bo będzie tańszy od NICD.