Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

uP stacja pogodowa

Masteq 19 Mar 2004 17:34 15769 60
    fantom
    Level 31  
    Kurde sprzedali by mi sama taka obudowe do miernika wiatru i reszte bym sobie sam zrobil.Moze wie ktos gdzie mozna cos takiego dostac jesli mozna w ogole ?
    Masteq
    Level 18  
    1MAc Dopiero sie zabralem za robienie tego tematu - obrona lipiec/wrzesien.

Fantom Caly bajer w samodzielnym wykonaniu calosci. Wykonanie czujnikow to 75% calosci :) Wlasnie eksperymetuje z bariera optyczna z myszki i kontaktronami.
    fantom
    Level 31  
    To fakt ale przeciez robimy prace z elektroniki do cholery ?! Tym bardziej ze tak wykonany czujnik to i tak bedzie amatorszczyzna pelna geba i nie wiadomo co to bedzie tak naporawde mierzyc no bo coz moze dac wyskalowanie czegos takiego na podstawie wskazan miernika samochodu lub roweru ?
    Masteq
    Level 18  
    Tu akurat sie nie zgodze. Wzorcowanie owerem czy samochodem torzeczywiscie amatorszczyzna, po za tym jakbym zamiescil taki opis wzorcowania w opisie pracy inz to komisja padlaby ze smiechu. Zawsze mozna wzorcowac przyrzad opierajac sie na wskazaiach drugiego przyrzadu.
    fantom
    Level 31  
    Sorry masteq ale nie widze w ktorym miejscu sie ze mna nie zgodziles :lol: Tzn ze jako elektronicy powinnismy wykonywac cos mechanicznego ? Zgodze sie ze komisja padla by ze smiechu to tez nie wazyl bym sie czegos takiego zrobic oraz zgodze sie ze mozna to zrobic kalibrujac z drugim miernikiem tylko trzeba miec do niego dostep.Mnie chodzi o to ze zeby to faktycznie mialo znamiona pracy inzynierskiej trzeba by bylo policzyc dokladne przeplywy powietrza,opory i tym podobne rzeczy a to juz mi zdexydowanie smierdzi mechanika.Fakt takie rzeczy da sie policzyc samemu wystarczy pare ksiazek i np MATLAB ale po kiego grzyba ? Mam na glowie wazniejsze sprawy jak np oprogramowanie proca,peceta na USB,narysowanie plytki,wykonanie jej.Zapewniam cie ze to juz wystarczajaco roboty,zreszta pewnie sam wiesz.Pozdrowionka.
    Masteq
    Level 18  
    "tak wykonany czujnik to i tak bedzie amatorszczyzna pelna geba i nie wiadomo co to bedzie tak naporawde mierzyc" - z tym sie nie zgadzam
    1MAc
    Level 16  
    też się nie zgadzam z opinią o amatorszczyźnie. lat temu ze dwadzieścia, kiedy układy zaczynające się inaczej niż UCY i UL były bardziej w marzeniach niż w rzeczywistości, mój sąsiad - elektronik pracujący w poważnym instytucie badawczym robił w kuchni na stole czujniki do pomiaru prędkości przepływu gazu. tłukł żaróweczki, wyciągał z nich żarniki, mocował w kawałkach plexi (trzy żarniki na czujnik - jeden do pomiaru dwa do kompensacji) Było to wstępnie podgrzane maluteńkim prądem, a przepływający gaz to chłodził.
    Oczywiście czujniki nie były powtarzalne i każdy wymagał oddzielnej pracochłonnej kalibracji, ale po poprawnym skalibrowaniu były dokładniejsze niż fabryczne (1. niedostępne, 2. dolarowe).
    Wracając do kalibracji - a właściwie dlaczego nie kalbrować samochodem? Przypuszczam, że taki pomiar (szczególnie w przypadku użycia auta z tempomatem ;-) będzie dokładniejszy niż pomiar zabawkowym (Conrad) wiatromierzem. Oczywiście jeżeli ktoś ma możliwości wsadzenia tego w hmm np tunel aerodynamiczny i precyzyjnego pomiaru to tym lepiej.
    fantom
    Level 31  
    To fakt prawda lezy jak zwykle po srodku.Calkiem niezla natomiast wydaje sie byc kalibracja z uzyciem licznika rowerowego na ktore wpadl jeden z uczestnikow tego forum.Kalibracja samochodem tez w sumie jest ok ale musi byc bezwietrzna pogoda a takze warto bylo by ten miernik dac w takim miejscu zeby zawirowania powietrza spowodowane karoseria nie wplywaly na pomiar.Mam nadzieje ze uda mi sie przetestowac cos takiego z wiatraczkiem od kompa jednak trzeba go troche wybebeszyc zeby gladziutko chodzil.Wybebeszylem jeden ale nie wiem co za kontaktron tam dali.Poza tym magnes ktory znajduje sie na wirniku nadal zwieksza jego mase wiec mam zamiar go usunac i dac po przeciwleglych stronach dwa male magnesiki preferowane do kontaktronow i wstawic tam swoj kontaktron.Ciekawe jak to bedzie chodzic :roll: Bez tego magnesu i uzwojen smiglak chodzi naprawde leciutko (bardzo dobrze wylozyskowany)wiec moze zda egzamin.
    babel20
    Level 11  
    Koledzy... proponuje skalibrowac czujnik tak jak ja to zrobilem...deskorolka na sali gimnastycznej...do 2m/s na pewno bedzie bez problemu...przeczytajcie moj wczesniejszy post
    fantom
    Level 31  
    Nie wiadomo tylko czy charakterystyka jest liniowa a wiec dla wyzszych predkosci moze byc troche inaczej.
    Masteq
    Level 18  
    Tarfilem w necie na ten miernik predkosci wiatru dallasa. Kosztuje bagatela 79$ plus tax i ship. Po sprowadzeniu do naszej kochanej Polski z clem i innymi bajerami mysle ze jakies 550zl. Predkoc wiatru jest rozwiazana za pomoca licznika 1wire, a kier jest zrobiony na osmiu kontraktonach polaczonyc z ukladami dallasa zawierajacymi nr seryjny. Tak wiec nie jest to rewelacja. 2 pileczki do pingla, kawalek panewki, bariery optyczne i troche checi napewno wyjda taniej, zostaje tylko kalibracja:).

