Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

procedura strojenia magnetofonu szpulowego

Krasul 09 Lis 2003 12:14 2908 5
  • #1 09 Lis 2003 12:14
    Krasul
    Poziom 15  

witam, może mi ktoś opisać dokładnie całą procedurę strojenia głowicy w magnetofonie szpulowym (dama pik). szukałem w archiwum ale tam nic nie ma. jakie elementy odgrywają zasadniczą rolę co sprawdzić w celu poprawnego odtwarzania i zapisu. mam problem bo znalazłem magnetofon z zużytą głowicą, wymieniłem ją na nową wraz z podkładką regulacyjną (powyginana i ogólne ślady ingerencji jakiegoś "fachowca") jakieś monety popodkładane itp. i po regulacji na wysokość (mam rysunek z układem rdzeni) na nachylenie względem taśmy (dorwałem fabryczną podkładkę, w której było to już ustawione i zaplombowane) po regulacji na skos (taśma z sopranami) odtwarza w miarę dobrze ale po nagraniu jakiegoś fragmentu z radia i przełożeniu na drugą stronę słychać ten fragment niewyraźnie od tyłu. może to głowica kasująca ? aha i jeszcze jedno zjawisko: po przekręceniu lewej szpuli w lewo (tak żeby odwinął się kawałek taśmy przy odtwarzaniu) słychać jakby taśma zjeżdżała z głowicy aż w końcu magnetofon zaczyna ją wyginać. pomocy........... czekam naszybką odpowiedź. pzdr. krasul

0 5
  • #2 09 Lis 2003 14:14
    oldking
    Poziom 28  

Witam

Sprawa nie jest taka prosta jak się wydaje na pierwszą chwilę.
    Taśma szpulowa jest nagrywana ścieżkami na przemian (kasety obok siebie) to znaczy pomiędzy scieżką z jednaj strony taśmy są ścieżki z drugiej.
    Ważną sprawą jest naciąg taśmy z lewj szpuli i siła zwijająca z prawej (zjawisko o któym piszeż po poluzowaniu taśmy), taśma MUSI być lekko naciągnięta z lewej szpuli. jak słyszysz nagranie po odwróceniu taśmy to znaczy że głowica jest trochę za wysoko lub za nisko i ścieżki po odwróceniu taśmy nachodzą na siebie. Acha czy jest przed głowicą uniwersalną taka cieńka tasiemka z filcem doćiskająca taśmę do glowicy - bardzo ważny element - powoduje prawidłowe dociskanie taśmu do głowicy. Patrząc od góry na taśmę (tam gdzie są głowice i rolka napędowa) musi być dla ciebie niewidoczna - jak ją widzisz to znaczy że jest wyginana na elementach prowadzenia - musisz znalęźć na czym lub jest zbyt duży naciąg lewej szpuli lub prawej. Nie potrafię lepiej Ci opisać sam musisz dojść do ideału. Do regulacji byłu specialne dynamometry do ustalania sił działających na taśmę. Naćiąg ustalasz na prawym i lewym sprzęgle - jest tam regulacja (zapadki).
    Inna przyczyną przesłuchów może być głowica, bardzo wiele takich bubli można było kupić w sklepach chyba były to odpady z seryjnej produkcji nie spełniające wymagań.

0
  • #3 09 Lis 2003 20:57
    Krasul
    Poziom 15  

cześć, wielkie dzięki, ale czy mógłby mi ktoś dokładnie opisać krok po kroku całe sprawdzanie i regulację tego toru przesuwu taśmy? naprawdę nie wiem od czego zacząć a chciałbym mieć to w miarę dokładnie wyregulowanie. czekam na szybką odpowiedź. pzdr. krasul

