Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Korki jak od Szampana

zymnos 18 Aug 2007 13:27 2605 6
 • #1
  zymnos
  Level 10  
  Proszę o radę w następującej kwestii.

  Mieszkanko w starej kamienicy. Non-stop wywala mi korki. Wystarczy, że mając włączony komputer włączę np. żelazko - łup! Korki wyskakują, prądu nie ma.

  Jak temu zaradzić? Jak spowodować, by włączanie czajnika i żelazka np. równocześnie nie wywalało korków? Kupić nowe mocniejsze korki?

  Korki są cztery:

  220V / 16 A
  220V / 16 A
  250V / 10 A
  250V / 6 A

  Mają wsadzone pod siebie monety.

  Na liczniku jest napisane 220 V 10 (40) A , 50 Hz.

  Z góry dziękuję za pomoc.
 • #2
  zdzislaw111
  Level 26  
  zymnos wrote:
  Proszę o radę w następującej kwestii.

  Mieszkanko w starej kamienicy. Non-stop wywala mi korki. Wystarczy, że mając włączony komputer włączę np. żelazko - łup! Korki wyskakują, prądu nie ma.

  Jak temu zaradzić? Jak spowodować, by włączanie czajnika i żelazka np. równocześnie nie wywalało korków? Kupić nowe mocniejsze korki?

  Korki są cztery:

  220V / 16 A
  220V / 16 A
  250V / 10 A
  250V / 6 A

  Mają wsadzone pod siebie monety.

  Na liczniku jest napisane 220 V 10 (40) A , 50 Hz.

  Z góry dziękuję za pomoc.


  Witam. Po pierwsze musisz wiedzieć jakie zabezpieczenie masz przed licznikiem, jak przekroczysz wartość zabezpieczenia to zostaniesz bez dopływu energii.
  powinno to wyglądać tak np. przed licznikiem 25A a za czyli w mieszkaniu 16A.
  Z tego co piszesz bezpieczniki są stare wkręcane automatyczne. Mają one duży rozrzut parametrów. Najlepiej wymień na topikowe o odpowiedniej wartości lub usuń gniazda bezpiecznikowe i w to miejsce wstaw tak zwane "esy" . Samodzielnie możesz wymienić "automaty" na wkładki topikowe , natomiast przeróbkę instalacji pozostaw fachowcom. Jeszcze jedno zwróć uwagę czy bezpieczniki i całe otoczenie się nagrzewa. Jeśli tak to trzeba solidnie dokręcić śruby dociskające przewody .

  Możesz jeszcze sprawdzić który bezpiecznik za jaki obwód jest odpowiedzialny, bo może wystarczy przenieść sie do innego gniazdka z żelazkiem lub czajnikiem i sprawa będzie załatwiona.

  Pozdrawiam Zdzisław.
 • #3
  ZBIGNIEW GOGULSKI
  Level 21  
  Witam jeżeli jesteś słabo zorientowany w sprawach elektrycznych to jak pisał mój przedmówca wezwij fachowca. Monety które masz podłożone pod bezpieczniki w gniazdach to też jest prowizora której nie powinieneś mieć. Na pewno trzeba sprawdzić który z tych bezpieczników ci wybija ocenić stan gniazdka jakie są przewody( jaka grubość oraz czy są miedziane czy aluminium) i co jeszcze na tym bezpieczniku jest podłączone. Od tego zależy jaka wartość bezpiecznika powinna być tam wkręcona . Jeżeli wybija ci 6A to na pewno jes za mała wartość jak na gniazdka (6A to na oświetlenie). Raczej nie polecam zwiększenia bezpiecznika powyżej 20A bo tak jak pisze przedmówca główne bezpieczniki na klatce ci polecą( na pewno nie są większe niż 25A). W przypadku gdybyś w gniazdach bezpiecznikowych chciał wkręcić orginalne podkładki pod bezpiecznik to zdejmij napięcie na klatce (główny bezpiecznik dla twojego mieszkania). W żadnym przypadku nie rób tego pod prądem( po zdjęciu napięcia upewnij się probierką lub neonką czy na pewno to wyłączyłeś). Dobrze by było oczyścić gniazdo w środku z nagaru lub wypalenia (chociaż jeśli jest już choćby lekko powypalane na wskutek iskrzenia to trzeba wymienić na nowe albo na ( Esy).
  Pozdrawiam Zbyszek
 • #4
  frikoikoko
  Level 1  
  A może masz pasożyta?

  Dodano po 33 [minuty]:

  A tak naprawdę wygląda że masz osobne zabezpieczenie na cztery obwody bo nie było tablic pod licznikowych na cztery wkładki topikowe.Chyba że jeden z tych bezpieczników jest bezpiecznikiem przed licznikowym co znaczy że 16 A jako zabezpieczenie główne może być za małe, ale jaka wartość zab. głównego powinna być, jest napisane na rachunku za energie elektryczną pod pozycją zab.i tutaj wartość zabezpieczenia.

  Dodano po 40 [minuty]:

  Nie wiem który wybija ale sprawdz wszystkie łączenia i polikwiduj wszystkie luzy zwiększające pobór mocy, oraz nagar przegrzanych przewodów tak w gniazdkach jak i w puszkach górnych oraz w zabezpieczeniu przedlicznikowym i na tablicy licznikowej.
 • #5
  pomian21
  Level 10  
  Re korki od szampana
  Piszesz ze to stare mieszkanko,jakie masz przewody?czy miedź czy aluminium.jeżeli instalacja jest już wyeksploatowana to warto by było zmienić instalację,co do zabezp. proponuję esy ale ustal wartość zabezpieczenia przdlicznikowego a dobierzesz esy proponuję książkę markiewicza instalacje el. tam znajdziesz wszystko,warto przeczytać.narazie zrób coś z tymi monetami!!!! taka prowizora to przegięcie.dokonaj oględzin stanu przewodów oraz ich połączeń.jak mie dasz rady sam wykonać wezwij fachowca,nic nie rób pod napięciem.
 • #6
  warbipower
  Level 18  
  Witam

  DOdam jeszzce że nie możesz od tak sobie wezwać elektryka i zmienić bezpieczniki z Bi na "eski". Mieszkasz w kamienicy więc należy uzyskać na to zgodę administratora.

  Może warto się zastanowić nad przekaźnikiem priorytetowym ? Dowiesz się więcej na http://www.zamel.pl/index.php?link=117&grupa=61&id_prod=471
 • #7
  HeSz
  Electrician specialist
  Wg charakterystyki wyzwalaczy termicznych "Korków" wyłaczenie następuje przy prądzie równym 1,05 do 1,3 prądu znamionowego.
  Oznacza to ( w przybliżeniu) , że już obciążenie bezpiecznika 10A mocą 2310 W ( np 2000W żelażko i 310 W komputer wyłączy zasilanie.
  Czyli, że bezpieczniki działają prawidłowo. Zakładając, że zostały one prawidłowo dobrane do istniejącej instalacji- trzeba tak rozdzielić obciążenia, by nie przekraczać dopuszczalnych prądów. Albo wymienić całą instalację.
  Pozdrawiam