Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnikiem i palenie triaka.

Prodig 18 Sie 2007 14:03 13399 59
    Prodig
    Poziom 20  
    Panowie, nie ma o co się kłócić.

Zastanawiam się jeszcze nad prądem rozruchu silnika. Może w tym momencie uwala triaka? Taki silnik o mocy 1,6kW może mieć w rozruchu chyba dosyć duży prąd?

Rozebrałem stary odkurzacz ze sterowaniem elektronicznym. Silnik jest tu 1200W i sterowane jest to triakiem BTA12-600. Nie ma tutaj warystora ale jest kondensator o pojemności 0,22uF - właśnie próbuję dojść czy podłączony jest do anod czy do szczotek (kabelki miałem odłączone).
  • Relpol przekaźniki
    Prodig
    Poziom 20  
    Na pewno nie jest na anodach. Teraz tylko nie wiem czy jest na szczotkach czy po prostu na sieci. Dziwna w ogóle jest ta regulacja, nie widzę tutaj typowego układu sterowania, brak tranzystorów.
  • Relpol przekaźniki
    parafka
    Poziom 20  
    Ja proponuję zrobić jak jest w dokumentacji moc3020 + warystorek na anodach. Jak Ci będzie padał triak do trzeba będzie dołożyć kond. do silnika rownolegle. Ale jaki to nie wiem, zapytaj na PW Tomasza.W

Ten kond. 0,22uF pewnie jest dołączony równolegle do szczotek.
    Prodig
    Poziom 20  
    Regulacja oparta jest na diaku. Kondensator podłączony jest na 90% do sieci.

Parafka - czy próbowałeś kiedyś z tym warystorem w ten sposób?
    parafka
    Poziom 20  
    Tak próbowałem ale obciążeniem były grzałki i regulacja grupą impulsów.
    Robiłem kilka sterowników do maszyn z grzałkami na kilka KW umieszczonymi na rurach ze szczotkami węglowymi. Stosowałem warystor 630V.
    Miałem padające triaki ale okazało się, że tylko jedna maszyna psuje mi regulatorek.
    Powodem byłu opiłki metalu nie usunięte po wierceniu przez ślusarza.

Wracając do tematu to zrób układ jak jest w dok. na rys.9

Gdzieś kiedyś na elektrodzie były opisane układy pracy triaka i omówione w skrócie zalety i wady. -nie mogę znaleźć. [obciążenie po stronie A1 lub A2]
    Prodig
    Poziom 20  
    A czy przykładowo taki MOC3020 też może się uszkodzić w wyniku tych przepięć?
    parafka
    Poziom 20  
    Na 10 uszkodzeń tylko raz mi TRAFIŁO w MOCA.
    Trika uszkadzają przeważnie zbyt szybkie przyrosty prądu w czasie a w obwodzie MOC3020 nic się niebezpiecznego nie dzieje.
    hobbyelektronik
    Poziom 27  
    Witam.............

Myślę że jeśli zastosujesz rozwiązanie w/g rys.nr.9 jak Ci radzi kolega parafka
    i dodatkowo zastosujesz BTA-41-800 oczywiście z radiatorem,to więcej nie ma co szukać.
    Przeanalizowałem Twoje poprzednie posty, zastanawiam się dlaczego
    nie zrobiłeś sterowania w oparciu o U-2008 ? .

Powodzenia..............
    Prodig
    Poziom 20  
    A czy z praktycznego punktu widzenia moje rozwiązanie podłączenia triaka może prowadzić do uszkodzenia?

A jak rozwiązać połączenie U2008 z Atmega16 fizycznie i programowo?
    hobbyelektronik
    Poziom 27  
    W/g mnie R24-150R to za mało, apropo U2008 wystarczy że zrobisz potencjometr 47k sterowany programowo z AT-mega16.
    Prodig
    Poziom 20  
    hobbyelektronik napisał:
    W/g mnie R24-150R to za mało, apropo U2008 wystarczy że zrobisz potencjometr 47k sterowany programowo z AT-mega16.