Szukam tez wszedzie skompensowanego czujnika wilgotnosci, ale jedyne na jakie trafiam dzialaja od 0 do 50 stopni:(, niemam nic dla temp ujemnych. Moze ktos cos widzial??
    fantom
    Level 31  
    No wlasnie o to mi chodzi z ta stacja Dallasa.Tak naprawde jest to byle jakie plastikowe g...,z marna elektronika i to ma kosztowac 79 dolarow ? Nie doczekanie !!! BTW:patrzyles na sensirionie ?
    Masteq
    Level 18  
    Googlowalem na temat satcji meteo - niestety na wszystko co trafialem to czysta komercha :(
    User removed account
    User removed account  
    Jacu$
    Level 27  
    Sądzę, że warto zastosować Google i frazę "rurka pitota". To stare jak świat urządzenie było dawniej stosowane w samolotach do pomiaru prędkości.
    Do tego wystarczy dodać czujnik do pomiaru różnicy ciśnień i po herbacie (no, trzeba jeszcze napisać coś w jakimś C albo assemblerze).
    Przeczytaj na początek zasadę działania w tym pliku PDF a później sprawdź np. tutaj dane czujników w plikach PDF i ceny.
    sawic
    Level 13  
    witam.
    robie chyba identyczny uklad co fantom. tez stacja pogodowa, tez na usb i zapewne wyniki maja byc wyswietlane na stronie www.
    po datach patrze ze jeszcze, jak i u mnie, nie obronione ;)
    u mnie obrona w czerwcu 2005.
    moje postepy jak dotad to zmontowanie prototypowej plytki na tusb3210, uruchomienie jej no i dopiero zaczynam zabawe z deskryptorami zeby umiescic to to w klasie HID.

