Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Płyta AMICA GPC-600S "Prometeusz"

17 Aug 2007 10:47 5018 8
  • Level 12  
    Był już taki temat ... niestety zamknięty
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic418415.html
    może z perspektywy czasu Ktoś opracował metodologię naprawy, poznał sposób wejścia w tryb serwisowy. Posiadam sterownik martwy i wariujący ... a kuchenka czeka. Proszę o każdą pomoc.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 1  
  • Level 12  
    Post przeredagowałem po przejrzeniu serwisówki

Dziękuję. Sterownik jest wyciągnięty z kuchenki. Po podłączeniu zasilania wykonuje się test wyświetlaczy i wiatraczka. Kończy się wyświetleniem cyfry 6 bez poprzeczki nad "brzuszkiem". Teraz wiem, że to symbol G. Wydaje z siebie piski o różnych czasach trwania. Czasem na pierwszym wyświetlaczu pojawia się litera A, a na trzecim sobie odlicza mniej więcej co sekundę. Kiedy Wykonam reset na złączu diagnostycznym samego procesora zostaje wykonany test i sytuacja się powtarza, natomiast gdy piąty pin złącza diagnostycznego zwieram do masy ... ale tak króciutko ... wtedy nie zaczyna się procedura testująca tylko na wyświetlaczu, który pokazywał "G" pojawia się jedynka i sterownik zaczyna reagować na sensory. Idzie go wtedy wyłączyć, włączyć i regulować. Po chwili słychać pracujące cyklicznie przekaźniki. I byłbym skłonny dorobić do niego prosty układ "dodatkowego resetu" gdyby nie to, że po kilku minutach kiedy jest załączony wskazania znikają i pojawia się znak opisywanej szóstki. Może spowodowane to jest brakiem sygnału zwrotnego z palników ? Obejrzę za chwilkę serwisówkę i może coś mi jeszcze wpadnie do głowy. Nie mogę w tej chwili włożyć sterownika do kuchenki, gdyż jest ode mnie oddalona o kilkaset km, a same sterowniki przybyły pocztą.

Wyczytałem, że musi być sygnał zwrotny 2V i zasymuluję taki. A swoją drogą, to czy na pewno sterownik jest uszkodzony ? Może bez kuchenki nie powinien się włączyć ... ale skąd by miał wiedzieć, że nie ma gazu jesli najpierw powinien zapalić palnik i zbadać sygnał zwrotny. Sam autotest nie da takiej informacji, a mój sterownik gdy wyświetla G jest zablokowany.

Dodano po 2 [godziny] 6 [minuty]:

Teraz już wiem. Jak włączam sterownik to na ostatnio włączonym palniku pojawia się "G". Po włączeniu w napięcie zwrotne dowolnego i uruchomionego palnika napięcia z dzielnika Ok 2V na odpowiednim wyświetlaczu otrzymuję literkę C, przy nieco mniejszym G, a więc muszę się pewnie wstrzelić w ten ideał, który podtrzyma pracę sterownika. Martwi mnie jednak literka G po załączeniu zasilania. wymieniłem wszystkie elementy resetu procesora, ale do ożywienia go niezbędne jest resetowanie ręczne. Jak pisałem mogę sobie z tym poradzić ... ale czy to jest dopuszczalne ?
  • Level 18  
    Zasadnicze pytanie czy sprawdzałeś działanie reszty kuchenki tzn czy odpałałeś ją bez sterownika?? Co do pozostałych objawów tz literki A z odliczaniem to czy nie próbowałeś włączać przypadkiem sterownika wyciągniętego z płyty?
  • Level 12  
    Jak pisałem sterownik jest wyciągnięty z kuchenki. W chwili obecnej próbuję ustalić, czy w ogóle jest uszkodzony. Ponieważ pojedzie na drugi koniec Polski muszę go sprawdzić "na sucho" - bez kuchenki. I problem jest w uruchomieniu (literka G).

Dodano po 26 [minuty]:

Posiadam jeszcze jeden sterownik, który niestety jest całkiem martwy. Ma uszkodzony procesor, który nie wytrzymał burzy. Czy jest możliwość zakupienia w kraju procesora M430F135 i domowym sposobem zaprogramowania go wyciągniętym softem ze sterownika sprawnego ? A może ktoś ma doświadczenia z życzliwym producentem i być może jest szansa kupić procesor z właściwym wsadem.
  • Level 18  
    no to masz problem otórz ten błąd z A i odliczaniem to błąd sensorów dzieje się tak ponieważ nie są przysłonięte płytą ceramiczną i są za bardzo naświetlone więć zasłoń je trochę od światła i wtedy uruchomisz. Co do G to resetowanie tego błędu znasz ( po dwa razy przycisnąć 4 sensory od lewej) i aby błąd się znowu nie pojawił to musi moduł być podłączony do kuchenki bo nie ma sygnału zwrotnego z modułu USP 3.
    Co do rugiego modułu całkiem martwego to czy napewno procesor bo po burzy najczęściej siadają tam tranzystorki SMD pozatym nie opłaca ci się kupować tego procesora jest możliwość odesłania tej elektroniki do producenta i on dokonuje regeneracji ale w przypadku takich uszkodzeń to dość droga i nieopłacalna impreza.
  • Level 12  
    Istotnie przy zasłoniętych zasłonach odliczanie nie występuje. Błąd się pięknie zresetował. Jaki sygnał zwrotny przychodzi z modułu USP 3 ... chcę to zasymulować by sprawdzić poprawność działania. Jestem prawie pewien, że moduł jest OK.

Dodano po 45 [minuty]:

Moduł jest w porządku. Natomiast co do drugiego, tego całkiem martwego są na nim trzy tranzystorki smd, ale one doprowadzają sygnał zwrotny do procesora. Są sprawne, myślę, że to procesor - napięcia zasilające są w porządku a on milczy.
  • Level 18  
    możesz być pewny że moduł ok one są dość solidne i jeżeli się uruchamia wszystko świeci reaguje na sensory to bedzie działać. a reset błędu G robi się przez dwukrotne przyciśnięcie 4 kolejnych sensorów zaczynając od lewej czyli od zał/wył i 3 nastepne. Co do sygnału zwrotnego to jego wartość zależy od modułu który masz tzn czy wtyk zasilania modułu jest 9 pinowy czy 12 pinowy.
  • Level 12  
    Pomęczyłem go trochę i wiem już, że sygnał zwrotny zależny jest od temperatury i jak jest powyżej 2V to dostaję błąd "C", gdy zbyt niski to "G". Ponieważ nie miałem najnormalniejszej w świecie instrukcji obsługi płyty nie wiedziałem, jak kasować błąd braku gazu. Przecież w przypadku zasilania gazem butlowym ten błąd jest na porządku dziennym i sposób jego kasowania na pewno wyraźnie opisano w instrukcji. Ja natomiast cieszę się, że po prostu nie popsułem modułu podmieniając układy z tego całkiem martwego. Dzięki bardzo za pomoc i ... chyba czas zamknąć temat ... chociaż z tym wstrzymam się ... wyślę bratu moduł niech go założy i jak wszystko będzie OK temat zamknę. Jeszcze raz dziękuję.