Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalne sterowanie - czołg

16 Sie 2007 21:29 7942 10
  • Poziom 2  
    Mam dużo wolnego czasu i postanowiłem zbudować coś ciekawego (pojazdy z lego technic już mi sie znudziły:D), a mianowicie pojazd na gąsienicach , na zdalne sterowanie. Z konstrukcją sobie poradzę, ale co do zdalnego sterowania to lipa bo kompletnie nie wiem jak sie za to zabrać.
    Pojazd będę napędzał dwoma silniczkami na 24V (są chyba z lusterek od tira, ale nie jestem pewien). Jak już napisałem będzie sie poruszał na gąsienicach, jeden silnik odpowiada za jedną gąsienicę. Przy skręcaniu w np. prawo; prawa gąsienica, albo stoi, albo porusza sie do tyłu, w zależności od tego co wcisnę na pilocie, a lewa jedzie do przodu, . I teraz nasuwa sie pytanie jak "wpiąć" w to odbiornik, i skąd wziąć to całe zdalne sterowanie?? Zasięgu nie musi mieć to rewelacyjnego, góra 20m, ważne żeby było TANIE, łatwo dostępne albo łatwe w budowie.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Kup gotową zabawkę i zamień silniczki + stopień mocy. Bez znajomości elektroniki nie dasz rady zrobić zdalnego sterowania, a kupno gotowego będzie dość drogie.
  • Poziom 2  
    Szukałem dzisiaj na strychu starych zabawek żeby wymontować z nich potrzebne części; kółka, zębatki i znalazłem samochodzik na zdalne sterowanie. Okazało sie ze działa, ale zasilany jest napięciem 4,8V. Da sie coś zrobić żeby ruszyły mi na tym te dwa silniczki na 24V?? Trochę sie na elektronice znam ale nie na tyle żeby sam to zrobić. Co to jest stopień mocy??
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Stopień mocy to część zabawki odpowiedzialna za przełączanie napięcia i prądu dla silników.

Najlepiej będzie ją wymienić, ale niekoniecznie będzie to proste, gdzieś na forum było to opisywane, teraz nie potrafię znaleźć, może ktoś podpowie gdzie to było?
  • Poziom 2  
    Jeżeli wymienię ten stopień mocy w odbiorniku to trzeba go zasilić w 24V i silniczki powinny zadziałać, czy tak??

Jak wygląda mniej więcej ten stopień mocy, z jakich elementów może być zbudowany??
    Zdalne sterowanie - czołg

Na tym schemacie narysowałem stopień mocy na przekaźnikach (K1, K2, zestyki przekaźników są na schemacie osobno)

Jest to schemat jednego stopnia który zasili jeden silnik (drugi będzie identyczny).

Zrób to w ten sposób, kable które teraz idą do silników obcinasz/odlutowujesz i łączysz je z przekaźnikami poprzez diody (wejścia "Do sterownika na schemacie).

Silnik na 24V podłączasz do wyjść przełączających przekaźnika zgodnie ze schematem do zasilania 24V (czy ile tam dasz).

W ten sposób zasilanie silników 24V będzie całkowicie odseparowane od sterownika który zasilaj tym samym napięciem co w oryginalnej zabawce.

Diody przykładowo 1N4007. Przekaźnik na 5V, z dwiema parami zestyków. Są to elementy które bez trudu kupisz w każdym sklepie elektronicznym, do całego robota trzeba 4 przekaźniki i 8 diod.

Ważne żebyś podłączył silniki w przekaźnikach do styków normalnie otwartych! Czyli takich które są zwierane PO podaniu napięcia na cewkę.
  • Poziom 2  
    Bardzo dziękuję drogi kolego, jak tylko mój robot zadziała, to od razu napiszę. :D
  • Poziom 27  
    czesc.
    A ile kaski chcesz przeznaczyc na to sterowanie??.
    Kiedys szukalem takich rzeczy i natrafilem na firme KK Produkcja, pod adresem kkpmo.com.pl.
    Oni tam chyba zajmuja si etakimi sprawami o ile pamietam chodzi to na IR.
    ale chyba koszta beda jednak zaporowe.
    Mozesz zapytac,
  • Poziom 9  
    McRancor mogłbys bardziej opisac ten schemat. Z gory dzieki :)
    A co jest niejasne?

Są tam tylko dwa przekaźniki i cztery diody, tylko na schemacie cewkę i styki przekaźników są rozrysowane osobno.

Dolne diody odpowiadają za to żeby przy danej polaryzacji tylko jeden przekaźnik był załączony. Diody równoległe do cewek to diody zabezpieczające układ przed przepięciami przy rozłączaniu przekaźnika.

Prąd płynący w jedną stronę, załączy jeden przekaźnik który uruchomi silnik w jedną stronę. W drugą stronę analogicznie.
  • Poziom 9  
    witam też mam troche czasu i zacząłem robić konstrukcję na mój zdalnie sterowany czołg jego długość to 50cm spory gąsienice mam wszytsko zrobiene na rolkach/łożyskach samochodowych(od rozdządu) wiec po napręzeniu gąsienicy zero oporu i już nawet mały silnik daje rade a elektronike to myślę zrobić tak :
    zamontować z normalnego cząłgu dwie przekładnie (pełno tego na allegro )
    i podłączyć płytkę z kanałami i ze wszytskiem do jednego silniczka a druga płytka z drugiego samochodu na drugą stronę umożliwi to kontrolę nad dwiema stronami przód czyli dwa przyciski z dwóch pilotów do przodu skrecanie to tylko jeden, mam nadzieje ze to mi wypali :) jak coś możecie dodać swoją oponię

Moderowany przez Madrik:

Wystarczy. To gwałt na języku polskim i kpina z zasad forum.
    Do tego wszystkie twoje wpisy są podobne. Wykazujesz kompletną niechęć do nauki i zdobywania informacji. Odgrzewasz stare tematy, nic do nich nie wnosząc. Kończymy ten teatrzyk.
    Tydzień na otrzeźwienie. Może to cię skłoni do stosowania się do regulaminu forum.