odnosnie mierzenia predkosci wiatru to zastanawialem sie czy nie sprobowac robic tego jak w samochodach. tzn drucik z jakiegos materialu ( wolfram ?? ) podlaczony do ukladu ktory ciagle daje na niego jakies napiecie co powoduje jego nagrzewanie. czym szybciej wieje wiatr tym bardziej drucik traci temperature, przez co zmienia swoja rezystancje. no i juz mozna znac predkosc wiatru. oczywiscie tzreba byloby wyniki konfrontowac z aktualna temperatura powietrza, ale to nie stanowi zadnego problemu. co o tym sadzicie ?

tzn gdybam se tylko, bo dopiero zastanawiam sie nad rozwiazaniami jakich uzyc. generalnie interesuje mnie jak najmniej mechaniki.

pozdrawiam
    fantom
    Level 31  
    Owszem obronione.Zycze milej zabawy z HID-em ;-).Ja akurat nie musialem wyswietlac na www ale to jest w tym wypadku najmniejszy problem.
    sawic
    Level 13  
    -> fantom - a napisz co nieco o tej swojej pracy.

tzn interesuje mnie jakie wielkosci mierzysz i jakimi czujnikami. przynajmniej tak z grubsza.
    ja jeszcze niczego nie wybralem wiec chetnie poslucham jak ty se to rozwiazales.

odnosnie HID'a to sie nie boje bo mam guru dobrego do pomocy ;)

pozdrawiam
    Masteq
    Level 18  
    Ja cechowalem swoj miernik predkosci wiatru w tunelu aerodynamicznym u siebie na polibudzie (przez przypadek sie dowiedzialem ze cos takiego w ogole jest na PK).

Przegladalem ostatnio allegro i znalazlem tam bezprzewodowy czujnik predkosci i kierunku wiatru do jakiejs stacji meteo za 50zl - full mechaniki odpada a i cena nie jest straszna - przerobic elektronike na swoje potrzeby i po klopocie.

Co do rurki pitota to w samolocie nie ma problemu samolot leci do przodu. W stacji meteo trzeba ta rurke ustawiac w kierunku wiatru, tu juz sie sprawa komplikuje.
    fantom
    Level 31  
    No co tu mozna napisac: procek CY7C68013 firmy Cypress, czujniki temperatury DS1820 na 1-Wire, 8-kanałowy przetwornik A/C + wzmaki do różnych czujników (wilgotność, ciśnienie, nateżenie oświetlenia), układ korekcji temperatury zroiony na termoparze i ukladzie MAX6674 z interfejsem SPI a do tego dwa porty szeregowe izolowane galwanicznie, plytka w postaci karty dopasowana konkretnie do szafy ze zlaczem DIN48 na tylach.Wiatromierz mial byc na 1-Wire, w koncu kupiono na RS-a (podobnie jak higrometr i barometr).Sporo zalozen bylo bardzo "dynamicznych " ;-) tzn w koncowym etapie nieco sie to wszystko pozmienialo ale projekt powstal i (chyba) jest obecnie wykorzystywany na uczelni.Jest dosyc uniwersalny bo powyprowadzalem na nim porty proca w razie dalszego rozwoju.

P.S. Ze to niby o mnie ten guru od HID-a ? Cos tam wiem z USB nie tylko o HID-zie ale gurostwem to bym tego nie nazwal (na razie :D).Pozdro.
    sawic
    Level 13  
    -> fantom - nie, nie ty. coz za skromnosc hehehe ;)

a co do ukladu korekcji temperatury to po co to ?
    czujnik temperatury dallasa nie wystarczy ?
    moglbys cos wiecej o tymnapisac ?

jakiego uzyles czujnika wilgotnosci ?
    czujnik cisnienia motoroli z serii mpx ?

