Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łącze optyczne Ronja 1,5km 10Mbit full duplex (GNU)

gulson 21 Mar 2004 01:23 22465 107
  • #31 21 Mar 2004 01:23
    Masster
    Poziom 32  

Nemo napisał:
    Czy to AUI to takie złącze DB-15F? Mam coś takiego obok RJ45 i BNC na starej karcie ISA 3Com Etherlink III.

Tak, to jest właśnie AUI tylko musisz je najpierw włączyć w programie diagnostycznym z dyskietki ze sterownikami. Program ten można pobrać ze strony 3COMa (z amerykańskiej bo na europejskich nie ma, był też chyba na elektrodzie kiedyś).

• Arrow Multisolution Day
  • #33 28 Mar 2004 01:43
    Nemo
    Poziom 31  

Być może trochę się pospieszę, ale z ostatnich poszukiwań w sieci trafiłem na coś takiego:
    Dioda laserowa 1 200mW
    Cała masa diod laserowych
    Na razie jestem na etapie pozyskiwania informacji na temat tych elementu. Chodzi mi konkretnie o maksymalną częstotliwość pracy no i cenę.
    Po co to wszystko? Może zastosowanie lasera w połączeniu z odpowiednią optyką pomoże wydłużyć zasięg RONJI do około 3km.
    Optyka. Z wyliczeń wynika, że przydałoby się "ścisnąć" wiązkę lasera do 100um (0,1mm). Przy takiej gęstości energii i odległości, transmisja byłaby chyba możliwa. Oczywiście przy dobrej pogodzie. No i tu kolejny problem. Jaki układ optyczny trzeba zastosować? Zakładam, że jedna soczewka nie wystarczy. Jak to policzyć? (próbowałem szukać w książce od fizyki, ale laser to laser - nic ciekawego nie znalazłem). I chyba najgorsze - skąd wziąć potem taką soczewkę? Zakładam, że w przypadku nadajnika, soczewka może mieć niewielką średnicę (w końcu to laser). To na pewno wpłynęłoby na obniżenie kosztów. Wszystko to na razie domysły, ale za to jest wola walki.
    Pozdrawiam.

• #34 28 Mar 2004 10:39
    heynow
    Poziom 19  

Wydaje mi się że z soczewką należałoby się udać do optyka, w końcu zna się na tym i może jest w stanie zrobić odpowiednią optykę.

• #35 28 Mar 2004 15:07
    szymtro
    Poziom 30  

Z optyką może być problem. Do obliczania iu modelowania to pakiet optica do matchcada lub darmowy program oslo-edu. Laboratorium z projektowania układów optycznych będę miał ale dopiero po świętach - to się podzielę wiedzą. Poszukaj tam informacji o rozbieżności wiązki - będzie wyrażona w sekundach(kąt) i to ci da jakis początek jak skupiać i w którym miejscu. Natomiast co do odbiornika - to soczewka ma skupiać promienie na fotodiodzie - czyli wystarczy określić ogniskową i tak ją ustawić aby fotodioda była w ognisku(element fotoczuły diody)

• #36 28 Mar 2004 17:46
    Nemo
    Poziom 31  

Rozbieżność wiązki, to właśnie liczyłem (znalazłem w książce). Wynika, że na 3km i wyjściu z nadajnika promienia o średnicy 1mm uzyskam ustatecznie koło o średnicy 2,8m w zależności od długości fali lasera nadawczego. Stąd właśnie moje zapytanie wyżej - jak ścisnąć wiązkę na 0,1mm - efekt byłby lepszy i gęstość energii i rozpraszanie. Ciągle jednak zastanawiam się, jak ostatecznie pozycjonować nadajnik. W grę wchodzą pojedyncze um przesunięcia nadajnika. No i jeszcze coś gorszego - rozszerzalność temperaturowa podstawy lasera - przy zmianie o 10°C prawdopodobnie trzeba będzie znów naprowadzać wiązkę. Staram się coś na to zaradzić. Zobaczymy, co z tego wyjdzie.
    Pozdrawiam.

