Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytanie o radiotelefon UNIDEN GMR1038-2 (vs. PRM)

Stick 16 Aug 2007 22:47 2865 6
    Stick
    Level 10  
    Witajcie !!

Na początku zaznaczam, że dopiero raczkuje w tej dziedzinie!

Chcę kupić radiotelefon i upatrzyłem sobie model UNIDEN GMR1038-2... Link do opisu: http://radiokomunikacja.com-for.info/uniden-do-16km-super-jakosc-w-rewelacyjnej-cenie.html

Zwykłe PRMy mają mizerny zasięg, obawiam się, że by się nie sprawdziły... Mam takie pytania:
    * Czy ten radiotelefon współpracuje z PRM?
    * Jak to jest z legalnością używania tego sprzętu? Czy jest się czego obawiać (panów w niebieskich mundurach)?
    * Czy można takiego radiotelefonu używać jako "antyradaru"? :) Czy do tego tylko nadają się cb radia?
    * Do czego wykorzystywane jest pasmo 462MHz?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    columbo294
    Level 15  
    Co do tych 16 km zasięgu to byłbym sceptyczny.Myśle że nikt by Ci głowy nie urwał gdybyś tam rozmawiał.Ale z kim???? Tylko z drugą osobą która ma taki sam sprzęt.CB działa na paśmie 26.960-27.400 MHZ Policjanci pracuja na paśmie 172-174 MHZ a te radyjka na ponad 400 MHZ.Coś tam brzdąkali o dzierżawie pasma ale podobno udostępnili właśnie gdzieś na górze jakieś pasmo do takich łączności.Ja mam osobiście podobny sprzęt i rośnie na nim kurz:-) Dla mnie całkowicie niepraktyczne.Proponuje CB radio,zawsze sie zapytasz gdzie stoją,pogadasz z kimś itd.

Dodano po 2 [minuty]:

A w mojej okolicy na paśmie 462MHz są centralki telefoniczne.Hehe niezła zabawa
    Stick
    Level 10  
    Rozumiem, że te 16km to co najmniej ... bujda, ale fajnie by było mieć chociaż 5km w otwartej przestrzeni i 1km w terenie zabudowanym. Zwykłe PRMy oferują w praktyce 1,5km na pustkowiu i 300-500m w terenie zabudowanym, malutko... :( Głównie interesuje mnie komunikacja między właśnie tymi dwoma radyjkami, ale miło by było czasem się "podłączyć" do czyjejś rozmowy. Rozumiem, że nie są one kompatybilne z PRMami? A co do cb radia... To nie ten przedział cenowy ;) Te radiotelefony, o których mówie to 140zł (2 sztuki)...
    columbo294
    Level 15  
    Zgadza sie. 1-2km sie zgodze
    Stick
    Level 10  
    Quote:
    na paśmie 462MHz są centralki telefoniczne

A jak to jest z zagłuszaniem takiej centralki? W okolicy jestem pewien, że jest kilka centralek, a ja jednak chciałbym też "normalnie" poużywać takich radiotelefonów, czyli do rozmowy między sobą. Czy w słuchawce telefonu podłączonego do centralki będzie słychać moją rozmowę? I czy dzieje to się na wszystkich kanałach czy na jakimś małym przedziale?

Ostatnio upatrzyłem sobie także radiotelefon MOTOROLA T5522 - link do opisu: http://www.militaria.pl/motorola/radiotelefon_pmr_motorola_t5522_p2027.xml
    Cena w praktyce ta sama co do wspomnianego unidena. Jej plusy to: jest mniejsza, można jej legalnie używać... Aha, no i działa ona w systemie PRM, czyli więcej osób będzie mogło się włączyć do rozmowy (to akurat plus i minus). A minus, i to spory to oczywiście mniejszy zasięg... Planuje ich używać do komunikacji w otwartej przestrzeni i trochę zalesionej, pomiędzy jadącymi samochodami, w dużych budynkach, a także między domami na osiedlu domków jednorodzinnych (ok. 400m). Co polecacie?
    columbo294
    Level 15  
    Tak blisko tych częstotliwości u mnie są centralki.Myślę że musiałbyś mieć dużo szczęścia aby sie w nie wstrzelić.Powyżej 460MHz jest właśnie wycinek pasma przeznaczony na takie "walkie talkie" jak zamierzasz kupić i myśle że możesz być spokojny że nikomu nie będziesz przeszkadzał.Niemniej w dalszym ciągu polecał bym Ci częstotliwości CB chyba że cenisz sobie większą prywatność rozmów to te powyżej 400MHz są o wiele lepsze

Dodano po 4 [minuty]:

Oczywiście prostuje nie powyżej 460MHz tylko poniżej

Dodano po 1 [minuty]:

A może takie coś.Bardzo fajne
    http://www.sklep.avt.com.pl/go/_info/?id=481501

Dodano po 59 [sekundy]:

Jak dla zastosowania jakie opisałeś całkiem poczciwe
    Stick
    Level 10  
    Wielkie dzięki za pomoc! Jeszcze muszę się 3 razy zastanowić co kupić, ale napewno nie będzie to cb radio (przynajmniej narazie) - nie te koszta... W niektórych przypadkach rzeczywiście przebija radiotelefony, ale w innych raczej nie sprawdziłoby się... Być może zdecyduje się na UNIDENa lub coś pokrewnego, ze względu na jego zasięg...

Chętnie kliknął bym na pomógł, ale gdzieś wcieło ten przycisk :/ Jeszcze raz dzięki!