Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie silnikiem i palenie triaka.

17 Sie 2007 20:15 13420 59
  • Poziom 20  
    Witam.

Cały układ steruje obrotami silnika komutatorowego 1600W 230V~. Zbudowany on jest na mikrokontrolerze atmega16, który steruje poprzez optotriak MOC3020 triakiem BT139-600. Cały układ poprawnie działa ale po jakimś czasie pali się triak. Triak ten powinien wytrzymać 16A a płynie przez niego wg wyliczeń ok. 7A. Zastanawiam się też nad radiatorem. Jak duży powinien być przy tym prądzie? Powinienem stosować jakieś filtry za triakiem?

Pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 20  
    Dzięki, ale czy to na pewno wystarczy?
    Idea wygląda mniej więcej tak: https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=216012

Jak duży powinien być ten radiator? W układzie za triakiem nie zastosowałem żadnych filtrów (czy to źle?). Dlaczego pali się ten triak przy prądzie 7A gdy powinien wytrzymać 16A?
  • Poziom 20  
    Czy masz przy triaku układy gasikowe? Warystor, układ RC?
    Może szczotki do wymiany -mocno iskrzy i duże uderzenia prądu.
  • Poziom 20  
    Nie zastosowałem ani układów gasikowych ani warystora. Włącza się je równolegle z silnikiem czy równolegle z triakiem?

Czy zastosowałem dobry optotriak? Nie powinien być np. MOC3041?
  • Poziom 20  
    Jak to jest z tymi optotriakami, raz czytam, że MOC3020 jest załączany w dowolnym punkcie a raz, że nie jest załączany w zerze?

Mam zastosować tutaj optotriaka załączanego w zerze czy nie załączanego w zerze, albo inaczej bez układu przełączania w zerze czy z układem przełączania w zerze?

Zamieszczam linka: http://www.wekton.pl/arts/pl/a06/moc3020.html

Na tej stronie http://www.nikomp.com.pl/cgibin/shop?sid=2543de79 znalazłem warystor S10K385. Nada się?
  • Poziom 20  
    ...że MOC3020 jest załączany w dowolnym punkcie a raz, że nie jest załączany w zerze?....

Załączany w zerze to załączany tylko w zerze.
    Załączany w dowolnym punkcie załącza się też w zerze ale przypadkiem i raz na jakiś czas.
    -Musi być załączany w zerze-

Kup MOC3043. Warystor S10K385 jest OK.
    Można też gasić układem RC 100nF/630 i rez.100om także doł. do anod triaka.
  • Poziom 20  
    Trochę już nie myślę, masz rację z tymi optotriakami.

Jednak nie wiem czy będzie to działało w tym układzie z atmegą. Jest to coś w rodzaju sterowania fazowego a wyczytałem, że cyt.: "Pamiętać należy, że do regulacji fazowej, bo taka właściwie jest to regulacja, nie nadają się optotriaki z "przejściem przez zero" czyli np. MOC3041, 3042, 3043.". Tutaj zamieszczam linka do tego tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=610448&highlight=

Teraz już nie wiem czy nie jestem w kropce.
  • Poziom 20  
    Poczekaj przemyślę to,

Tak masz rację.
    Sterując fazowo i badając prockiem punkt zero należy stosować układy bez zał. w zerze.!!!!
    Ja robiłem regulatory grupowe do grzałek stąd mój upór na MOC3041.

Muszę przeprosić tego MOC3020. :cry:
    lepszy jest 3021 i 3022 -mniejsze I diody.

Można jeszcze przewody dopr. prąd do triaka owinąć kilka razy w pierścionku ferrytowym. Zmniejszy to di/dt.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 20  
    Powinien być dobry. Sprawdzisz w trakcie pracy. Jak nie parzy to OK.
  • Poziom 20  
    Przy 7A to chyba z 8W będzie się wydzielało na triaku. Jak wyliczyć powierzchnię radiatora?
  • Poziom 20  
    Przy regulacji fazowej ciężko przewidzieć moc strat, chyba trzeba sprawdzić w praktyce. Bez sensu byłoby dawanie radiatora na zapas bo pewnie przyjdzie jeszcze obudowa i całość będzie większa od wiertarki.
  • Poziom 20  
    A czy układ gasikowy i warystor mozna zastosować przy samym silniku zamiast przy triaku? Płytka nie jest do tego przystosowana.
  • Poziom 20  
    Nie.
    Musisz zabezpieczyć anody triaka.
    Przy silniku masz przewód zasilający i jedną anodę.

