Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fujitsu-Simens, model: Fujitsu e178, zmiana barwy obrazu

Benignus 17 Sie 2007 17:12 1157 1
  • #1 17 Sie 2007 17:12
    Benignus
    Poziom 2  

Witam :)

MONITOR:

Fujitsu - Simens
    Model: Fujitsu e178
    Typ: H1117A
    FCC id: CKLS770
    Data produkcji: Grudzień 1999

PROBLEM:
    Zmiana barwy wyświetlanego obrazu.

Obraz właściwie zawsze po włączeniu monitora oraz po długim czasie jego pracy zmienia barwę na turkusową (w przybliżeniu - na zielonkawą ;) ). Użycie przemocy (stuknięcie od góry lub z tyłu ;) ) obudowy monitora powoduje powrót obrazu do właściwiej barwy (niestety nie zawsze, świeżo po włączeniu monitora trzeba się trochę z nim namęczyć, żeby dało się na niego patrzeć ;) ). Przy niewłaściwym wyświetlaniu obrazu nie ma koloru czerwonego (wyświetlany jest on jako czarny/ciemny granatowy). Zauważyłem także, że niekoniecznie trzeba w monitor uderzać - przy dociskaniu obudowy od góry (bliżej tyłu monitora) lub tylniej jego ścianki (tam gdzie jest nalepka z danymi monitora) obraz również zmienia się na właściwy. Po zaprzestaniu dociskania mamy rosyjską ruletkę: obraz pozostanie dobry albo złośliwie wraca do nieprzyjemnej barwy ;) Dodatkowe spostrzeżenie - wydaje mi się, że monitor dosyć mocno się nagrzewa... nie wiem czy aby nie za mocno, ale mogę się mylić ;) Moje pytanie brzmi: czym może być spowodowane to zjawisko? ;) Jakie mogą być koszty naprawy oraz czy ewentualnie dałoby się naprawić to samemu? (coś wymienić, przelutować, itp. ;) ). Z góry dziękuję za pomoc! :)) Poniżej dołączam linki do zdjęcia obrazu wyświetlanego poprawnie oraz niewłaściwie (kolory na zdjęciach są nieco przekłamane, bo były robione telefonem):

Obraz poprawny:

Obraz niewłaściwy:

Pozdrawiam i jeszcze raz dziekuję za pomoc :)
    Benignus

0 1
  • #2 17 Sie 2007 19:05
    Marczeli_P
    Poziom 20  

Co mogę zasugerować to sprawdzenie połączeń lutowanych na płycie. Jeżeli drgania wywołane uderzeniem przywracają dobry obraz to prawdopodobnie zimne luty powodują usterkę. Proszę rozkręcić obudowę i popukać delikatnie rączką od śrubokręta w płytę. W miejscu gdzie podczas pukania dojdzie do zmiany koloru należy poprawić luty można również gołym okiem lecz wiele z nich jest tak małych że trudno dostrzec bez szkła powiększającego.

0