Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Długość przewodu a częstotliwość

matioo 17 Aug 2007 08:22 1482 3
 • #1
  matioo
  Level 10  
  Witam,

  Mam pewien problem, mianowicie chciałbym umieścić encored obrotowy który generował by impulsy z częstotliwością max. 1000/s ale w odległości jakieś 14 metrów od procka(atmega). Czy nie powstanie jakiś problem związany z pojemnością przewodu ? Mam jeszcze jedno pytanie, może przy okazji, jak najlepiej obsługiwać taki encoder w procku. Daje on 2 sygnały przesunięte względem siebie, kierunek jest nie ważny, będzie się kręcić tylko w jedną stronę. Myślałem nad zliczaniem tych impulsów przez 2 liczniki. W momencie przepełnienia sprawdzać przy ilość impulsów jest podobna. Chętnie bym posłuchał propozycji innych.

  Z góry dziękuje
 • #2
  Ch.M.
  Level 27  
  Nie wiem do czego potrzebne sa te dwa liczniki... bo do zliczenia impulsów czy częstotliwości wystarczy jeden. Długośc przewodów nie powinna być porównywalna z ćwiartką długości fali przesyyłanej przez nie (a więc w twoim przypadku maksymalnej częstotliwości zmian sygnału (1kHz = 300km)
  Pojemność przewodu to inna sprawa i myślę, że zasadnicza, ale przy tej częstotliwości nie jest jeszcze groźna i przy odpowiednim podciąganiu (myślę, że wystarczy rezysto 470OHm/linię) powinno to działać.
  Pozdrawiam
 • #3
  BoskiDialer
  Level 34  
  dla sygnału o takiej częstotliwości, 14 metrów spokojnie da się znieść, chociaż zależy od samego enkodera oraz sposobu transmisji. Jeśli enkoder działa tylko na zasadzie zwierania wyjść i odłączania od styku wspólnego, to pojemność może lekko wpływać na narastające zbocza. Jeśli kierunek nie jest dla Ciebie ważny, to spokojnie można by zrezygnować z jednego z dwóch wyprowadzeń. Jeśli środowisko jest nieprzyjazne, to enkoder można podłączyć skrętką - 2 przewody (masa i sygnał), na układzie z prockiem sygnał podciągać opornikiem np 1k, sygnał dać na komparator na 2.5V, histerezę zrobić koło 1.5V. Można też doprowadzić 2 skrętki - jedna sygnałowa z rs485, druga zasilająca(gnd,9-12V) i przy enkoderze dać mikrokontroler który by liczył impulsy i wysyłał po rs485 (jednokierunkowe, chyba że soft by się rozwinął, to dwu) prędkość, albo liczbę impulsów zliczonych od momentu resetu. Można też sam sygnał z enkodera przesyłać po nadajniku rs485 zrobionym z 3 inwerterów (musi być wtedy para zasilająca). Przy procku głównym dajesz wtedy komparator z histerezą +/-100mV i sygnał na procka, albo korzystasz z wbudowanego komparatora analogowego.
 • #4
  lelekx
  Level 30  
  Wystarczyłyby dwa nadajniki RS485 lub coś podobnego, trzy pary skrętki oraz po stronie uC dwa odbiorniki i problem z głowy. Nie ma potrzeby stosować protokołu RS485, sprawę całkowicie rozwiąże transmisja niezakodowanego sygnału parami różnicowymi.