Dolutuj warystor od spodu płytki bezp. do triaka.
    On nie jest duży i powinien zmieścić się, może warystor wystarczy.
  • Poziom 20  
    Podłącz i zobacz czy się nie grzeje. On ma 250VAC
    a powinien mieć więcej niż 1,41x230V.
    Chociaż jeśli 250V to wartość rms to możę być. Niewidzę pdf do tego warystora.
  • Poziom 20  
    OK. Sprawdziłem, ma 250Vrms.
    A układ gasikowy może być zrobiony z kondola 150nF/630V i rezystora 33om/1W ?
  • Poziom 20  
    Może.
    Pamiętaj, że rezystor musi wytrzymywać napięcia rzędu 200V! a to już graniczy z jego dop. napięciem pracy. Ja robiłem układy na 400V i łączyem szeregowo nawet trzy rezystory bo je przebijało.
    Tu myślę, że wystarczy jeden. Najgorsze są rezystory 0,125W.
  • Poziom 20  
    Na wszelki wypadek zamieszczam fragment obwodu napięcia sieciowego, który wykonałem. Triak BT139-600, R24 150om, R26, R27 47k/0,5W, mostek prostowniczy to DF10. Dioda w MOC3020 podłączona jest przez rezystor 560om. W zasadzie zamiast 4N35 stosuję 4N25.

Na schemacie jest mały błąd podłączenia mostka do 4N35, ma być odwrotnie podłączona dioda.
    Może coś jeszcze jest do poprawki?
  • Poziom 20  
    Jakoś dziwnie podłączyłeś tego triaka.
    Ja praktykuję tak:
    Sterowanie silnikiem i palenie triaka.
  • Poziom 20  
    Właściwie takie podłączenie odbiornika indukcyjnego jest opisane w dokumentacji. W każdym razie to działa. Co prawda jest to opis dla MOC 301x ale na MOC302x też działa. Chyba to nie jest przyczyna palenia triaka? Stosuje takie rozwiązanie z powodzeniem w wentylatorach z silnikiem chyba klatkowym.
    Nie zastosowałem tylko tego układu gasikowego oraz warystora.
  • Poziom 20  
    Tomasz.W - możesz coś zaproponować, żeby nie uwalało mi triaka? Układ gasikowy zastosować na silniku? Właściwie w dokumentacji MOC3020 jest taki układ na anodach triaka. Może na wszelki wypadek zastosować 2 układy gasikowe?
    Z warystora mam całkowicie zrezygnować?
    Czy ten BT139-600 jest rzeczywiście za słaby i mam tam wsadzić definitywnie BTA41-600?
  • Poziom 20  
    Tomasz.W:
    ... Zerknij na rysunek i powiedz gdzie w tym układzie występują udary prądowe . Czy wystąpią one na anodach triaka czy też na końcówkach przyłączeniowych silnika komutatorowego ....

Udar prądowy powstaje w całym obwodzie a nie w jego części.

...Układ gasikowy będzie miał sens wtedy gdy będzie miał co gasić , a zatem obie jego końcówki muszą być podłączone do źródła zakłóceń ...

Zgadzam się. Ale my tu mamy zabezpieczyć triaka przed wysokim napięciem pomiędzy anodami aby go nie przebiło. I taki warystor nie dopuści do powstania zbyt wysokiego napięcia na anodach, o ile jest podłączony bezp. do anod.

...A od kiedy to rezystor ma dopuszczalne napięcie pracy ? Nie widziałem jeszcze rezystora na który miał określone napięcie pracy ...

zerknij tu;
    http://www.eres.alpha.pl/index.php?text=20
    i poczytaj o -Napięcie graniczne Ugr-

Wskoczyłeś do dyskusji, zrównałeś innych z ziemią i nic nie pomogłeś w temacie.

PRODIG:
    Daj bta41-600 jest nawet lepszy bo izolowany od radiatora.
    Stosowałem bta41-700 lub -800 i wytrzymywały zwarcia w maszynie 400V/16A -niestety drugi raz je wykańczał.
  • Poziom 35  
    parafka napisał:
    ...Wskoczyłeś do dyskusji...
    Masz rację , nie mój problem .
    parafka napisał:
    ...zrównałeś innych z ziemią.....
    A cóż takiego napisałem że ktokolwiek mógł się poczuć zrównany z ziemią ?
  • Poziom 20  
    Nie obrażaj się i zaproponuj coś.
    Irytuje mnie jak ktoś wywala teorię [moją] do góry nogami i nic w zamian nie daje.
    -zapraszam do dyskusji

Ja nie jestem alfą&omegą i też coś chciałbym się dowiedzieć a zwłaszcza w tym temacie bo z triakami to i ja miałem przeboje.
    Przepraszam,że tak naskoczyłem.