Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alan 18- brak modulacji

andi34 18 Sie 2007 19:29 3583 22
  • #1 18 Sie 2007 19:29
    andi34
    Poziom 19  

Witam dostałem od kolegi radyjko j.w. i mam problem z modulacją, nośna jest, PA nie ma na kabelku TX w mikrofonie jest cały czas napięcie zasilania, stabilizator 8V dobry. Była uszkodzona dioda w układzie zasilania, ale już ją wymieniłem. Oprócz tego mam jeszcze takie pytanie jaka w tym radyjku powinna być wkładka mikrofonowa i gdzie szukać uszkodzenia na miernik tranzystory i diody dobre, końcówka m.cz. dobra, trafo modulacyjne dobre, gdzie szukać usterki. Proszę o pomoc, i dziękuję.

0 22
  • #2 18 Sie 2007 19:38
    robert.szarek
    Poziom 19  

sprawdz wkladke mikrofonowa/tj, dynamiczny mikrofon +/- 350 --450omów.czesto one lubia sie uszkadzac.

0
  • #3 18 Sie 2007 19:44
    andi34
    Poziom 19  

no tak wkładka wychodzi że dobra, a czy przy dynamicznym mikrofonie nie potrzebny jest kondensator odseparowujący, czy jest on już w układzie radyjka, niem schematu tylko tak po omacku, no i skąd to zasilanie na TX 12V.

0
  • #4 19 Sie 2007 16:52
    robert.szarek
    Poziom 19  

mikr.dynamiczny to oryginalny mikrofon jaki oryginalnie fabryka wyposaza ten mikrofon!!

0
  • #6 19 Sie 2007 18:12
    robert.szarek
    Poziom 19  

sprawdz ustawienie pokrętła MIC GAIN.czy ono jest na maximum czy minimum?najlatwiej sprawdzic czy tor mikrofonowy jest ok.wepnij w gni8azdo PA dodatkowy glosnik i sprawdzaj czy jest modul. na tym glosniku/opisz czy przelacza Ci to radio z RX na TX/ziel/czerw LED/sprawdz jakosc polaczen w kablu mikrofonowym/skrętce/puki co tyle.

0
  • #7 19 Sie 2007 21:11
    andi34
    Poziom 19  

Witam ponownie Panowie czytajcie dokładnie mój pierwszy post jest napisane tam co jest a co niema, radyjko przełącza TX/RX, PA brak cisza w dodatkowym głośniku. Nośna jest kabel sprawdzony zasilacz 9,1v sprawdzony jest ok.

0
  • #8 19 Sie 2007 22:07
    king252
    Poziom 16  

Czytajac dokladnie to nie napisales czy stabilizator 8V był dobry czy mieniałeś
    kolejno trzeba sprawdzic mikrofon-potencjometr MG - ukłed IC4 1/2 i dodatkowo Q27 odpowiedzialny za podcinanie modulacji jak bedzie zwarty
    to wejscie IC4 bedzie zamkniete do masy

0
  • #9 20 Sie 2007 11:40
    andi34
    Poziom 19  

No tak podmieniłem IC 4 i nadal to samo Q27 w zasadzie dobry mogę podstawić BC550 chyba że nie pójdzie. Po wymianie scalaczka bardzo cicho słychać podłączyłem generator sinusa do wejścia czyli na modulację. Schemacik słabo czytelny ale dzięki i za to.
    Czekam na dalsze porady.

0
  • #10 20 Sie 2007 21:03
    andi34
    Poziom 19  

Sorry że pod swoim postem ale mnie już coś trafia, cały tor m.cz. przejrzałem i wygląda na to że wszystko jest w porządku, jadąc linia modulacyjną od gniazda sygnał jest ale cichy, na C Q27 sygnał dochodzi ale tez cichy na B niema nic podstawiłem BC550 ale to samo, silny sygnał pojawia się na nodze 1 IC 4. Panowie ki diabeł siedzi w tym radyjku. Może macie jakieś pomysły lub sugestie.

0
  • #11 20 Sie 2007 22:03
    robert.szarek
    Poziom 19  

sprawdz jakosc PRkiRV4/1k/ sprawdz jej ustawienie,sprawdz jej jakosc czy aby nie jest uszkodzona!///?odpowiada ona za wartosc modulacji!/AM modul RV5 -/dew FM/ za Q27 podstaw np.2sc1815.Powodzenia!!!!

0
  • #12 22 Sie 2007 16:35
    andi34
    Poziom 19  

Witam PRKi sprawdziłem dobre, tranzystor q27 podmieniłem, ale też okazał się dobry, kiedy podłączyłem sygnał z generatora do kabla modulacji to sygnał dochodzący przez R126, c96,R123 do noi 2 IC4 jest bardzo cichy dopiero na nodze 1 IC4 sygnał staje się donośny i głośny. Do Q27 dociera sygnał bardzo cichy i wchodzi na jego C z tego tranzystora już nigdzie nie przechodzi. Bez tranzystora Q27 dzieje się tak samo. Mam takie pytanie czy do wzmacniania mikrofonu wykorzystywana jet tylko ta pierwsza polówka wzm. IC4 do D31.? Nadmieniam że próby prowadziłem na włączonym PA i z głośnikiem w PA. Scalak IC4 wstawiłem nowy. Jeszcze raz proszę o pomoc w znalezieniu usterki.

