Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulator żelowy- praca buforowa

17 Sie 2007 20:01 6155 3
  • Poziom 12  
    Witam! Posiadam jacht żaglowy, do którego chciałbym wstawić akumulator żelowy (zasilanie lampek, radioodobiornika, gniazda zapalniczkowe, etc). Posiadam akumulator żelowy o pojemności 80 Ah, wiem, że akumulatory tego typu idelanie się sprawdzają w pracy buforowej- gdy jestem w porcie podłacząm się do sieci 230V. Na allegro znalazłem ładowarkę do takich akumulatorów, jednak cena około 200 PLN trochę mnie przeraża, czy kotś z szanownych forumowiczów robił układ takiego prostownika?
    Czytałem już na forum wszystkie posty odnośnie tego tematu...
    Maksymalny pobór prądu nie będzie przekraczał 10 A.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    wojrol napisał:
    Witam! Posiadam jacht żaglowy, do którego chciałbym wstawić akumulator żelowy (zasilanie lampek, radioodobiornika, gniazda zapalniczkowe, etc). Posiadam akumulator żelowy o pojemności 80 Ah, wiem, że akumulatory tego typu idelanie się sprawdzają w pracy buforowej- gdy jestem w porcie podłacząm się do sieci 230V. Na allegro znalazłem ładowarkę do takich akumulatorów, jednak cena około 200 PLN trochę mnie przeraża, czy kotś z szanownych forumowiczów robił układ takiego prostownika?
    Czytałem już na forum wszystkie posty odnośnie tego tematu...
    Maksymalny pobór prądu nie będzie przekraczał 10 A.

Witam. Ładowarkę do takich akumulatorów możesz wykonać wykorzystując zasilacze do komputerów, najlepiej dwóch. Jeden do zasilania urządzeń podczas podłączenia z 230, a drugi do doładowania akumulatora do pełnej pojemności i utrzymania go w stanie gotowości.

Ten przeznaczony do ładowania i utrzymania w gotowości to po prostu ładowarka z końcowym napięciem 14,4V .Należy ustawić napięcie na 14,4 i prąd ładowania około 10A .
    Drugi zasilacz ustawić na napięcie13V i Również 10A

Koszt całości na pewno nie powinien odstraszyć, a uczestnik forum poziom 9 nie powinien mieć problemu z budową czegoś takiego. wszystkie sczematy można znaleźć na forum.

Pozdrawiam Zdzisław .
  • Poziom 31  
    Na allegro to co mnie przeraża to nie tyle ceny co jakość. Bo nie da sie ukryc, ale cena zwykle przekłada sie na jakosć (przynajmniej powinna w zamyśle użytkownika).

Pytanie podstawowe, czy urządzanie podłączone do aku wytrzymają powiedzmy max 14V. Jeżeli tak, wystarczy jeden zasilacz właśnie do pracy buforowej, z tym ze należy sie liczyć że aku nie będzie doładowny jak za dużo pobierzemy prądu.

zdzislaw111:
    to co narysowałeś jest bez sensu, po co dwa zasilacze w tym układzie, skoro oba i tak ładują aku, i pracują na jedną linie. Poza tym jeżeli na aku do ładowania mamy 14V i jedna diode, a na drugim 13V i dwie diody, to nigdy nie wykorzystamy tego 13V. Poza przypadkiem całkowitego rozadowania i kiedy napiecie siądzie całkiem nisko, oraz kiedy to dostaniemy spadek napiecia z tego 14V. Ale wtedy aku grozi duży prąd łądowania.

No i tak naprawde do ladowania aku, wypadałoby dostosować całą elektronike. Rozważyc przypadek mocno rozładowanego aku, itp itd.

To już wolałbym zrobić projekt nowej rzeczy niż bawić sie w przeróbki zasilaczy pecetowych.
  • Poziom 26  
    Witam.

Masz rację "trol.six" za bardzo uprościłem. Miałem na myśli dwa zasilacze z których jeden pracuje na tylko potrzeby akumulatora i do tego by można było ładować go od stanu rozładowania.
    I masz rację po raz drugi jak popatrzyłem na rysunek po czasie widzę błąd , diody nic nie dają, poza spadkiem napięcia, a prąd z dwóch zasilaczy będzie ładował akumulator.
    Przepraszam.