Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyka-pytania samouka

kuba81 17 Sie 2007 22:46 1340 3
 • #1 17 Sie 2007 22:46
  kuba81
  Poziom 9  

  Witam!
  Na wstępie zaznaczam, że jestem inż. mechanikiem więc o automatyce, elektronice nie mam zbyt dużego pojęcia. W firmie, w której pracuje, często współpracujemy z ludźmi, którzy zajmują się automatyką, robotyką. Ostatnio projektowaliśmy wspólnie z kolegami zrobotyzowane stanowisko do przemysłu samochodowego. Chcąc niechcąc siedziałem troszkę z automatykami i sporo się "nagadałem". Panowie, którzy programowali stanowisko używali języka tzw. drabinkowego, roboty programowane były off-line. Automatycy nakręcili mnie, abym popróbował sobie z "sterownikiem" LOGO! Mam programik w wersji demo. Napisałem jakiś programik do sterowania roletą z dwoma krańcówkami, czujnikiem mierzącym temperaturę oraz czujnikiem reagującym na światło. Wszystko pisałem w języku FDB, ten język bardzo dobrze do mnie przemawia. Czytając Wasze opinie stwierdzam, że lepiej przejśc na język drabinkowy, który jak dotychczas pobieżnie oglądając, słabo rozumiem. W tym momencie rodzą się w mojej głowie następujące pytania:
  -jak wiele sterowników posiada język FDB?
  -jaka jest wyższośc LAD nad FDB??
  -czy można uzyskac od Was jakieś linki z podstawami języka LAD?
  -czy siemens LOGO! to dobry wybór na początek nauki?

  Z góry dziękuje za Wasze opinie i pomoc.
  Pozdrawiam

 • #2 18 Sie 2007 07:10
  Artik_b
  Poziom 15  

  Witaj,

  Nie ma "wyższości" między LAD i FBD. Jeśli któryś bardziej do Ciebie przemawia, to go używaj. Czasami po prostu "pasuje" urzyć LAD, a czasami FBD lub innego języka, bo wtedy schemat jest bardziej przejrzysty lub projektowanie prostsze.

  Co do Logo!, to dobry wybór na początek ponieważ posiada "ładny/kolorowy" symulator oraz możliwość szybkiego przekonwertowania LAD na FBD i odwrotnie.
  Ale jeśli chodzi o "prawdziwe" programiowanie, to nie polecam, gdyż sprzęt (czyli kabel, sterownik-a właściwie przekaźnik programowalny) jest bardzo drogi.

  Pozdrawiam

 • #3 18 Sie 2007 15:17
  arwit
  Poziom 27  

  Witam!
  FDB należy do grupy języków graficznych opisanych w normie IEC 1131-3 (drugim jest właśnie drabinka) jest, więc dostępny w większości sterowników (na pewno w tych, które oferują programowanie zgodne z normą)
  FDB jest równoważne LAD i najczęściej oprogramowanie oferuje łatwe przechodzenie pomierzy nimi.
  Zajrzyj na stronę http://www.sterowniki-plc.xo.pl/ jest tam krótki kurs LD (LAD)
  Odpowiedz na ostatni pytanie jest najbardziej „problematyczna”. Wszystko zależy od tego, do czego chcesz dojść. Należy pamiętać, iż LOGO sytuowany jest w grupie przekaźników programowalnych a nie sterowników PLC. Jeśli chcesz w przyszłości zając się sterownikami na poważnie to raczej powinien to być nieco większy sterownik.

 • #4 19 Sie 2007 13:01
  kuba81
  Poziom 9  

  Witam!
  Dziękuje za odpowiedzi!!!
  Pozdrawiam

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME