Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kiepski uziom

16 Sie 2007 14:31 5148 11
  • Poziom 18  
    Witam
    Mam nastepujacy problem. Wbilem uziom 4,5m i ma rezystancje okolo 15 ohm. Zleceniodawce wymaga 10 ohm. Co mozna zrobic aby polepszyc jego parametry? Prosze o pomoc.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 13  
    dobij jeszcze ze 2 uziomy po 2 metry, ciekawe jaką miałeś pogodęjak robiłeś pomiar i jaki ty gleby posiadasz

pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Witam

Pewnie wbiłes w miejsce gdzie jest bardzo sucho. W takim przypadku zalecane jest wykonanie tzw otoku.lub wbicie następnej rury i połączenie ich bednarką
  • Poziom 15  
    Witam.

15Ω to dobry wynik jak na 4,5 metra uziomu. Dobij jeszcze ze 2 pręty po 5-6 metrów jeden w odległości 5 metrów od tego pierwszego a drugi w odległości 5 metrów w przeciwnym kierunku i połącz bednarką ocynkowaną - najlepiej przez spawanie. Miejsce spawania zabezpiecz przed korozją np lepikiem. powinno być ok. Ostatnio robilem uziom - wbilem 2 pręty po 6 metrów w odległości 5 metrów od siebie połaczyłem bednarka i miałem rezystancję 10,2Ω.

Pozdrawiam.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 16  
    Witam!
    Z uziemieniem bywa różnie wszystko zależy od rodzaju gleby,ale jeżeli wbiłeś 4,5m uziom to wbicie krótszych może nic nie dać. twardyboro dobrze Ci doradza wbij jeszcze co najmniej 2 po 5-6m w odległości nie mniejszej niż 5m jeden od drugiego.
    Może to być wbijane w jednym kierunku,a połączenie jeżeli nie masz bednarki to są takie pręty ocynkowane(łączenie na śruby 10,lub na tzw. żuki) o średnicy około 8 mm to powinno wystarczyć.Oczywiście dokonaj 3 pomiarów z różnych miejsc aby dokładnie sprawdzić ile ma to uziemienie.
    Powodzenia i pozdrawiam!
  • Poziom 21  
    Witam
    Jeżeli po wbiciu pręta o długości 4,5m uzyskałeś rezystancję uziomu ok.4,5oma to po wbiciu takiego samego pręta w odległości co najmniej 5m.
    Rezystancja powinna się zmniejszyć do ok.8 omów.Pod warunkiem że jest to grunt jednorodny. Przy wbijaniu prętów zbyt blisko siebie rezystancja może się zwiększać ,gdyż występuje zjawisko odpychania strug prądowych. Połączenie obu prętów np,płaskownikiem powinno jeszcze zmniejszyć rezystancję uziomu.Górne końce prętów powinny być zagłębione na co najmniej 0,5 m pod powierzchnią. Połączenia przez skręcanie w ziemi po kilku latach mogą skorodować.A jaki to rodzaj gruntu i jakim miernikiem był wykonany pomiar rezystancji uziomu?.Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Witam
    Typ gruntu jest niby kategori I. Przy obfitych opadach deszczu piwnica jest zalewana. Pomiar byl wykonywany metoda techniczna. Wczoraj w nocy spad deszce i dzis juz bylo okolo 12 ohm ale jeszcze o 2 za duzo. A jezeli do tych 4,5m dobije jeszcze 1,5m moze pomoc czy konieczne jest wbijanie kolejnego uziomu obok. Projektant zaprojektowal uziom o dlugosci 4,5m jeden i ze bedzie mial on mniej niz 10ohm. Czy jest mozliwosc zlego pogrążenia uziomu? Czy moze w złym miejscu jest on wbity?
  • Poziom 13  
    Tak jak pisali koledzy wyżej, wszystko zależy od rodzaju gleby,możesz spróbować dobić jeszcze kilka prętów ale musisz uważać bo pręty w glebie nie schodzą idealnie pionowo i przy dużej głębokości często sie za bardzo odginają i pękają wtedy przy pomiarze okazuje się że zamiast oczekiwanych 10Ω otrzymujesz 50Ω i wielkie zdziwiemie jakim cudem tak się stało, jeżeli obawiasz się tego musisz wbić następne pręty w odległości nie mniejszej niż głębokość pierwszego uziomu a co do rodzaju prętów najlepsze są ocynkowane skręcane ze sobą lub wbijane jeden w drugiego.
    Wykonuję kilka uziomów w tygodniu i muszę powiedzieć że żadko zdarza mi się uzyskać Ru≥10Ω na głębokości 6m ,zazwyczaj do 11m jest ok,ale nie zawsze:) a tu jest mowa o 4.5m.
  • Poziom 15  
    Witam.

Jest tak, że uziom po kilku dniach od wykonania zazwyczaj zmniejsza swoją rezystancję. jest to spowodowane tym że ziemia dookoła pręta się uleży i pręt będzie miał z nią lepszy kontakt. Osobiscie proponuję wbić drugi pręt w odległości co najmniej 5 metrów od pierwszego - nie robiłem wielu uziemień, ale zawsze wbijałem 2pręty 6 metrowe w odległości 5-6m od siebie. Uziemienie ma mieć te 10Ω w kazdych warunkach a nie tylko po deszczu.

Pozdrawiam.
  • Poziom 18  
    Witam
    Faktycznie po kilku dniach uziom ma lepsze parametry. Nie wiem czy to kwestia obfitych deszczy czy ulezenia sie ziemi poczekam do poniedzialku i pomierze jeszcze raz. Czy dlugosc 4,5m to zamało aby uzyskac 10ohm?
  • Poziom 21  
    Witam
    Pomiar rezystancji uziemienia można wykonywać po co najmniej 3 dniach od deszczu.Rezystancja uziomu zależna jest od rezystancji właściwej gruntu. W gruncie gliniastym można uzyskać jeszcze mniejszą wartość .Mnie wielokrotnie udawało się uzyskiwać rezystancje rzędu 8 omów po wbiciu rury 3/4" o dł.2,5m.Natomiast w gruncie kamienistym lub piaszczystym może to być nawet ponad 100 omów.Z mojego doświadczenia wiem że niższe wartości uzyskuję się przy uziomach pionowych wykonanym z rur o większej średnicy niż przy szpilkowych.Wynika to z większej powierzchni styku uziomu z gruntem po wbiciu i być może większym zagęszczeniem grunt wokół rury.
    Bardziej rozpiera grunt.Natomiast łatwiej jest wbić uziom szpilkowy niż rurowy.Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Aha rozumiem dzis nie mailem czesu jak sie wyrobie to jutro pomierze i napisze co wyszlo
    Dzieki za zainteresowanie pozdrawiam Emil