0
  • #4 12 Lis 2003 14:25
    artibpl
    Poziom 17  

Nie wiem jak zestroić taki magnet. mechanicznie. Elektronikę zawsze należy ustawić po wymianie głowicy. Robi się to w następujący sposób. Musisz zaopatzryć się w taśmę z sygnałem wzorcowym 400 Hz 0dB oraz 10000 Hz -20dB, albo nagrać coś takiego na sprawnym, dobrze wyregulowanym magnetofonie. Przy odczycie tej taśmy ustawiasz poziom odczytu na wyjściu magnetofonu 580 mV +/-0.5 dB przy sygnale 400Hz, a wskaźniki wychyłowe na 0dB. Przy odczycie 10000 Hz ustawiasz na wyjściu 58 mV PRkiem od korekcji. Wzmacniacz odczytu powinien mieć dwa PRki. Ten w srodku układu jest od korekcji a na wyjściu od poziomu. Teraz należy wyregulować zapis. Nagrać sygnał 400 Hz 0dB z generatora sinusoidalnego na tasmę. Po odczycie powinno być również 0dB. Jeśli jest wartość inna regulować PRkiem na wejściu wzmacniacza zapisu. Czynność trzeba powtarzać kilka razy - nagrywać, odtwarzać i korygować wzmocnienie wzm zapisu aż do uzyskania odpowiedniego poziomu. Te samą procedurę należy powtórzyć dla sygnału 10000 Hz i poziomu 58 mV, a regulować poziomem generatora prądu podkładu. Generator zazwyczaj jest zaekranowany. Procedura regulacji zapisu jest dosyć uciążliwa bo wymaga kilkunastokrotnego nagrania sygnału, odtworzenia i sprawdzenia czy ma taki sam poziom jak przy nagraniu.
    Arti

0
  • #5 14 Lis 2003 22:18
    matiz229
    Poziom 11  

jeśli ktoś nie dysponuje sprzętem pomiarowym można inaczej:

-najpierw sprawdż czy szpule są w jednakowej odległości od płyty głównej
    -jeśli któraś jest wyżej musisz je ustawić na równo( pod rolkami masz takie plastykowe kliny dokręcane każdy jedną śrubką M3,5.
    -później musisz mieć idealnie prostopadle do płyty głównej ustawioną ośke koła zamachowego(na płytce z głowicami masz jej koniec, łożyskowany w takiej podkówce z blachy przykręconej na 3 śrubkach)
    -na ramieniu dociskowym masz rolke przesuwu(ta gumowa), jest ona od spodu na stałe ustawiona w ramieniu, a od góry ma taką blaszkę regulującą kąt jej pochylenia. Rolka ta musi być idealnie prostopadle do ośki koła zamachowego
    -głowica regulowana jest w dwóch płaszczyznach:pionowej i poziomej.
    -najpierw musisz ustawić azymut głowicy, czyli te dwie malutkie śrubki na dole i na górze głowicy, w tym celu zakładasz szpule z jakimkolwiek nagraniem dobrej jakości, koniecznie stereo
    -kręcąc tymi śrubkami ustawiasz je tak aby nagranie z tej strony taśmy którą słuchasz było czyste i aby nie było słychać ścieżek z drugiej strony tasmy(niewyrazny bełkot ma całkiem zniknąć)
    -następnie ustawiasz skos głowicy, czyli te boczne srubki, tą złotą bez sprężyny ustawiasz w połowie długości gwintu, a tą drugą kręcisz tak bay uzyskać jak najlepszą jakość nagrania stereo(dżwięk sie wtedy staje wyraźnie bardziej sopranowy niz przed regulacją.

nie jest to może profesjonalna metoda, ale ja strojąc w ten sposób po ustawieniu sprawdzałem analizatorem widma, miernikiem zniekształceń, i powiem Ci że nigdy sie nie pomyliłem więcej niż 5%

0
  • #6 15 Lis 2003 08:28
    artibpl
    Poziom 17  

To co piszesz matiz229 to wszystko prawda, ale to jest połowa procesu strojenia. Po wymianie głowicy MUSISZ wyregulować tor odczytu i zapisu. Ćwiczyłem to dziesiątki razy w kaseciakach. Po wymianie głowicy na identyczną jak była oryginalnie zastosowana trzeba ustawić odpowiednie poziomy. Bez tego będzie różna głośność kanałów stereo, nie mówiąc już o różnych poziomach nagrania. Przy wymianie głowicy z eliptycznej na stożkową należało jeszcze najczęściej wymienić kondensator obciążajacy ją z 620-470 pF na 330-270 pF. Do kalibracji kaseciaków kupiłem dawno temu kasetę serwisową z poziomami odniesienia. Taśmy do szpulowców nie mam, bo nigdy nie była mi potrzebna, szczególnie teraz jak ludzie odchodzą od używania magnetofonów.
    Arti

0