Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

OTVC ELEMIS 5470 TN VEGA problem po czasie 3 minut

14 Sie 2007 21:55 2390 19

 • Poziom 28  
  OTV jak w temacie.Po 3 minutach pracy obraz robi się czarny, potem ginie dźwięk.Przy pomiarze oscyloskopem np na 1 pinie tda3654 brakuje impulsów v.Napięcia na katodach rosną do 160 v. Wymieniłem elki w napięciach systemowych na przetwornicy i na napięciach z trafopowielacza, podmieniłem trafopowielacz i tda 8362a-3.Nic to nie dało.Problem jest dalej.Gdy podkręcam napięcie s2 do kineskopu pojawia się pozioma linia tak jak przy braku odchylania v, lecz jest ona zwężona po bokach.Czy może być uwalony kineskop- zakładając że to się dzieje po nagrzaniu? Jak jeszcze zdiagnozowac ten problem.Proszę o jakieś sugestie.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Sam TDA3654 i elki wokół niego też podmieniłeś?

 • Poziom 28  
  Tak,też podmieniałem, myślałem,że to właśnie od pionu idzie ten problem.Ale jednak nie.
 • Poziom 17  
  Może tranzysto pod obciążeniem nie daje rady

  Dodano po 1 [minuty]:

  HOT
 • Poziom 16  
  A jak sie zachowują napięcia wyjściowe z przetwornicy, oraz napięcia z trafa WN podczas prawidłowej pracy i w momencie gdy jest źle ? Może problem tkwi w złym zasilaniu +8V samego TDA8362 przez co przestaje działać generator V i matryca, głos itp. Kineskop napewno dobry, sądząc po tych objawach.

 • Poziom 28  
  W-MARCO: podmieniłem bu2525af nic to nie dało.
  Esiaczek: jeszcze to sprawdzę, ale elki w tym zasilaniu wymieniłem.Teraz dopiero się odezwałem, bo nie miałem netu.

  Dodano po 38 [minuty]:

  No więc sprawdziłem: w czasie normalnej pracy są napięcia dobre, jest dokł 8,05 v.Gdy zaczyna sie zło, to napiecie spada do 6,95 na wyjściu 7808.Ponadto napięcie to skacze.Czy może to być związane z układem lm317 od st-baya? Bo tam napiecie też staje się niespokojne.Ja tak myślę w tej sytuacji hurtem wymienić całą tą gałąź zasilającą od przetwornicy do tego 7808 włącznie.tzn diody, lm 317, 7808 i jeszcze raz elki/może są jakieś trefne/.Jakby co to schemat jest w se 7/2004.Co koledzy na to?
 • Moderator
  Hurtowa wymiana tu chyba zbędna, myślę, że wystarczy wyciągnąć wnioski z pomiarów. Np. jeśli na wyjściu z LM317 spada, to za 7808 też ma prawo. Jeśli z kolei za LM spada, a przed - rośnie, to może być nawet wadliwy BC załączający LM. Jeśli spada już na wejściu LM, to może być niewydolne zasilanie lub przeciążenie na +12V itd.
  Chassis SM2.
 • Poziom 16  
  Wymień tranzystor w sterowaniu hotem 2sc1573

 • Poziom 28  
  Zrobiłem tak, jak piszecie- nic nie pomaga.Ja jednak stawiam na kineskop.Gdy dam na maxa napięcie s2, pojawia się dźwięk, wprawdzie trochę zniekształcony, obraz biały, widoczne linie powr.Gdy zmniejszę, ekran ciemny,napięcia na katodach do 160 v.I co koledzy na to?
 • Poziom 19  
  A może podaj zewnętrzne 8 V po LM-ie(odłącz nogę out)może to zawęzić poszukiwania.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Korekta :8V po 7808 :)
 • Poziom 16  
  Tak jak pisałem wyżej zająć sie gałęzią 8V. Kineskop jeśli jest w stanie wyświetlać kolor biały to wiadomo, że wyrzutnie wszystkie wporządku. Jedyne co, to cewki na nim. I jeszcze jedno pytanko, jak sie zachowuje +8V, jak zamiast BU w wysokim siedzi żarówka po tych 3 minutach ? Czy ma to jakieś znaczenie.