chodzi mi o modele czujnikow bo szukam czegos latwego do wdrozenia i taniego zarazem.

pozdrawiam
    fantom
    Level 31  
    Dla mnie guru w tej kwestii byl Ian Axelson i jego ksiazka "USB Complete" ;-)
    - Dallasy to czujniki krzemowe a wiec ich stabilnosc w czasie raczej slaba a to oznacza ze sie rozjada predzej czy pozniej.
    - na poczatku do wilgotnosci mial byc sensirion ale odpadl, pozniej znalazlem z wyjsciem analogowym firmy HoneyWell (nie pamietam symbolu) a wyszlo jak napisalem wczesniej
    - do cisnienia mial byc MPX a wyszlo jak napisalem wczesniej

P.S. jaki system linux czy windows ?
    sawic
    Level 13  
    fantom wrote:

P.S. jaki system linux czy windows ?

oba.

uzyje libusb i powinno dzialac bez wiekszych problemow pod linuxem jak i windowsem.
    php tez jest wieloplatformowe czyli powinno sie udac.

ok.
    w takim razie zabieram sie do roboty.
    jak bede mial z czyms problemy to dobrze ze mam sie kogo zapytac ;)

pozdrawiam
    darecki23
    Level 12  
    Zdecydowalem sie na rozwiazanie pomiaru prędkości wiatru za pomocą transoptora szczelinowego. Prosze jednak o szczegolowe informacje jak to rozwiazac od strony technicznej: jakiej wielkosci powinien byc wiatraczek, jakie wiatraczki najlepiej nadaja sie do tego rozwiazania, jakiego transoptora najlepiej uzyc, ile szczelin pozostawic w obracajacej sie tarczy itd. Zdjecia waszych rozwiazan bylyby mile widziane :D.
    xcree
    Level 10  
    Witam
    pytanie dotyczy stacji "z lidla" ma ona bezprzewodowe czujniki wiatru itp.
    transmisja odbywa sie na 433MHz i w stacji bazowej jest plytka odbiorniczka podlaczona z plytka stacji bazowej trzema przewodami- pwr, gnd oraz data.
    podlaczylem data do rs232 i mam teraz pytanie, jak rozpoznac szczegoly transmisji.
    na razie zdolalem zmierzyc szerokosc pojedynczego impulsu i wynosi ok 0,45ms. nasluchiwalem na 1200baud ale nie mam pojecia o reszcie parametrow.

bede wdzieczny za dalsze wskazowki

pozdrawiam
    Krystian
    Klima
    Level 30  
    xcree wrote:
    na razie zdolalem zmierzyc szerokosc pojedynczego impulsu i wynosi ok 0,45ms. nasluchiwalem na 1200baud ale nie mam pojecia o reszcie parametrow.

Jak dla mnie to to wychodzi 2400. Reszta standardowo - 8 bitów, brak parzystości, 1 bit stopu. Może ruszy.
    PiotrEtenM500
    Level 19  
    może pokusic się i wywalic to co tam jest, wsadzić attiny13L + TX433 i po klopocie ;)
    PiotrPitucha
    Level 34  
    Witam
    Na Twoim miejscu minimalizując koszty kupiłbym gotową stację pogodową i wybebeszył wszystkie czujniki i elementy mechaniczne ( Lidl ostatnio 199zł za stację z transmisją bezprzewodową ).
    Jako procesor zastosowałbym Atmegę 32, pewnie wystarczyłaby nawet Atmega 8 ale jak masz na uczelni jakiś sensowny programator to mógłbyś się pobawić Jtagiem.
    Co do czujnika kierunku to polecam tarcze z kodem Graya, unikniesz niejasności w przejściach pomiędzy kierunkami.
    Piotr
    PiotrEtenM500
    Level 19  
    Może to nie jest odpowiedz na pytanie, ale może naprowadzić na jakieś wnioski

Osobiście zbudowałem wiatromierz z wentylatora komputerowego, to chyba najprostsze z możliwych rozwiązań, i najtańszeLink