• Arrow Multisolution Day
  • #37 31 Mar 2004 07:14
    homer90210
    Poziom 11  

Na pewno nie jestem asem w tej dziedzinie jednak z tego co mi wiadomo to tranmsfer jest gorzej niż marny na łonczu laserowym wszystkich zainteresowanych odsyłam do "Elektronika praktyczna" 2/2004 tam jest opis takiego urzadzonka tyle ze na porcie RS-232 aha do zmniejszenia wiazki stosujemy soczewki

• #38 31 Mar 2004 07:42
    homer90210
    Poziom 11  

Zainteresowanych odsyłam do Elektroniki Praktycznej 2/2004, tam jest opis takiego łącza tyle, że na RS 232.

• #39 31 Mar 2004 10:13
    Gienio
    Poziom 13  

homer90210 napisał:
    Na pewno nie jestem asem w tej dziedzinie jednak z tego co mi wiadomo to tranmsfer jest gorzej niż marny na łonczu laserowym
    Wlasnie, proponuje przeczytac wszystkie posty w tym temacie.

homer90210 napisał:
    aha do zmniejszenia wiazki stosujemy soczewki

Genialny pomysl. 8O

• #40 01 Kwi 2004 01:08
    dex
    Poziom 27  

wiazka 0.1mm hmm , nie tedy droga raczej. Taka wiazka to by smogl chyba dziure w oku wypalic.Podczas opadu deszczu nie mial bys zadnych szans, bo jedna kropla zaslonila by calkowicie strumien, na 3 km to chyba by kropel bylo w tysiacach jak nie w setkach tysiecy, link zerwany na bank.Fabryczne rozwiązania raczej stosuja szeroka wiazke , raz ze z bezpieczenstwa dwa to szersza wiazka w wiekszym stopniu przebije sie przez lekki deszcz.

Po za tym na 3 km za kolere bys tego nie wcelowal.
    Proponuje zaczac od laserkow chaina za 2-5zl , lupa chaina fi15cm-2-3zl.
    Po 150m plamka(wlasciwie to one daja pseudo plamki) ma 10-15cm , a wyjsciowa jest ze 3-4mm.A rozproszenie zalezy od powietrza, cieplej to rzadsze, para wodna..

Ewentualnie moze kupic cos lepszego , plamki od 4 do 8mm z tego co widzialem.
    http://www.semicon.com.pl/katalog/?id_p=305
    tyle ze pewnie kosztuja majatek..

A i tu jescze profesjonalne urzadzenia tak by popatrzec, o cene nie ma co pytac..
    http://www.conversantcomm.pl/prodpav.htm

• #41 01 Kwi 2004 21:30
    Nemo
    Poziom 31  

Wiem o problemach z ustawianiem wiązki. Dlatego zacząłem myśleć o laserze. Co do oglądania wiązki na 3 kilometrze to chyba teleskop. :) Co do przesłaniania deszczem/mgłą/śniegiem zdaję sobie sprawę. Tego wyeliminować się nie da. Mimo wszystko, ciągle się nad tym zastanawiam.
    Pozdrawiam.

PS. No właśnie, soczewki - ale jak to policzyć :?:

• #42 01 Kwi 2004 23:56
    dex
    Poziom 27  

Ze zebraniem wiazki w maly punkcik to nie bedzie problemu zwykla lupa aby byla duza i to wszystko .Zaleznie od powiekszenia poncik bedzi edalej lub blizej , te duze maja raczej male, ale to jest nei wazne czy sensor,dioda torx bedzie blizej czy dalej lupy.

co do zwezenia przy nadajniku , to potrzebna by byl chyb ajakas wklesla i koliminator? zeby to pozniej szlo ronolegle , a nie rozszerzalo sie jak z lupy.

