Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć siłownik do sterownika radiowego?

17 Sie 2007 21:56 1080 5
  • Poziom 13  
    Witam.

TEmat moze duzo nie mowi ale postaram sie opisac moj klopot w kilku slowach. MAm radio-sterownik ktory po nacisnieciu przycisku na pilocie podaje na jeden przewod mase na chwilke. chcialem za jego pomoca sterowac silownikiem. CZyli + do 12V a - do tego przewodu. Jednak po nacicnieciu guzika silownik ledwie drga. Nie wiem czy masa jest tak licha czy co.. Bo jak na sztywno podlaczyc go do masy to dziala wysmienicie.

Nie mam innej mozliwosci sterowania tym silownikiem niz za pomoca tego sterownika. Tak wiec prosilbym o jakis uklad ktory by zwieral mase wzieta z z karoseri auta z kablem - od silownika. Musialoby to byc sterowane ta marna masa z sterownika. Czyli cos w stylu tyrystora ktory przewodzi po podaniu odp napiecia. tylko ze tu mamy mase podawana.. PRosilbym o jakis prosty uklad lub rozwiazanie tego problemu. Zaznacze ze reszta wysjc do steronawia centralnym dziala ok. One tez podaja mase ale widocznie centralnemu to wystarcza. Silowinik klapy jest puszczony bezposrednio z omienieciem centralnego.

pozdrawiam i czekam na sugestie ukladow badz inne rozwiazania
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 33  
    Możesz to zrobić poprzez jakiś tranzystor albo po prostu zastosuj przekaźnik.
    Przycisk będzie sterował przekaźnikiem a ten będzie zwierał siłownik do masy.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 13  
    przekaznik tez bedzie musialbyc zasilany +12v i sterowany ta nieszczesna masa, zeby zwierac obwod silownika? Dobrze rozumiem?

jedyny przekaznik jaki mam poda reaka to NVF4-2c-Z40a

POwinien sie nadawac mysle..
  • Poziom 33  
    Cewkę przekaźnika podłączasz tam gdzie aktualnie masz siłownik. Czyli pomiędzy
    plus a przycisk. Styk jednym końcem łączysz porządnym przewodem z masą
    a drugi koniec dajesz do siłownika. Przekaźnik potrzebuje na cewkę znacznie
    mniejszego prądu niż siłownik, więc przycisk powinien go wysterować. Tylko
    masę pod styk przekaźnika podłącz z tego miejsca z którego siłownik sprawnie
    chodzi.
    Nie wiem co to za typ przekaźnika. W każdym razie warto by dać jeszcze dodatkowo
    diodę równolegle do cewki przekaźnika. Oczywiście zaporowo. Zabezpieczy przed
    impulsami podczas wyłączania przekaźnika. Dioda jakaś szybka, nie prostownicza.
  • Poziom 13  
    Ok :) Dziekuje :) Lece i robie, jak wroce dam znac co i jak.

pozdrawiam

Dodano po 2 [godziny] 20 [minuty]:

OK wszystko dziala pieknie :) Pytanie tylko czy potrzeba wstawiac bezpiecznik w obwod silownika? przekaznik wytrzymuje do 14V i 40A. Steruje masa. + jest na sztywno do silownika. Jesli tak, to jaki?
  • Poziom 33  
    Bezpiecznik zawsze warto dać. Podłącz pomiędzy siłownik a plus. Może masz
    w skrzynce bezpieczników jakiś wolny? Zobacz gdzie do plusa podłączyłeś
    siłownik. Może już idzie przez jakiś bezpiecznik. Jak nie to wstaw bezpiecznik.
    Wartość bezpiecznika zależy od tego ile ten siłownik pobiera prądu. Musisz
    sprawdzić i sobie dobrać nieco większy.