Jak to zrobić? :)
    hobbyelektronik
    Poziom 27  
    Niestety nie programuję.......................
    parafka
    Poziom 20  
    Potencjometru cyfrowego nie możesz podłączyć do U2008 bo tam są zbyt duże napięcia. Pot.cyfrowe pracują z napięciami ok.5V -przeważnie większość.

Albo U2008, albo ATmega.
    - działaj z atmegą, więcej się nauczysz.
    hobbyelektronik
    Poziom 27  
    Myślę że to jest do przeskoczenia tylko kwestia odpowiedniego rozwiązania , apropo wysokiego napięcia na U2008 to między pin.4 i 5
    układu jest oprócz potencjometru włączony równolegle elektrolit na napięcie 25V, wydaje mi się że to jest do zrealizowania.
    parafka
    Poziom 20  
    Jedna z nóżek potka cyfrowego musi mieć potencjał masy aby sygnały z uP zachowały poziomy logiczne.
    -uważam, że nie warto się dłubać.
    Prodig
    Poziom 20  
    Ja będę próbował połączyć atmegę z u2008 przez 3 przekaźniki, które będą włączać potencjometry. W zasadzie cały układ ma mieć 3 poziomy prędkości. Robię to na atmedze, ponieważ całe sterowanie robi jeszcze kilka innych rzeczy.

Tak czy inaczej najpierw muszę rozwiązać problem z tymi triakami. Dziś wieczorem będę miał kolejną uszkodzoną płytkę.
    Zastanawiam się nad tym układem gasikowym. Zastosować na silniku sam kondensator czy kondol z rezystorem? Na anodach zastosuję kondola z rezystorem + warystor (mam nadzieje, że nie zaszkodzi).

Jeszcze jedna sprawa, co myślicie o tym prądzie rozruchowym? Może on uwala triaki?
    parafka
    Poziom 20  
    ...Jeszcze jedna sprawa, co myślicie o tym prądzie rozruchowym? Może on uwala triaki? ...

Zmień układ triaka na ten z rys.9. To na początek.
    -jak będzie dalej wypalać triaki to zastanowimy się nad prądem rozr. Może to nie kwestia prądu.
    Wyjmij kond. z tego odkurzacza i podłącz pod silnik +zabezpieczenie na triaku.
    Jak się nie wie to trzeba sprawdzać organoleptycznie, chyba to nam pozostało.
    Prodig
    Poziom 20  
    Czy to normalne, że układ gasikowy zrobiony z kondensatora 150nF/630V + rezystor 33om/1W delikatnie brzęczy?
    parafka
    Poziom 20  
    U mnie nigdy nie brzęczało ale miałem załączanie w zerze.
    szymonzi
    Poziom 11  
    Wybaczcie że tak trochę offtopic ale chcę zrobić sterowanie grzałką z opto + triak sterowane z atmegi. Czytam te wszystkie tematy i nie umiem się doczytać co znaczy to załączanie/nie załączanie w zerze. Może mi ktoś to jakoś sensownie wyjaśnić?

Pozdr.
    parafka
    Poziom 20  
    Załączanie w zerze oznacza dołączenie obciążenia w momencie kiedy sinusoida napięcia zasilającego jest w pobliżu osi X. Tj. Uz=0
    Ten sposób łączenia zapewnia generowanie najmniejszych zakłóceń podczas sterowania obciążeniami o charakterze indukcyjnym.
    W przypadku Twojej grzałki możesz załączać jak chcesz.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Prodig
    Poziom 20  
    Układ "trochę" przerobiłem i zastosowałem U2008. Czy w tej apikacji stosuje się układy gasikowe? Pytam ponieważ w dokumentacji U2008 jest schemat bez układów gasikowych.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Buba44
    Poziom 12  
    U2008 bez gasika działa ok do około 2kW traf. jak podłaczam 3kW trafo to od razu praktycznie siada triak. właśnie montuję gasik z warystorem. super wątek. może sobie zrobię też sterowanie z Atmegi :)
    pozdrówka