• #43 03 Kwi 2004 00:19
    Nemo
    Poziom 31  

Otóż to! Najpierw skupić laser i chyba w ognisku soczewki skupiającej umieścić coś, co utrzyma wiązkę dalej równoległą. Równoległość jest w tym przypadku obligatoryjna. Przydałoby się trochę teorii do wyliczenia potrzebnych soczewek.
    Patrzyłem na poniżesze linki. Takie urządzonka mają 3 laserki po 100mW każdy i to nosi na 4 km. Zastanawiam się dlaczego aż trzy? Nie można jednego np. 500mW? No i jak są ustawione te trzy lasery, równolegle, czy może skupiane soczewką w jedną wiązkę. Poza tym popatrzcie na przepływność - 100Mbit na 4 km ! Robi wrażenie. Niestety, nie mogę dowiedzieć się ceny tych urządzeń - skrzynka mail nie odpowiada.
    Jeśli chodzi o Semicon i moduły - myślę, że nie warto. W ich ofercie są zwykłe diody laserowe, które można obudować elektroniką stosownie do potrzeb. Z chłodzeniem też nie problem. Jakby co Peltier i duży radiator z wentylatorem. Ostatecznie wodą, ale to przecież nie te moce. Zaledwie 0,5W światła przy poborze (dla 808 nm i 200mW) max 2,3V i 300mA. To nie jest strasznie dużo. Tamten moduł 500mW działa z diodą 200mW chłodzoną Peltierem. Zatem odprowadzenie ciepła, to nie jest wielki problem. Szkoda tylko, że nigdzie nie ma maksymalnej częstotliwości pracy diod laserowych. Znalazłem sporo not katalogowych, ale nie ma NIGDZIE maksymalnej częstotliwości. Dziwne, prawda? A może jest ona nieograniczona?
    Pozdrawiam.

• #44 03 Kwi 2004 00:30
    dex
    Poziom 27  

niestety 100Mb nie pociagniemy, tutaj ograniczeniem jest AUI, ktore ma tylko 10Mb , diodke laserowa mozna spokojnie kluczowac wiecej.

Tylko jest problem z RJ45(UTP) aby przerobic syganly na cyfrowe tak jak jest w AUI .Chyba zeby wyciagnac z karty sieciowej bezposrednio z chipa , ale wtedy jest troche kombnacji .AUI jest bardzo wygodne , bo nawet Vcc mamy do dyspozycji.

ale i tak 10Mb ronjowe jest o wiele wiecej warte niz 22-54-100Mbps WiFi..

Co do cen sa kosmiczne i stac to tylko chyba banki , kiedys do nich pisalem, napisz ladnie przedtaw sie itd. musza odpisac!

• #45 03 Kwi 2004 01:25
    Nemo
    Poziom 31  

Spokojnie, te 100Mbit to tylko taka ciekawostka. 10Mbit w zupełności wystarczy. Poza tym kartę z AUI już mam. Teraz trzeba będzie na jakimś złomowisku poszukać drugiej. Diody laserowe są. Ciągle jednak nie ma sposobu obliczania optyki (ale się czepiłem...)
    Zasięg ponad 3km również jest obligatoryjny. Jak wszystko będzie wiarygodnie wyglądać na papierze, to może i fundusze się znajdą. Obawiam się wciąż pozycjonowania wiązki. To nie będzie proste. Pora chyba rozejrzeć się za jakimś teleskopem (może x100 wystarczy...)
    Pozdrawiam.

• #46 03 Kwi 2004 01:44
    dex
    Poziom 27  

poprawka to sie zwie 'kolimator' .

Po co oni daja kilka laserow i po co szeroka wiazaka?Po to ze przy takich odleglosciach zwykle nagrzewaniei sie zmiana wyniarow przedmiotow, budynkow!!powoduje odchylenia na duzej odleglosci!!
    Szeroka wiazka ma duzy margines bezpieczenstwa, dlatego do roszerszenia musimy miec co rozciagnac z tad kilka laserow, dzieki temu odbiornik prawidlowo funkcjonuje, gdy wylapuje tylko fragment glownej wiazki.Polecam przeczytac ich informacje, technika , pyt i odp.

