Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lampiak gitarowy(5w) + dodatkowa końcówka mocy

Pieczar91 17 Aug 2007 22:32 1221 8
lampy.pl
    Pieczar91
    Level 10  
    Czy połączenie takie jak w temacie jest możliwe, jeżeli nie rozumicie o co mi chodzi to wyjaśniam: do tego - http://audioton.republika.pl/gitarowiec.html dodać jeszcze jakąś końcówkę by ostatecznie te dzieło miało(60-80w)* chyba żeby skrócić sobie drogę wykorzystać z tego 5watowca tylko przed wzmacniacz i mocniejszą końcówkę. Pewnie zastanawiacie się dlaczego nie wezmę jakiegoś gotowego schematu wzmaka 60-80w, otóż dlatego ponieważ potrzebuje tylko czysty kanał(chodzi mi o takie ciepłe brzmienie). A teraz moje obawy: jeśli końcówki(tej drugiej) nie spale( tak jestem laikiem) bo przecież pójdzie na nią o wiele większy sygnał niż z jakiegoś przed wzmacniacza, to będę miał mocno przesterowany sygnał ponieważ dźwięk przesterowuje się w końcówce (a tu były by dwie) a o ile się nie mylę to największy przester jest gdy końcówka jest przeciążona(a ta druga była by mocno przeciążona)
    * kuzyn starał mi się wytłumaczyć że np. 10w z tranzystora ma sie nijak do 10w z lampiaka, a więc uściślę 60-80w "tanzystorowych" P.S. nie musicie po mnie od razu jeździć, pamiętajcie że jest to dział: POCZĄTKÓJĄCY, Laborki, Teoria, Referaty
  • lampy.pl
    darlon
    Level 17  
    słuchaj, jeśli chcesz użyć preampu a nie całego wzmaka to zbuduj inną konstrukcje bo w tej chwili mocno utrudniasz soie sprawę. polecam ci preamp mctube. schemat znajdziesz tutaj: http://www.tonepad.com/project.asp?id=23 uzyskasz czysty kanał i odrobine crunchu jeśli potrzebujesz. do tego możesz dodać jakiś prosty korektor i masz git amp :) poza tym jak byś nie zauważył, projekt który tu pokazujesz posiada już pełen wzmacniacz, czyli wyjście z trafa głośnikowego, co prawda tylko 5W ale to i tak nie podepniesz tego do końcówki, chyba że wyprowadzisz jakimś cudem coś w stylu line out albo preamp out. moja rada - zabierz się za mctube - tylko 1 lapma, trafka kosztują grosze, części też o wiele mniej.

PS. początkujący pisze się przez "U" :P
  • lampy.pl
    Pieczar91
    Level 10  
    Ale ja chcę zrobić combo 2x12
  • Helpful post
    darlon
    Level 17  
    no to daj ten preamp mc tube i podłącz do niego końcówkę, chociaż i tak powiem ci, że robienie preampu lampowego i podłączanie pod końcówkę tranzystorową nie ma według mnie sensu bo i tak wali krzemem w brzmieniu...
    Pieczar91
    Level 10  
    No to końcówka też lampowa
  • Helpful post
    Shanleaf
    Level 17  
    Końcówka niekoniecznie musi być lampowa. Jeżeli użyjesz wzmacniacza, nawet 5W jako przedwzmacniacz (uzyskasz niski poziom sygnału ZA transformatorem głośnikowym, np. sztuczne obciążenie i dzielnik napięciowy), to zachowasz wszystkie cechy lampowego brzmienia, a w dodatku, jeżeli koniec mocy będzie wprowadzał bardzo mało własnych zakłóceń i szumów, to nie "zepsujesz" tego brzmienia.
    darlon
    Level 17  
    tylko po co tracić kase na elementy i jeszcze stawiać sztuczne obciążenie? jeśli chcesz podpiąć to pod końcówke to też możesz odseparować preamp od końcówki (tu na EL 84) i wyprowadzenie z preampu puścić właśnie na końcówkę mocniejszą...

a z kolegą Shanleafem się nie zgodze - konstrukcja tranzystorowa nigdy nie dorówna lampie w kwestii gitary... a hybryda nigdy nie zabrzmi tak jak czysta lampa
    thereminator
    Conditionally unlocked
    darlon wrote:
    tylko po co tracić kase na elementy i jeszcze stawiać sztuczne obciążenie?

Ponieważ to najprostsza metoda do uzyskania brzmienia przesterowanej końcówki przy małej głośności. Oczywiście dla uzyskania czystego brzmienia budowa takiego układu nie ma sensu.
    Pieczar91
    Level 10  
    Z założenia ma to być wzmacniacz jak najprostszy w budowie, ale żeby kosztem prostoty budowy nie szumiał, albo na jakichś częstotliwościach nie charczał( to drugie w moim tranzystorku się zdarza)