Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przegrzewanie sie procesora

ACDMEN 16 Sie 2007 17:54 2898 7
  • #1 16 Sie 2007 17:54
    ACDMEN
    Poziom 13  

Mam Toshibe Portege o takiej specyfikacji:

Shot at 2007-08-16

Czesto potrzebuje robic RENDERY gdzie procesor jest na maxa wykozystywany. Niestety wiatraczek mi sie przestal przy procesorze krecic i podpialem go do glownego wiatraka tak ze teraz oba kozystaja z tego samego zasilania. Zainstalowalem Monboard Monitor 5 i przy zwyklym kozystaniu z neta mam srednio temperature 61 a najwyzej przy renderingu dochodzi nawet do 85 czy moge uszkodzic w ten sposob procesor? Gdzie moge znalezc jakie sa skrajne temperatury do tego procesora bym wiedzial na jakie wartosci ustawic alarm temperatury?
    Chcialbym jeszcze zaznaczyc ze przebywam w przy poddaszu i ogolnie jest bardzo cieplo

0 7
  • #2 16 Sie 2007 18:09
    Mleczyk89
    Poziom 34  

Do póki komputer działa stabilnie to znaczy ze temperatura nie jest za wysoka. Być może tylko wskaźnik temperatury oszukuje. Pozdrawiam

0
  • #3 16 Sie 2007 20:18
    ACDMEN
    Poziom 13  

no gdy renderuje jakas grafike i skonczy renderowac (procesor przestanie byc na maxa obciazony) to caly komp jest zwolniony myszka nie chodzi plynnie itp wiec wtedy nie dziala stabilnie

0
  • #4 16 Sie 2007 21:59
    Stingerek
    Poziom 28  

Cytat:

to caly komp jest zwolniony myszka nie chodzi plynnie itp wiec wtedy nie dziala stabilnie

Komputer nie dziala stabilnie jesli sie resetuje lub przestaje odpowiadac gdzie jedynym wyjsciem jest RESET.

A to że komputer "zwalnia" to znaczy ze jest za slaby do zadania ktore kazales mu wykonac.

Proceosry w laptopach (tzw MOBILE) sa przystosowane do pracy przy wyzszych temperaturach niz modele do komputerow PC wiec jesli komputer sie nie wylacza, nie resetuje, nie zawiesza to wszystko jest OK.

0
  • #5 17 Sie 2007 07:36
    mitusm
    Poziom 20  

85C powinno dać się odczuć, spód komputera powinien parzyć. Sprawdź jakimś miernikiem lub po prostu ręką najcieplejsze miejsce komputera. Jeżeli jest faktycznie takie ciepłe polecam zastosowanie dodatkowego chłodzenia.
    Mam nadzieję że komputer w tym czasie nie leży na kocu lub czymś innym miękkim co skutecznie blokuje wlot lub wylot powietrza.
    Podobny problem miałem z trochę starszym modelem portega (3110ct). Brak gumek antypoślizgowych powodował że komputer leżał centralnie na spodzie, całkowicie blokując wlot powietrza.

0
  • #6 17 Sie 2007 10:32
    ACDMEN
    Poziom 13  

tak z racji ze jest to aluminiowa obudowa faktycznie k0omp parzy co jakis czas jakie dodatkowe chlodzenie do tak malego laptopa (jest to przekatna ekranu 12) radzicie?

0
  • #7 17 Sie 2007 10:50
    mitusm
    Poziom 20  

Wystarczy wentyl 8cm zasilany z portu usb, wiejący z tyłu komputera pod niego.
    Można zrobić ładną obudowę kierującą powietrze pod kompa.
    Są specjalne panele, ale szkoda kasy, zwłaszcza że lato kończy się pomału.

0
  • #8 17 Sie 2007 11:52
    halik_ltd
    Poziom 23  

Witam

Polecam taki panel np.: Chiefteca.
    Ma regulację obrotów wentylatorów, zasilanie z USB lub sieci, regulacje wysokości i idealnie nadaje się do laptopów małych i większych.
    Podstawowa zalet to cena - na Allegro można go dostać za ok. 40-60 PLN i mamy gwarancję na długą niezawodną pracę urządzenia.

0