Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Filament
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klimatyzacja w Astrze F 97r 1,6 16v

k.marcin 16 Sie 2007 14:43 9670 14
  • #1 16 Sie 2007 14:43
    k.marcin
    Poziom 18  

Witam.
    Nie wiem czy to dobry temat na ten dział...ale chyba mnie nie zabijecie za to? :) Poprostu potrzebuje pomocy w temacie.
    Na poczatku chciałbym zaznaczyć ze jestem nieco laikiem w temacie i nie znam sie dobrze na konstrukcji i klimatyzacji samochodowej.
    Dwa miesiace temu nabyłem ww autko i postanowilem naprawic klime. Naprawilem elektryke- przetarty jeden kabel.. wymienilem wadliwe przelaczniki w desce rozdzielczej od wl klimy io nawiewu no i udalem sie do "serwisu". Pan z mila checia przyjechal po godzinie czekania przed warsztatem i podlaczyl maszynerie po rurki klimy i zaczal caly proceder.. nabil mi 700g gazu i skasowal 140zl. Klima dosc cieniutko chlodzila..wydawalo sie ze to przez to ze nabil 700g a nie jak gdzies wyczytalem 900 r134 oczywiscie. umuwilem sie z nim na kolejna wizyte zeby poprawil i przy okazji wymienil wentylek od niskiego cisnienia.. No i jak juz zabral sie za zaworek to zeszla godzinka a zaworek i gwint rozp.... to ów "serwisant" wpadl na pomysł żeby zakleic rurke czyms w rodzaju plasteliny ktora po chwili zrobila sie jak kamlot twarda a gaz i tak sie ulatnial..

No to po krotce strescilem perypetie.. a teraz do rzeczy..

1. Po nabiciu 900g gazu sprezarka sie po paru sekundach rozlaczala, nie wiem czemu a klima i tak slabiutko chlodzila..
    2. Co mam teraz zrobic z ta rurka? Ciezko dostac cala rurke od niskiego z rozbitego autka..zeby nie zawyzac kosztow ktore i tak juz sa dopsc wysokie, Może da sie to jakos czyms uszczelnic? bo wiem ze gaz mozna nabic rurka od wysokiego cisnienia i ta w sumie chyba nie jest zbyt potrzebna ? czy sie mylę? Może ktoś doradzi jak to małym kosztem naprawić?

Z góry serdecznie dziekuje za pomoc w rozwiazniu problemu.

0 14
  • Filament
  • #2 16 Sie 2007 18:02
    marekfiesta
    Poziom 19  

gdyby nie była potrzebna to by tego nie wstawiali a sprawdzał czy ten port od niskiego ciśnienia jest wymienny gazu powinno być 900gram a oleju 295 ml

0
  • Filament
  • #3 16 Sie 2007 22:46
    sq8luu
    Poziom 17  

Miałem niedawno na warsztacie Astrę F z 95r i postanowiłem że zmierzę temperaturę powietrza wylatującego z lewej kratki (po stronie kierowcy) - było +5 st C gdy temperatura na zewnątrz wynosiła 22 st C. Bardzo szybko ochładzało się wnętrze samochodu. Ale przy takiej temp. to nic dziwnego.
    Teraz jeśli chodzi o rurke - to najlepiej wymienić tą złaczkę - (przyspawać od innej rurki jeśli są takie kłopoty z rurką oryginalną). Nawet jak klima nie pracuje to ciśnienia po stronie ssącej i tłoczęcej wyrównują się i jest tam ok 4...5 bar więc żadne klejenie pod ciśnieniem nie zda egzaminu. Rurkę niestety trzeba wymontować.

0
  • #4 17 Sie 2007 08:34
    k.marcin
    Poziom 18  

no tez mialem taki pomysł dospawać główkę ale jeden mały problem..... aluminium...

ciekawe dlaczego mi sie rozlaczala jeszzcze sprezarka jak nabilismy 900 gazu ? no i jak patrzylem na madre uzadzenie to oleju do ukladu wtrysneło 10g ..

0
  • #5 17 Sie 2007 09:06
    bartek_j
    Poziom 35  

Tam masz dwa presostaty. Jeden podwójny, który wyłącza sprężarkę gdy ciśnienie jest zbyt niskie lub zbyt wysokie. I drugi, który włącza dodatkowo wentylatory na drugi bieg jak ciśnienie wzrasta. Dodatkowo sprężarka może być wyłączona wyłącznikiem termicznym w chłodnicy (tej chłodnicy od silnika). Gdy w chłodnicy robi się za gorąco i wyłącza sprężarkę. Popatrz sobie na schemat i pomierz który z elementów ci wyłącza. Przydało by się też pomierzyć ciśnenie w trakscie pracy. Może być tak, że masz np dyszę rozprężną zatkaną, ciśnienie rośnie i presostat wyłącza sprężarkę.

0
  • #7 20 Sie 2007 07:50
    k.marcin
    Poziom 18  

wiem ze alu jest spawalne ale nie mam odpowiedniego sprzetu do tego i nie znam w okolicy nikogo kto by miał i z tego co wiem to trzeba spawać chyba w jakims gazie chyba ze jest juz jakas inna metoda.