0
  • #13 22 Sie 2007 17:05
    robert.szarek
    Poziom 19  

sprawdz rez r124,r125,,r123,r122.sprawdz ich dokladnie moze ktorys stracil swoje parametry .wymien kondensatorc96,c94.c92.posprawdzaj jakosc lutow w tym TRXie.sprawdz czy ktorys element w torze wzm. mikrof. nie ,,wisi,,

0
  • #14 22 Sie 2007 22:27
    king252
    Poziom 16  

sygnał mcz z D31 trafia dalej na R120 a nastepnie na filtr RC R53,R144,C58iC57 nastepnie R52 i na 6n. IC5 po drodze jest jeszce Q17który zamyka sygnał do masy przy FM wrazie uszkodzenia zamyka cały czas

Pozdrawiam Andrzej

0
  • #15 23 Sie 2007 15:42
    andi34
    Poziom 19  

Witam podstawiłem elementy tak jak mi radził robert.szarek ale nic to nie dało, może macie jeszcze jakieś pomysły. Pozdrawiam i czekam.

0
  • #16 23 Sie 2007 17:22
    pankracy 2
    Spec od TV

Witaj!
    Na początek banalne pytanie czy działa RX (odbiornik)? W trybie nadawania podaj sygnał z generatora mcz.przez kondensator separujący np.1uF na nogę 6 ukł. scalonego IC5-KIA7217AP , w drugim CB radiu powinien być słyszany ton tego generatora .

0
  • #17 23 Sie 2007 17:35
    andi34
    Poziom 19  

Kolego odbiornik działa nośna jest, tylko modulacji nie ma sprawdzam w trybie PA, w drugim radyjku słychać jak wchodzi nośna i widać po wskaźniku. Coś blokuje mi dojście sygnału do m.cz. chociaż kiedy podłączyłem sygnał z generatora do kabla modulacji to sygnał dochodzący przez R126, c96,R123 do noi 2 IC4 jest bardzo cichy dopiero na nodze 1 IC4 sygnał staje się donośny i głośny. Do Q27 dociera sygnał bardzo cichy i wchodzi na jego C z tego tranzystora już nigdzie nie przechodzi. Bez tranzystora Q27 dzieje się tak samo.

0
  • #18 23 Sie 2007 17:44
    pankracy 2
    Spec od TV

Zrób tak jak podałem w poście , jeżeli wszystko jest w porzątku z tym IC5 to powinien być słyszany ton w funkcji nadawania TX jak i w trybie PA , a resztą zajmiemy się potem.

0
  • #19 23 Sie 2007 17:45
    161MDS01
    Poziom 24  

andi34 napisał:
    Kolego odbiornik działa nośna jest, tylko modulacji nie ma sprawdzam w trybie PA, w drugim radyjku słychać jak wchodzi nośna i widać po wskaźniku. Coś blokuje mi dojście sygnału do m.cz. chociaż kiedy podłączyłem sygnał z generatora do kabla modulacji to sygnał dochodzący przez R126, c96,R123 do noi 2 IC4 jest bardzo cichy dopiero na nodze 1 IC4 sygnał staje się donośny i głośny. Do Q27 dociera sygnał bardzo cichy i wchodzi na jego C z tego tranzystora już nigdzie nie przechodzi. Bez tranzystora Q27 dzieje się tak samo.

A ja bym zerknął na transformator od modulacji pewnie zgrzane jest...Skoro sygnał wychodzi bardzo mocno z wzmacniacza m.cz to później jest kierowane własnie na trafo które nakłada na kolektory obydwu tranzystorów modulacje...POZDRAWIAM

Daniel

0
  • #20 23 Sie 2007 21:28
    king252
    Poziom 16  

andi34 sprawdziłeś tot od D31 6n. IC5 i ten Q17
    to ze po IC4 sygnał staje się głośny to prawidłowo od teg są wzmacniacze zeby wzmacniały

0
  • #21 24 Sie 2007 00:31
    andi34
    Poziom 19  

Zrobiłem tak jak pisał pankracy 2 po podaniu sygnału przez kondensator w drugim radyjku słychać ton generatora, zauważyłem że końcówka się bardzo grzeje ale może to wina że nie podłączyłem anteny do radia. Przy podaniu sygnału na 6 n.ic5 jest słyszalny ton również w trybie PA. Ale dalej nie wiem co go blokuje trafo sprawdzałem i jest w porządku.

0
  • #22 24 Sie 2007 10:51
    pankracy 2
    Spec od TV

Witaj!
    Do prób jeżeli nie mamy drugiej anteny żeby nie spalić końcówki , zastosuj sztuczne obciążenie .
    Aby sprawdzić czy jest wysyłana fala nośna można zrobić "sztuczne obciążenie" w postaci 2szt .rezystory MŁT 2W-100R połączyć równolegle i dolutować do wtyku antenowego następnie ten zestawik wkręcić do gniazda antenowego CB radia i włączyć nadawanie po kilku minutach rezystory powinny być ciepłe.

0
  • #23 24 Sie 2007 10:58
    andi34
    Poziom 19  

To wiem i mam antenę ale wystarczyło mi tylko abym usłyszał ton w drugim radyjku no i tak było, zresztą już było późno i nie chciało mi się iść po antenkę no przecież nie trzymałem tego długo tylko chwilę aby sprawdzić, końcówka się nie spaliła tylko zrobiła dość ciepła. W każdym bądź razie sygnał z m.cz idzie wraz z nośną, i jest słyszalny w drugim radyjku. To znaczy że uszkodzenie jest gdzieś przy wzm. IC4 , na razie jestem w pracy ale po południu przelecę jeszcze cały tor mikrofonowy. Na razie dziękuję i jakbyście mieli jakieś sugestie to bardzo proszę. Podmieniłem końcówkę m.cz na nową sygnał przechodzi bez zmian czyli końcówka jest dobra. Trafo modulacyjne odłączłem i za kondensatorem podłączłem głośnik i tak samo czyli nie trafo. Zauważyłem że na kablu TX mam napięcie zasilania nie wiem czy to dobrze czy nie.

0