Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Najprostszy nadajnik nośnej 433MHz

prokopcio 19 Sie 2007 10:00 2663 10
  • #1 19 Sie 2007 10:00
    prokopcio
    Poziom 29  

Witam.

Poszukuję schematu prostego nadajnika na 433MHz - chodzi mi jedynie o to, żeby dowolny chybrydowy odbiornik odebrał jego "nośną". Miałem kiedyś w ręku pilota w breloku, który poza procesorkiem kodującym miał jedynie jeden tranzystorek smd kilka elementów biernych (max 5) i antenkę na obwodzie drukowanym - cewka strojona kropelką cyny... nie przyszło mi do głowy, żeby schemat i PCB odrysować :-(. nie interesuje mnie kodowanie a jedynie nadawanie samej nośnej czyli teoretycznie układ o kilku elementach biernych smd, 1-2tranzystorków smd i ewentualnie wzór cewki-anteny na laminacie.

układ ma służyć jedynie do eksperymentów i zabawy ;-) mam gotowy odbiornik (również bardzo prosty).

0 10
  • #2 19 Sie 2007 14:18
    jozefg
    VIP Zasłużony dla elektroda

Sam sobie odpowiedziałeś... :D
    Poszukaj jakiś tani pilot radiowy i mozesz eksperymentować do woli.
    Taniej tego na pewno nie zrobisz... :D

0
  • #3 19 Sie 2007 14:27
    kondensator
    Poziom 36  

->Prokopcio
    Tak się złożyło, że (w tym przypadku...) SP5IT ma rację.
    Rację miał by też Androot, jeśli Twój eksperymentalny układ miał by być
    używany na stałe tylko w piwnicy (a na to sie chyba nie zanosi...)
    Jaki masz sprzęt pomiarowy na UHF, jakie układy budowałeś na UHF
    i z jakimi efektami ? Gdy odpowiesz sobie (nam nie musisz...) na te
    pytania, na pewno napiszesz coś więcej.
    Proponuję zająć się eksperymentami na 27.12MHz i 40.68MHz
    Generator może być na kwarcu (są dostępne) ... lub LC - bez niego (!),
    będzie działał na prawie dowolnym tranzystorze za 10gr (nawet BC107),
    nie będzie problemów z masą, ekranowaniem, zbliżaniem ręki do układu,
    efekty możesz łatwo pomierzyć, przeszkadzać nikomu nie będziesz.
    Jak stwierdzisz, że na VHF już wszystko opanowałeś, to na 868MHz
    jest dużo miejsca na eksperymenty (na tranzystorach lub gotowe moduły).

PS: eksperymentów z odbiornikami superreakcyjnymi nie polecam:
    mamy rok 2007, a nie 1927 (wtedy jeszcze nikomu to nie przeszkadzało).
    Głowicę UKF ze starego pasma 66-73MHz możesz przestroić w dół na
    40.68MHz - heterodyna będzie bardziej stabilna niż dla 87...108MHz.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=662431&highlight=
    433MHz sobie odpuść (podobnie jak 172MHz, 123MHz, 246MHz, 469MHz...)
    Będziesz szanował innych - inni uszanują Ciebie :)

0
  • #4 19 Sie 2007 16:57
    prokopcio
    Poziom 29  

dzięki. Wpadł mi w rękę odbiorniczek z uszkodzonego sterownika bramowego 433MHz, podpiąłem diodę na wyjście i już mam tester pilotów tego pasma (i nie tyko bo jak ktoś do mnie dzwoni na komórę to też mruga ;-) ) i wpadłem na pomysł, żeby taki mini nadajniczek zrobić do urządzeń włącz wyłącz.... czyli prawie zabawy w piwnicy. W taki sposób chyba nikomu nie będę przeszkadzał a w tym paśmie praktycznie nie trzeba anteny do kilkudziesięciu metrów. mam kilka pomysłów jak sygnał odróżnić z "tłumu" bez układów kodujących no ale właśnie musze przetestować w praktyce. jeśli wypali to chciałbym zrobić kilka sterowań do bram itp. firmy seryjnie tak robią i nie wiem, czy się przejmują. to nie jest transmisja ciągła a jedynie naciśniecie przycisku żeby otworzyć bramę (na przykład).