0
  • #8 20 Sie 2007 17:50
    sq8luu
    Poziom 17  

Wszystkiego sam nie zrobisz - taka jest brutalna prawda. Jeśli interesuje Cie spawanie aluminium metodą TIG to na Elce jest multum tematów wystarczy wpisać w wyszukiwarkę.; Są też schematy przystawek do zwykłej spawarki , ale trzeba oprócz niej mieć specjalny uchwyt no i oczywiście butlę z odpowiednim gazem (przeważnie argon) odpowiednią spoinę i oczywiście jakąś praktykę w spawaniu alu. Sam sobie odpowiedz - czy to się opłaca aby przyspawać kawałek gwizdka. Pozdro :)

0
  • #9 28 Sie 2007 08:18
    k.marcin
    Poziom 18  

Nie wiem czemu tak mam ale poprostu lubie wszystko samemu robic, uczyc sie przy tym, to mi sprawia frajde.. odpowiedz - warto, chociaz komuś innemu zajmie to 5 minut a ja sie bede motał miesiac :),

1
  • #10 27 Paź 2007 00:37
    Nnew
    Poziom 11  

Gdybyś mieszkał koło Koszalina to z miłą chęcią bym pomógł!!

-mogę takie rzeczy spawać.
    -mogę nabić gazu,
    -mogę uzupełnić olej,
    -mogę...... wszystko co byś chciał zrobić z klimą.

Pracuję w auto klimie ....
    Szybkozłączke i tak musisz przyspawać,lub zaślepić( mówię poważnie)(są od tego sposoby),ale coś się dzieje z układem.Mozesz mieć do wymiany "filtr"-osuszacz gazu,lub zapchaną lufkę (dyszę rozpręzną)bądż zawór rozprężny(bo też takie bywają),a jeśli lufka to za jakiś czas poleci Ci sprężarka. Piszę tak bo zawsze te elementy zapychają się opiłkami z zacierającej się spręzarki (bywa że osuszacz sie rozsypie,ale sprężarka i tak dostaje w...
    Jest jeszcze taka możliwosć(bo nie opisałeś do końca)że nie włącza się wentylator na skraplaczu-to też będzie przyczyna nadmiernego wzrostu ciśnienia,a w konsekwencji wyłączenia spreżarki.
    Jak cos to pisz Ja tez napisze
    Jutro będę sprawdzał czy coś to pomogło,i sprawdzę ile konkretnie tego gazu i oleju się mieści.
    Pozdrawiam

1
  • #11 27 Paź 2007 15:40
    zbyniuś
    Poziom 26  

Skoro lubisz wszystko samemu zrobić mogłeś sobie kupić automat do klimy i byś nie miał problemów.

0
  • #12 11 Lis 2007 00:27
    Nnew
    Poziom 11  

Mamy automat do klimy!!:D
    Niestety naprawa przy jego pomocy trwa znacznie dłużej niż z użyciem standardowych przyrządów. Automat to rozwiązanie dla zwykłych serwisów , które nie wgłebiają się w (nazwę to) precyzyjną naprawę i konserwację układów klimatyzacji. Diagnostyka klimatyzacji przy jego pomocy czasami może być błędna(chociażby to dla tego że automat sprawdza szczelność próżniowo,a ja ciśnieniowo)(dla wtajemniczonych to rozwiązanie jest jasne)

0
  • #13 16 Lis 2007 15:29
    carsmot
    Poziom 19  

Ale dobry automat sprawdzi ci cisnienia na wysokim i niskim i jesli jestes jak mowisz obeznany z tematem to wiesz jakie cisnienia powinny byc gdzie w jakim momencie . Uzywam automatu Valeo i bardzo mi pomaga łącznie z wykryciem uszkodzeń zaworu rozpreżnego spreżarki itp. A co do ilości oleju w Astry k.marcina to norma min. . 295 g gazu wchodzi do całego układu jeśli jest nowy i pierwszy raz napełniany. Przy okresowej obsłudze dobija sie ok. 10 ml oleju do ilości ściągnietej z układu także nie martw się o te 10 ml. Przyczyn moze byc kilka . z opisu stawiałbym na zawór rozprężny (którego w Astrze nie ma) jest za to jak ktos to okreslil"fifka" rozprężna. Sam raczejnie dasz rady. Polecałbym ci pojechac do pana od klimatyzacji niech w ramach gwarancji zdiagnozuje porzadnie a za robote niestety chyba i tak zapłacisz .Chyba zebys sie uparł za zniszczenie zaworka niskiego ciśnienia(bardzo pomocny przy diagnostyce). Powodzenia

0
  • #14 06 Gru 2007 09:46
    Nnew
    Poziom 11  

Do astry do1993 ok.700g,od1994 w zwyż-ok.900g.Ilość oleju sprężarkowego295g (typGM19 49 871 pag in.olej syntetyczny)

0
  • #15 14 Gru 2007 12:23
    k.marcin
    Poziom 18  

dziekuje za wszelkie wypowiedzi. Dawno tutaj nie zaglądałem , przepraszam was, w najblizszym czasie temat odswieze bo wtedy się poddałem. NNew takich ludzi jak ty to szukac czasami ze swieczka na elektrodzie bo czasami jak poczytasz to duzo jest obiboków typu "kup sobie maszynkę do klimy ".. dzieki wielkie. Powiedzcie mi tylko prosze jeszcze gdzie mozna dostac jakies czesci do klimy, w necie znalazlem jeden sklep ale slabo poopisywane jest wszystko.
    pozdrawiam fachowcow :)

0