Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawdzenie wirnika i stojana wiertarki/szlifierki kątowej

kochaś 16 Sie 2007 09:51 18764 1
  • #1 16 Sie 2007 09:51
    kochaś
    Poziom 11  

Witam!
    W jaki sposób sprawdzić poprawość wirnika i stojana w wiertarce (szlifierce kątowej)? Mierzyłem opór cewek stojana wynosi ok. 5omów wydaje się że jest ok bo chyba tyle może wynosić. A jak sprawdzić wirnik domowym sposobem. Wiem że istnieje coś takiego jak metoda na brzęczyk ale nie posiadam takiego sprzętu.
    Czy może ktoś określić co jest spalone w takiej wiertarce jeśli po włączeniu do sieci kręci się powoli i coś buczy. Szczotki są ok więc pozostaje wirnik lub stojan.
    Dzięki za pomoc

2 1
  • #2 16 Sie 2007 10:21
    Mariopi
    Poziom 34  

Wiatm!
    W większości przypadków spaleniu ulega niestety najpierw wirnik, a konkretnie dostaje on przebić (zwarć) międzyzwojowych.
    Faktycznie ma Kolega rację pisząc o metodzie "na brzęczyk". Szczerze mówiąc (może jestem już "zacofany" w tej dziedzinie) ale nie znam innej. Metoda jak najbardziej prosta, warsztatowa/domowa. Trzeba posiadać elektromagnes na 230V (np. ze starego transformatora) o kształtkach "E", "I" tylko należy go rozebrać i rdzeń złożyć z samych kształtek "E" ale jednostronnie - nie na przemian, całość dobrze skręcić (aby rdzeń sam nie buczał) i mamy elektromagnes. Jedną z kształtek "I" bierzemy jako sondę (brzęczyk).
    Wirnik kładziemy na elektromagnesie i przytykamy blaszkę do poszczególnych działek wirnika. W przypadku braku przebić blaszka nie powinna brzęczeć na żadnej z działek nadbiegunnika. W przypadku zwarć - zaczynają się w zwartej pętli i rdzeniu tworzyć prądy wirowe co wywołuje charakterystyczne "brzęczenie" świadczące o uszkodzeniu.

2
  Szukaj w 5mln produktów