Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Równoległe łączenie trafo w przetwornicy

09 Lis 2003 21:00 1434 1
  • Poziom 11  
    Cześć, Mam taki problem, że nie mogę dostać rdzenia ferrytowego do przetwornicy o odpowiednio dużym przekroju (chyba nikt nie może :) i teraz moje pytanko, czy mogę połączyć równolegle dwa bloki mocy przetwornicy? Patrząc od wejścia było by jeden klucz -> zestaw tranzystorów zasilający 2 transformatory połączone równolegle -> dwa prostowniki (ew. jeden) i na końcu jedna bateria kondensatorów filtrujących. Właściwie to nie wiem czy nie dało by rady użyć tylko dwóch trafo i koniec. Ostatecznie jest jeden klucz i nie powinno być prądów upływu, przynajmniej nie tak znaczących.

Drugie pytanie to czy klucz do przetwornicy SG3525 ma regulowaną częstotliwość pracy bo mogę kupić rdzeń na max 100kHz i czy jeśli nie da się zmienić częstotliwości na niższą to czy ten ferryt może pracować przy innej, wyższej? Domyślam się że przenikalność magnetyczna ferrytu zmieni się a co za tym idzie sprawność trafo? Proszę pomóżcie mi bo walczę z tym problemem już trochę.
  • Poziom 13  
    Wyjścia radziłbym łączyć w szereg. Nawet jek są przeciwsobne warto się pobawić. Wystarczy drobna róźnica pomiędzy trafami i jeden bądzie przeciążony. Połączone w szereg zawsze będą jednakaowo obciążone i spokojnie jeden prostownik bo masz wtedy jedno wyjście.
    SG3525 pracyje od 100 Hz do 400 kHz i decydują o tym C na nóżce 5 i R na nóżce 6. Można dobrać w szerokim zakresie.
    Jeżeli chodzi o częstotliwość pracy rdzenia powyżej 100 kHz nie będzie żadnego problemu. Myślę że masz schemat na 120 do 125 kHz. Jeżeli więcej trzeba zjechać z f. Przy wyższej wszystko będzie działało normalnie rylko spadnie sprawność układu. Rdzeń będzie się grzał.