Moglbys to wcelowac bez teleskopu, potrzebna druga osoba (walkie talkie,GSM) i laser umiescic np.na poaczatku 10m dzwigni :)) ktora odpowiednio by sie nachylalo w pionie, dodatkowo punkt podparcia dzwigni moglby byc jecze obrotowyw poziomie, wtedy to bys mogl celowac we wszystkich kierunkach,taka obrotowa hustwka ucieta w polowie :)) to tak wymyslilem, ale przy waskiej wiazce napewno co sie rozjedzie jak np slonce zajdzie.stad sa szerokie wiazki wydaje mi sie ze Ronja jest prostszy do zrobienia, ale zawsze mozna to sprawdzic praktycznie i to jest wlasnie TO-Discovery! .

• #47 03 Kwi 2004 02:41
    Nemo
    Poziom 31  

Odkrycie - dokładnie :!:
    A czytałeś historię tego gościa, co to wynalazł. Robił, testował, a teraz jest Project Manager'em. Ziarnko do ziarnka... Grosz do grosza...
    Co do RONJI to podkreślam, że interesuje mnie zasięg 3 km. Nie krótszy. Zdaję sobie sprawę z ogromu trudności, dlatego na razie będę kombinował teoretycznie (schematy, rozwiązania mechaniczne, obliczenia) i dopiero, gdy sam nabiorę do tego przekonania, że warto i jest to możliwe, wtedy przystąpię do zbierania środków na realizację.
    Układ mechaniczny (pomysł) - góra 1m rurki z soczewkami, wewnątrz laser 500mW, regulacja śrubami jak w prasce do serów. Jeden koniec na zawiasie, drugi unoszony/opuszczany śrubą. Śruba musi chodzić bardzo lekko - do jej napędu silnik krokowy. Druga śruba będzie przesuwać lewo/prawo. Czyli automatyczna regulacja/kompensacja położenia możliwa. Nadajnik i odbiornik na jednej konstrukcji. Odbiornik - soczewka 150mm (jak się uda kupić...) i może Coś takiego, albo wybrać coś stąd. Moje założenia - mniejsza masa, niski koszt i dostępność elementów.
    A tak przy okazji... Polski wynalazek.
    Tylko cena od 1800 do 2400 to trochę przesada. Mam nadzieję, że uda się taniej.
    Pozdrawiam.

• #48 03 Kwi 2004 03:01
    dex
    Poziom 27  

Nie no podejrzewam ze jakbys do Ronji wsadzil ze trzy takie diody nadawcze i optyke dopasowal to na 3km, tez by poszlo.15cm mozna dostac .Zreszta t eprofesjonalne urzadzenai nie maja az takiej duzej optyki.

No z ta regulacja to bylby bajer, ale w jakis posob bys wiedzial ze sie odchylilo??Musilbys to brac ze strony odbiorczej,w ktora strone ochylka to by mozna zrobic ,ALE konieczne jakies sprzezenie zwrotne do silnika, no a jak??

• #49 03 Kwi 2004 13:40
    Nemo
    Poziom 31  

Konstrukcja wsporcza głowicy (tak będę nazywał sprzężony nadajnik i odbiornik) jest sztywna. Na skutek ogrzewania (słońce itp.) będzie wychylać się zawsze w tę samą stronę o taką samą wartość - rozszerzalność temperaturowa ciał stałych. Dokładny termometr będzie moim wskaźnikiem czy i o ile mam co przesunąć. W mikrokontrolerze sterującym będzie tablica (empiryczna) przeliczeń. To tylko pomysł, ale kto wie.
    Poza tym już wiem, po co im trzy lasery. Tu jest odpowiedź. Przyznam, że rozwiązanie jest ciekawe. W sumie dałoby się zastosować, nawet i cztery, albo i więcej. Trzeba tylko zrobić głowicę z metalu z czterema bardzo dokładnie równoległymi otworami na diody laserowe. Na domowej wiertarce nawet ze statywem byłoby trudno zrobić. Poza tym znalazłem jeszcze coś. Odbiornikiem może być fotodioda PIN, albo APD. Zastanawiam się, jaka jest różnica. Poza tym w niektórych konstrukcjach stosowane są elementy chłodzone do temperatur rzędu -180°C. Są one niesamowicie czułe na podczerwień. W sumie dałoby się coś takiego zastosować, gdyby dobrać odpowiedni moduł Peltiera. Są takie potrójne chłodziarki właśnie do fotoelementów na podczerwień. Chłodzą znacznie ponad -150°C. Tyle, że pożerają sporo energii. Szukam właśnie o tych APD jakiś konkretów.
    Pozdrawiam.