 • Poziom 28  
  Napięcie systemowe 145 v jest dobre zawsze.Ja wykluczam tu sprawę wn. Po odłączeniu cewek jest tak samo- też wykluczam.Ja jeszcze zamierzam wymieć kondensatory od odchylania poziomego, może podczas pracy dostają przerwy- nie wiem czy to dobry kierunek.A napięcie 8 v spada po 3 minutach pracy.
 • Moderator
  A dlaczego nie robisz nic z tym zasilaczem 12V? Nie sądzisz, że to podstawa? Jak będzie 12V, to powinno być też stabilne 8V. Przecież przez WN/odchylanie te napięcia nie siadają.

 • Poziom 28  
  Mirek: 12 v jest na tej samej gałęzi z przetwornicy- ja wymieniłem tam wszystko lm 317, diodę, elki, potem 7808, tranzystor sterujący lm,tam więcej już nic nie ma.
  Ale teraz po Twoim wpisie sprawdziłem co się dzieje:
  na lm 317 jest tylko 9,8 v zamiast 12v.Napięcie 8 v jest dobre.Gdy ginie obraz napięcie spada do 7 ,7v na gałęzi 12v.Po wyjęciu z płyty gł modułu telegazety obraz pojawia sie, lecz brak dźwięku.Ale pełnego napięcia 12 v nie ma.Ten lm 317 jednak sie robi za bardzo ciepły.Napięcie zasilające końc mcz dobre jest 30v.
  Na tej płycie są 3 scalaki tda9860,tda3845 i saa7283
  Czy jest możliwość pominięcia tego całego modułu, najwyżej nie będzie nicamu?
 • Pomocny post
  Moderator
  Zacznę od końca - modułu nie ominiesz, bo tam jest również p.cz. fonii.
  Zasilany jest z 8V i 5V - z opisu wynika, że grzeje się LM. Ponadto odjęcie dużej części obciążenia (pośrednio, bo przez 8V, ale w sumie z tej gałęzi) podnosi napięcie, ale, jak piszesz - nie do końca. Odłączanie innych obciążeń da pewnie taki sam efekt. Czyli że jednak na linii 12V jest element "prądożerny". Nie zauważyłeś jakiegoś nadmiernego grzania się L7808, więc chyba tylko wystarczy prześledzić 12V. Piszę "tylko", bo akurat w tym TV nie jest to najbardziej rozbudowany obwód. Może zacznij od podmiany kolejnych elektrolitów. Ciekawe, do czego dojdziesz.

 • Poziom 28  
  Te elki zostały wymienione wszystkie.No chyba,że nowy ze sklepu i poprostu jest walnięty.Ale zrobię jak piszesz, i dam znać.
 • Pomocny post
  Moderator
  Elki również na wyjściach - poza obszarem zasilacza?
  Może znajdziesz jeszcze coś, co się nadmiernie grzeje.

  Dodano po 9 [minuty]:

  Można też zasilić 8V z oddzielnego źródła, jak proponowano wyżej. Można też inaczej - zasilić L7808 sprzed LM, a najlepiej bezpośrednio z tego samego uzwojenia trafo przez oddzielną diodę i elektrolit. Da to jednoznaczną odpowiedź - w której gałęzi występuje przeciążenie. Oczywiście imp. ster. H będą wtedy od razu po włączeniu do sieci, no i pewnie dłużej trzeba będzie czekać na obniżenie się któregoś napięcia.
 • Poziom 26  
  A jakie masz napięcie na wejściu LM-a, gdy uszkodzenie się objawia? Miałem kiedyś taki numer, tylko w innym chassis. Uszkodzony był opornik bezpiecznikowy (bujała się rezystancja) na wyjściu z przetwornicy (w twoim przypadku R122).

 • Poziom 28  
  A więc to co pisałem wcześniej:elektrolit c151 220/25 okazał się walniety mechanicznie.Coś tknęło mnie palcem go pobujać na płycie i była odpadnięta noga.Po jego wymianie telewizor działa prawidłowo.
  Mirek: byłeś najbliżej tej usterki.
  A jeszcze mam pytanie co do sposobu ustawiania programów/strojenie/.Mam oryginalny pilot, lecz na nim napisy przy przyciskach są tak wytarte,że nie wiadomo co do czego.Prosiłbym o krótki opis jak dokonać strojenia i ustawienia kanałów. Za okazaną pomoc dziękuję kolegom.
 • Pomocny post
  Poziom 16  
  Na pilocie jest przycisk menu, trzeba go przytrzymać!!! około 5s pokaże się menu strojenia. Kolejne naciśnięcie menu przechodzimy do ustawienia pojedynczego kanału. Powodzenia.

  Klawisz Menu jest u góry "kółka" z funkcjami P+/- i siła głosu +/-