Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Krzem do lamusa?

LEM 08 Nov 2003 17:12 3517 9
 • Firma Intel informuje o opracowanej przez siebie technologii produkcji układów scalonych, która ma szansę przedłużyć o następne lata ważność prawa Moore'a. Największy wytwórca kości zapowiada, że jego linie produkcyjne zostaną przystosowane do technologii 45 nanometrów, w której krzemowe elektrody będą zastąpione metalowymi. Wymiana ta, wraz z zastosowaniem materiałów niestanowiących przeszkody dla pola elektrycznego (tzw. high K), umożliwi uzyskanie dużych częstotliwości pracy oraz zmniejszenie "wycieków" prądu między elektrodą a sterowanym nią kanałem tranzystora.
  Intel zapowiada wdrożenie wspomnianej technologii w 2007 roku. Dzięki niej mogą powstać układy scalone zawierające nawet pięć miliardów tranzystorów (obecnie co większe mają ich "tylko" kilkaset milionów). Do czasu uruchomienia nowych linii firma nie zamierza ujawniać bliższych szczegółów na temat swych osiągnięć ani nawet rodzaju zastosowanego metalu.

  Źródło: CHIP NewsRoom

  Cool! Ranking DIY
  About Author
  LEM
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Offline 
  Pchła - niewielki, bezskrzydłowy, hałaśliwy, wysysający krew pasożyt. Zobacz także: Teściowa
  LEM wrote 2981 posts with rating 15, helped 58 times. Live in city N 50° 02' 25.36", E 22° 00' 24.47". Been with us since 2002 year.
 • #2
  Tremolo
  Level 43  
  hmm jedno pytanko czy wogule prawa Moore'a nie sa sztucznie podtrzymywane (znaczy niepisane umowy że 2 GHz to 3GHz itd, może już tak na prawde to tylko napis jak PMPO, z pierwszymi 1,4GHz ponoc było tak że jak się nagrzewały (prawie od razu przechodziły do prędkości 700MHz)

  ponoc mieli zastapic półprzewodniki pojedyńczymi układami o przekrojach wielkości atomów. no ale nie mogą wszystkiego wywalić do produkcji tak od razu bo co by zrobić z naszymi powolnymi komputerami, podobnie było z monitorami diodowymi na przykład na stadionach w milionach kolorach ekran o milionach diod o nieograniczonej rozdzielczości - no ale na razie muszą się wyżywic producentów plazmowcow...
 • #3
  Nemo
  Level 31  
  Ciekawe. Wraz z miniaturyzacją struktur postępuje miniaturyzacja obudów. Zastanawiam się, co zastąpi uBGA. nBGA? i czym to będziemy chwytać? A lutować chyba pod mikroskopem :D
  W sumie powiedziałem kiedyś, że jak zrobią procka z zegarem 5GHz, to odstawię swojego 486 na emeryturę. Mam nadzieję, że się pospieszą.
  Pozdrawiam.
 • #4
  chudy 230V
  Level 13  
  Nemo wrote:
  ... W sumie powiedziałem kiedyś, że jak zrobią procka z zegarem 5GHz, to odstawię swojego 486 na emeryturę. Mam nadzieję, że się pospieszą.
  Pozdrawiam.

  Ale dla przeciętnego użytkownika 5Ghz nawet za kilka lat nie będzia aż tak potrzebne. Teraz są procesory już powyżej 2,5 Ghz dostępne ale co z tego jak jego mocy teraz nie wykorzystasz a dopiero za rok a nawet dwa lata ( i będą duużo tańszy :D ). Więc to co Intel planuje zrobić to nawet jak uruchomi linie produkcyjną w 2007 to dopiero w 2010 jak i nie póżniej będzie można wykorzystać.
 • #5
  Nemo
  Level 31  
  Chciałem w ten sposób napisać, że 486 Rulez :!:
  Myślę, że jak będą chcieli, to się pospieszą. Konkurencja nie śpi. Jeśli chodzi o wykorzystanie mocy obliczeniowej, to czekam na taki kompilator C pod Linuxa, który wykorzysta pełną moc PIV z HT (chyba HT :) ). Wreszcie moc będzie do wykorzystania, a nie do obsługi setki zbędnych procesów (np. w XP). A dodatkową moc wykorzystam z pewnością :D
  Pozdrawiam.
 • #6
  newton78
  Level 12  
  No, nie jestem pewien, czy ta "dodatkowa" moc będzie zbyteczna. Nawet pomijając gry z hiper-grafiką, etc., etc., to np. zgrywanie filmów (w przyszłości pewnie to będą inne formaty niż teraz, ale to nie o to chodzi) , procesy w czasie rzeczywistym, etc., etc. -zawsze znajdzie się zastosowanie. No i czy nie lepiej czekać na wykonanie jakiegoś zadania 5 minut niż tydzień??? Oczywiście przejaskrawiam, ale to zamierzone. Wiem, że nie należy dążyć "za wszelką cenę" do bicia kolejnych rekordów, lecz, na dobrą sprawę, co komu przeszkadza procek 3 GHz?? 8O Pozdrawiam all :wink:
 • #7
  ddog
  Level 11  
  a wiec szykuje sie nowa rewolucja.... a ciekawe czy produkcja ukladow w tej technologii jest bardziej kosztowna? bo pewnie tak... masters of krzem chyba nielatwo sie poddadza... na pewno ceny krzemowych ukladow w pewnym momencie spadna i to bedzie piekne :lol:
 • #8
  ACULA
  Level 34  
  chudy 230V wrote:
  . Ale dla przeciętnego użytkownika 5Ghz nawet za kilka lat nie będzia aż tak potrzebne. Teraz są procesory już powyżej 2,5 Ghz dostępne ale co z tego jak jego mocy teraz nie wykorzystasz a dopiero za rok a nawet dwa lata ( i będą duużo tańszy :D ). Więc to co Intel planuje zrobić to nawet jak uruchomi linie produkcyjną w 2007 to dopiero w 2010 jak i nie póżniej będzie można wykorzystać.


  Jak ok 5 lat temu trzymałem w łapie 500GB HDD to też tak myślałem, a za rok chyba go kupię ;) . Najpierw za te ciężkie pieniądze kupują firmy, a tam o pełne wykorzystanie nie trudno.
  Trzeba pamiętać że nowa technologia wymaga poświęcenia walniętych scalaków (Duron 1600 ;) )
  Struktury na poziomie pojedynczych atomów wykonuje się w Polsce lecz nadal jest to krzem.
  Ciekawe czemu ucichło o układach bio


  Ddog-> albo zdrożeje, spójrz na pamięci lub lampy
  Nie wiadomo co jest tansze: obróbka piasku czy złomu
 • #9
  Krzysi0
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Acula wrote:
  Jak ok 5 lat temu trzymałem w łapie 500GB HDD to też tak myślałem,

  500GB :?: 8O
  Gdzieś ty taki dysk znalazł :D :lol: i to 5 lat temu :!: :lol:
 • #10
  ACULA
  Level 34  
  Lucent Technology ;)
  Dokładnie to 4 lata temu