Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamienniki potencjometrów TELPODa

18 Sie 2007 12:54 5164 14
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam
    Mam potrzebę wymiany potencjometrów są to TELPODy 2x47k dwa są A jeden B jeden M+N(balans). Problem w tym że w sklepie elektrycznym u mnie nie ma TELPODów. Są potencjometry 2x47k ale jakieś zamienniki. Teraz potrzebuję wiedzieć jakie są oznaczenia według telpoda czy A to liniowy czy logarytmiczny. Wiem że jeden A lub B jest liniowy drugi z nich będzie logarytmiczny. Jaki jest charakter pracy potencjometru M+N ? Ważne to ponieważ te zamienniki nie mają oznaczeń takich jak TELPODy i sprzedawca potrafi mi dać liniowy lub logarytmiczny ale sam nie wie jak oznaczał potencjometry TELPOD. Dla mnie jest to ważne żebym wiedział który gdzie wsadzić. Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Warunkowo odblokowany
    Telpody można dostać w Unizecie Niestety do cen trzeba doliczyć Vat i koszty przesyłki, poza tym M+N chyba nie mają...
  • Poziom 29  
    No jak to nie-przeciez na kazdym Telpodzie jest napisane A lub B lub tez M+N. A-liniowa , B-logarytmiczna
  • Poziom 29  
    Oczywiscie-tylko dobrze sie rozejrzyj po internecie i dostaniesz
    Zamienników szukam dla obrotowych TELPODów i nie powiedziałem że zależy mi na orginałach. Mam dostęp w sklepie pod nosem do potencjometrów ALPSa i z tego co wnioskuję to oznacza on odwrotnie A jest logarytmiczny B liniowy. Potencjometr balansu ma jakieś śmieszne oznaczenie ale jest osiągalny.
  • Specjalista - spawarki
    Rozumiem.
    Niezależnie od tego czy obrotowe czy suwakowe telpod oznaczał je tak samo (A, B, M+N). Co do oznaczeń alpsów to sprawdż w notach katalogowych.
    Oznaczenia ALPSa już znam (takie jak podałem wyżej) ale nie byłem pewny co do TELPODa.
  • Poziom 22  
    zamiast M+N można wstawic spokojnie z charakterystyka A (linoiwa)(tutaj liczy sie tylko zeby w połowie obrotu był stosunek rzystancji na sligaczu taki sam wiec linowy bedzie pasował)
    i taka ciekawostk w niektórych potencjometrach zagianicznych np chinskich litera A oznacza charakterystyke logarytmiczna czyli polskie B
    A po co chcesz wymieniac potencjometry w tosce duzo roboty pól wzmacniacz tzreba rozebrac nie wystarczy czyszczenie np czyms z rodziny kontakt?
    Gdzie napisałem że wymieniam potencjometry w Tosce?? Po pierwsze primo to wymiana dotyczy AT9100 po drugie kontakt nie pomógł i potencjometr głośności balansu i niskich tonów ma złą wartość dla prawego kanału co prawdopodobnie jest przyczyną nierównego grania amplitunera. Od dłuższego czasu walczę z cichcszym prawym kanałem. Teraz za radą forumowiczów wylutowałem i przemierzyłem potencjometry okazało się że ich wartość w jedną stronę jest ok w drugą już nie. Psikałem je kontaktem ale niestety nie pomogło za wiele nadal jest źle. Swoją drogą dowiedziałem się cen ALPSów. Wymiana będzie na inne nie stać mnie na ALPSy nie warto do tej klasy sprzętu. Na szczęście nie jest to chińszczyzna tylko jakieś europejskie po 12zł sztuka podobno bardziej trwałe od telpodów i nieporównywalne z chińszczyzną ale firmy ni cholere nie umiem sobie przypomnieć.
  • Poziom 22  
    jakie potrzebujesz moge ci dac 2x47kohm B kwestia nierównego grania jest ciezka do zdiagnozowania tez borykam sie z tym prblemem w tosce (przy 1khz z generatora na oscylku wszedize jest tyle samo to samo przy 5khz i 100hz a na ucho słuchac ze graja inaczej:-)hehehe) na poczatek spróbuj wymienic ten od balansu i wstaw zwykłe A .Nie ma moim zdaniem sensu wkłądac ALPSU do sprzetu typu AT9xxx a z tosc moja pomyłka widocznei w jakims poscie cos o tosce pisałes (bdw ostanio miałem 6 tosc na warsztacie z likwidaci serwisu mam juz ich dosc hehehe)Telpody wcale nie były złymi potencjometrami spoójrzcie na ich trwałosc po 20 latach potrafia byc tez dobre a czesto mozna tez sie spotkac z alpsami trzeszczacymi:-)
    pozdrawiam
    pk
    Zamierzam wymienić na razie balans i głośność potencjometr od niskich tonów po poświęceniu mu większej uwagi odzyskał świetność. Jeśli wymiana potencjometrów nie pomoże to amplituner leci do serwisu nie mam w domu sprzętu do zdiagnozowania gdzie w przedwzmacniaczu gubi mi się sygnał a szukaczem sygnału jakoś nie umiem sobie poradzić albo zrobiłem jakiś niezbyt sprawny (słuchawka 300ohm + kondensator 200pF)
  • Poziom 22  
    powinan pomóc wymian balansu:-)ewentualnie mozna podmienic okolice regulatora barwy dzwiku i tranzystory w pierwszych stpniach przedwzmacniacza:-)na upartego i na chama władowałbym w kanał głosniej grajacy jakis rezystor dobrany experymentalnie tak zeby kanały grały równo i wiooo a duza masz rozncie w głosnosci
    Balans w AT9100 jest od 0 do 5 w lewo i do 5 w prawo więc na 2 w prawo dopiero jest równo ale prawy kanał ma znikome niskie tony. Wysokie i średnie grają ładnie a niskich nie ma wogóle prawie. Zamieniałem sygnały wejściowe na stopień wzmacniacza i sytuacja się zmienia więc wzmacniacz jest ok. Co ciekawe gdy na oba kanały wzmacniacza podałem lewy sygnał to nadal prawy kanał gra słabiej dlatego jestem już w kropce i jeśli nie pomogą potencjometry to pozostaje serwis.
  • Poziom 22  
    wyeminiałes sprzegajace?słuchaj wymien kondesatory w ukladzie regulacji barwy dzwieku druga sprawa slizgacz potka od niskich moze nie stykac dobrze było by wylutowac i sprawdzic czy trzyma dobrze.Wymień C117 C116 C119 i C118dodatkow mozesz wymienic C122 i C121 Zanim to wymioenisz odłacz od potencjomwetru głosnosci. odczepy od LOUDNES bo moze byc taka akcja ze cos tam w tym ukladzie pdobijania sie popsul jakis kondensator tam pojemnosc starcił i loudens jeden kanał podbija a drug nie.Lepiej wymienic kilak kondensatorów za 3zł niz odrazu bawic sie w potek.ewentualnie jak chcesz sie upewenic czy anpewno wina potka zastap go rezystorami np jak masz potek 100k wstaw 4 rezystory po 50 k i masz wtedy ustawienia tak jakby na srodek(defet)4 bo dla 2 kanałow wtedy bedziesz miał pewnosć nie ma co dawac do serwisu w serwiesi na upartego pewbnei rezytsor by wstawili a za naprawe porzadna wizili by duzo bo musielki by sporo czasu poswieciec zeby znalesc wadliwy element
    pozdrawim
    PK