• #50 03 Kwi 2004 14:29
    dex
    Poziom 27  

no dobry ten rysunek, tego brakowalo na tamtej stronie , tamte urzadzenia dzilaja nawet na tych skrajnych wiazkach!, a w srodku to masz miodzio-dobre do celowania no i jaki margines bezpieczenstwa , silniki odpadaja.

• #51 03 Kwi 2004 15:00
    techrys
    Poziom 28  

Nie wiem czy dobrze kombinuję, ale zastosowanie trzech lub czterech diod nadawczych wymaga chyba zastosowania odpowiedniej ilości układów modulujących (takie 3 lub 4 ronje w jednym), co znacznie podraża konstrukcję...

• #52 03 Kwi 2004 15:12
    arek2g
    Poziom 12  

Witam! Z moich doświadczeń wynika , że przy dekodowaniu wiązki laserowej trzeba umieścić przed odbiornikiem filtr optyczny o b. stromych zboczach. Można takie dostać np. w ELFA. Wtedy wiązka laserowa może mieć i 10 m. średnicy, a niewielkiej średnicy odbiornik 'zobaczy' tylko ją , i to bez szumów.
    Ale ostrzegam (też z własnego doświadczenia) , że zabawa nawet ze słabymi laserkami jest KOSZMARNIE niebezpieczna dla wzroku!

• #53 03 Kwi 2004 19:46
    dex
    Poziom 27  

http://wtm.ite.pwr.wroc.pl/~spatela/pdfy/0150.pdf

PIN vs APD ogolnie

Nie no raczej 3 czy 4 diody trzeba rownolegle palaczyc lub szeregowo.
    Nawet chyba w szereg ,mniejsze pojemnosc.

No bo rownolegle z jedego bufora(kilka inwerterow rown.) chyba za duzy prad by siorbalo i t apojemnosc pewnei by byla wieksza, to jak juz cos to to pseudorownolegel-do kazdej diody jeden bufor .

A w szereg tylko napiecie wyzsze i juz.

• #54 03 Kwi 2004 20:33
    Nemo
    Poziom 31  

Można zrobić tak: dwie diody w szereg, jeśli wystarczy napięcia. Sterowane nie z bramek, ale z szybkich buforów np. z serii 74AS1xxx takich o większej obciążalności. W tej kwestii, to raczej nie widzę problemu. Diody ciągną do 200mA prądu, no 300 mA. Czyli 10 wyjść po 30 mA każde. Zatem jeden scalak serii AS powinien wystarczyć na jedną diodę. W tej chwili jestem na etapie dokładnego badania schematów. Jedno jest dla mnie pewne - scalaki serii HC raczej nie do sterowania lasera. Seria AS, lub F i to najlepiej nie inwertery, tylko bufory z negacją np. 74AS1540 lub podobne. Są wystarczająco szybkie i mocne do sterowania laserem. Jak będzie trzeba cztery lasery, to na każdy taki układ (lub dwa). Wejścia sterowane kaskadowo, aby nie przeciążyć. Postaram sie to niedługo rozrysować, to wszystko stanie się jasne. Ostatecznie można zastosować, wersję mocniejszą 74AS4001 Daje kopa - na wyjściu jednej bramki 48mA...
    Pozdrawiam.

• #55 18 Kwi 2004 22:40
    xmikolajx
    Poziom 11  

Panowie z calym szacunkiem..wypisujecie tu takie fantazje ze mnie smiech ogarnia. Tak sie sklada, ze robie prace inz. pt. Przesylanie danych za pomoca diody laserowej (do 10m)." Opiera sie to na RS'ie232, wiem, ze cos podobnego jest w EP, nie widzialem schematu a daje glowe ze jest tam conajmniej 2x tyle elementow co w mojej pracy.Ale nie do tego zmierzam. Mialem bardzo powazne problemy mechaniczne z ustawieniem nadajnika w odbiornik po obu stronach i to juz na odleglosciach rzedu 2-4m. Nie wyobrazam sobie domowej konstrukcji ktora mialaby dzialac na 3km. Powodzenia :twisted:

• #56 18 Kwi 2004 23:08
    dex
    Poziom 27  

na 4 metry to ustawiam z jednym palcem
    w nosie hehe

rob ta swoja prace dalej...

• #57 19 Kwi 2004 13:00
    xmikolajx
    Poziom 11  

Kolejna ciekawostka - wykonalem alarm przydomowy, ktory opiera sie o diode laserowa, ktora swieci przecinajac wszystkie okna (tak by wykryc intruza). Uzywam do tego jednego nadajnika, ktorego swiatlo odbija sie w dwoch (tylko dwoch) lustrach i trafia do odbiornika. Laczna dlugosc drogi jaka pokonuje swiatlo to jakies 17-20m. Lustra zamontowane sa w scianach i ustawiane za pomoca przegubow kulowych. Roznice temperatur miedzy dniem a noca (zwlaszcza podczas zimy) sa na tyle duze, ze calosc "rozjezdza sie" koszmarnie.

Pozdrawiam

• #58 20 Kwi 2004 20:21
    Nemo
    Poziom 31  

I tu jest poważny problem. Jeśli przeczytasz posty wyżej zobaczysz, że nad tym głowię się od dłuższego czasu.
    Poza tym komercyjne urządzenia działają do 4km na łączu laserowym i jakoś udaje się je ustawić. Magia? To jest możliwe. Przede wszystkim wiązka jest na tej odległości dość rozproszona. Odbiornik o dużej czułości (niestety jest tam APD) jest w stanie wyłapać słabiutki sygnał i poprawnie go odbierać. Poza tym zastosowanie odpowiedniej konstrukcji pozycjonującej o znanym wychyleniu w funkcji temperatury umożliwi korekcję związaną z temperaturowym rozszerzaniem podstawy. Tyle, że będzie to wymagać sporego nakładu pracy po uprzednim zbudowaniu dwóch głowic nadawczo/odbiorczych (koszt około 1600 PLN, albo i więcej - trzy lub cztery lasery w każdej głowicy, jeden laser to koszt rzędu 200 PLN + optyka). Zebranie takich funduszy na prototyp w moim przypadku trochę może potrwać. Zatem nieprędko zacznę bawić się w praktykę. Na razie zbieram teorię.
    Pozdrawiam.

• #59 21 Kwi 2004 13:07
    kombajn
    Poziom 10  

Cze. Stary interfejs na RJ-45 nie działał i nawet sami autorzy napisali na stronce, że projekt jest BUGGY ! Tzn. niektórym osobom udało się to odpalić, ale działały one bardzo niestabilnie. No ale dziś - 21 kwietnia na stronce http://ronja.twibright.com/twister pojawił się nowy interfejs. Miejmy nadzieję, że ten odpala normalnie. Może być problem ze złożeniem tego - płytka dwustronna. Poprzednia wersja w porównaniu z tym to bajka jeżeli chodzi o wykonanie. Ja już rozpoczełem składanie. Jak odpali to dam cynka. Pozdrawiam. Pa

• #60 21 Kwi 2004 13:29
    techrys
    Poziom 28  

W końcu zaczęło to wyglądać jak Najwyższy przykazał - w takim kształcie jak ma to teraz to chyba też to złożę :)
    Ktoś wie gdzie można złożyć jakieś niewielkie zamówienie na płytki do tego? Myślę że więcej osób byłby tym zainteresowanych :)