Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Częste niewłączanie komputera. Wymóg wyjęcia wtyczki

14 Sie 2007 05:55 1360 7
  • Poziom 10  
    Witam
    Problemem jest częste niewłączanie komputera, bądź jego złe włączanie.
    Opis problemu:
    Posiadam filtr przeciwprzepięciowy.

Po wciśnięciu przycisku (co 3-4 razy) po dźwięku ze speakera że wszystko jest OK, komputer się restartuje (czasem 2x, 3x).
    Gdy załaduje się WinXP - wchodząc w Mój Komputer - nie jest widoczny jeden z trzech dysków twardych. (nie partycja)
    Aby wszystko działało poprawnie - muszę restartować poprzez funkcję/komendę "Uruchom Ponownie".
    Wtedy nie obserwuję restartu po "bipie" ze speakera.
    Drugi problem:
    Po włączeniu filtra, włączam komputer.
    Działa sekundę, dwie i się wyłącza.
    Nie można włączyć poprzez ponowne naciśnięcie przycisku.
    Wyłączenie listwy przeciwprzepięciowej i ponowne uruchomienie nie jest możliwe.
    Pomaga:
    Wyłączenie listwy. Wyjęcie na chwilę kabla zasilającego (czarny) wchodzącego z tyłu obudowy do zasilacza. Włączenie listwy i naciśnięcie przycisku. (czasem operację trzeba kilkakrotnie powtórzyć by wystartował)

---
    Najprościej byłoby wymienić komputer. A ten wyrzucić :)

Myślę że to problemy z zasilaczem. Albo ze zbyt wysoką temperaturą.
    Chciałem kupić:- zasilacz (Fortron 350W http://www.allegro.pl/item223489359_zasilacz_atx_fortron_350w_super_okazja_2_lata_gw_.html
    - dodatkowy wentylator

Czy to pomoże?
    ---
    Konfiguracja komputera

Cytat:
    CPU: Athlond 1700+, Socket A
    RAM: 512 DDR Kingston
    Grafika: 128 DDR nVidia
    DVD: nagrywarka
    Zasilacz: 300 ATX
    Obroty went: 3180-3250
    Audio: zintegrowane
    Płyta: Gigabyte, GA-7DXE
    Karta sieciowa: niezintegrowana, Realtek
    Maxtor 2F040L0 41 GBytes IDE ATA
    SAMSUNG SV0221H 20 GBytes IDE ATA
    Western Digital WDC WD800JB-00JJC0 80 GB

Temp:
    Dyski 1-2-3 (66-33-45 oC)
    CPU 62 C
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 21  
    Witam bardzo prawdopodobne jest to, że winny jest zasilacz.
    Bardzo często zasilacze" no name" nie utrzymują napięć stabilnie, a poza tym są niesamowitym źródłem ciepła.
    Proponuje kupić zasilacz markowy z wentylatorem 12 centymetrowym gwarantuje on dobry przepływ powietrza i cichą pracę.
    Ja sam kiedyś zmieniałem w swoim komputerze zasilacz " no name" na zasilacz Neotec z 12 cm wentylatorem i z APFC.
    Temperatura procesora spadła mi o 10 stopni.
    Wcześniej była tragicznie zaraz po uruchomieniu Windows XP miałem temperaturę procesora około 85 stopni przy Athlonie 2800xp .
    Uruchamiając dodatkowe programy miałem zawieszanie się systemu.
    Po wymianie poprawiła się wentylacja wnętrza komputera, spadła temperatura, a cały komputer jest teraz dużo cichszy.
    Ważne przy wyborze zasilacza jest to, aby zasilacz miał też zabezpieczenia chroniące resztę komponentów przed za dużymi lub małymi napięciami.
    Moderowany przez TONI_2003:

Zmieniłem i poprawiłem post!
    Proszę stosować „ spację „ po postawieniu przecinka czy kropki. (sens i jasność wypowiedzi stanowczo się poprawia) ...
    Sugeruję poprawienie treści postu jak i jego gramatyki oraz literówek po napisaniu następnej odpowiedzi w temacie.
    Stosowne poprawki w tym już wykonałem, ale nie należy to do moich obowiązków.

• HelukabelHelukabel
  • Poziom 43  
    Sciagnij readiator z procesora , naloz nowa warstwe pasty.
    Zdecydowanie temperatura dysku 1 jest zbyt wysoka.
    Proponuje jeszcze sprawdzic stan kondensatorow na plycie glownej.
  • Poziom 13  
    Tak jak powiedział przedmówca.Temperatura na procesorze jest zdecydowanie za wysoka co moze objawiac sie restartami i niemożnością włączenia komputera
    Wyczyść porządnie radiator i jeszcze raz nałóż pastę na procesor. Temperatura w takim athlonie powinna mieć max 55stopni w stresie,a normalnie około 45-52.

P.S. Najpierw załatw sprawę z temp procesora. Jak dalej bedzie źle to napisz. Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Odnośnie temperatury procesora to jest ona też ściśle związana z temperaturą wnętrza obudowy.
    Jeżeli w środku obudowy będzie gorąco to chociaż byśmy najlepsze radiatory z wentylatorami na procesor założyli to nie schłodzą procesora.
    Należy zadbać przede wszystkim o to, aby tą temperaturę ze środka obudowy wyprowadzić na zewnątrz.
    Wnioskuję po temperaturach dysków że jest problem z wydostaniem się ciepłego powietrza z obudowy i na nic zda się wymiana pasty przewodzącej na procesorze bo nie w tym jest przyczyna.
    Jak pisałem w poprzednim poście pomogła wentylacja którą zapewnił porządny zasilacz.
    Wcześniej wymieniałem radiator z wentylatorem na procesorze na miedziany z porządnym wentylatorem.
    Oczywiście pasta termo przewodząca też była zmieniona nic to nie zmieniło procesor dalej był gorący i we wnętrzu obudowy temperatura była bardzo wysoka.
    Nawet zmieniałem procesor dwukrotnie myśląc że w tym jest przyczyna ale niestety bez efektu.
    Okazuje się, że obudowy niektóre są fatalnie pomyślane jeśli chodzi o wentylację.
    Zasilacze które są w tych obudowach przeważnie same grzeją jak piecyki.
    Wentylatorek w nich zabudowany ma tylko 8 cm. średnicy tak więc ma problem wyciągnąć ciepło, które zasilacz sam wytwarza.
    Dochodzi jeszcze ciepło z procesora, grafiki, dysków twardych itp..
    Poprawiłem post TJT
  • Poziom 10  
    OK, dziękuję za te rady.
    W pierwszej kolejności kupię Zasilacz ATX (czy każdy 350W "uciągnie" moją konfigurację?), potem kupię drugi wentylator. Jeśli chodzi o pastę i procesor to wolę to zrobić na samym końcu.

Jeśli pomogą powyższe działania, lub nie, podzielę się informacją.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    (czy każdy 350W "uciągnie" moją konfigurację?)

350W bez problemu wystarczy z tym,ze kup porzadny zasilacz a nie jakis shit typu Codegen itd.
    Jesli chcesz malo wydac a miec porzadna zasilke to polecam cos FSP lub Delta z Allegro - w okolicach ~50zl.
  • Poziom 10  
    Kupiłem zasilacz. Delta, ale 300W. Śmigło 12cm.
    Zamontowałem dodatkowy wentylator wydmuchujący na obudowie.

Temperatura nie spadła na procesorze.

Komputer włącza się jednak już normalnie.