Dodano po 2 [minuty]:

ps. z radiówki to jedynie zbudowałem dość sporej mocy nadajnik FM (ok.100MHz) i znów minus dla mnie bo to był pirat. Za karę mnie namierzyli i..... :-( ale to było bardzo dawno ;-)

0
  • #5 14 Mar 2008 11:13
    Szczur
    Poziom 10  

Wrzuć prosze schemat tego testera, potrzebuje do testowania pilotów do aut

0
  • #6 25 Lis 2008 14:18
    ufalowiec
    Poziom 9  

a jaki układ byście polecili do transmisji ciągłej ?
    chodzi mi o to ze z jednej strony ciagle nadaje z drugiej odbieram, możliwie bez opoznien ( narazie pomijajac wpływ srodowiska na zrywanie transmisji)

0
  • #7 25 Lis 2008 14:51
    prokopcio
    Poziom 29  

no ok. ale napisz co u ciebie konkretnie oznacza "transmisja ciągła" bo jest to pojęcie względne i jako takie rzeczywiście ciągłe nie do wykonania, raczej należy tak transmisję zaprojektować, żeby zostało w niej choć troszkę czasu na korekcję błędów itp. chyba, że ta transmisja ciągła to np. "ciągły" odczyt temperatury na piecu w piwnicy - niby ciągły a tak na prawdę to tej transmisji "prawie nie będzie" czyli tak jak wspomniałem - pojęcie "ciągłości" jest tutaj bardzo względne.

0
  • #8 01 Gru 2008 16:14
    ufalowiec
    Poziom 9  

tu chodzi o sterowanie, np. robotem, czyli cały czas są wysyałne komendy ( to miałem na myśli ciągła :) ). Korekcja błedów z reguły zajmuje kilka ms. Zastanawiam sie jeszcze nad sterowaniem poprzez PWM. W tym przypadku to na korekcje błedów chyba nie bedzie czasu ?

0
  • #9 02 Gru 2008 19:44
    prokopcio
    Poziom 29  

nie podpowiem Ci nic w sprawie sprzętu ale naprowadzę, że transmisja o której mówisz to nie jest żadna "ciągła" wstarcz wsłać komendy kikubajtowe góra kilka razy na sekundę z pwm jest identcznie - wysłasz komendę tylko jeśli wartość pwm ma się zmienić - to tlko moje sugestie, które pozwolą zastosować najdowolniejszy sprzęt potrafić przesłać jakiekolwiek pojedyńcze bity (niewiele ich w sekundzie będzie potrzebnych).

0
  • #10 04 Gru 2008 13:15
    ufalowiec
    Poziom 9  

Ok, napisałes ze komendami zmieniam PWM. To jest rozwiązanie, ale jeżeli chce np zmieniać wartość PWM co 500us ?

0
  • #11 04 Gru 2008 18:35
    prokopcio
    Poziom 29  

ciężko mi powiedzieć skoro nie wiem tak naprawdę jak twój projekt miałby działać ale wydaje mi się, że zmiana wartości pwm NA ODLEGŁOŚĆ co 500us jest niedobrym rozwiązaniem i trzeba wymyślić jakieś mądrzejsze rozwiązanie np. implementację tych zmian w kontrolerze który steruje pwm'em na podstawie otrzymanych komend. oczywiście można wysyłać wszystko na piechotę np. włącz diodę led na 100ms / wyłączdiodę led na 100ms / włącz diodę led na 100ms / wyłączdiodę led na 100ms /włącz diodę led na 100ms / wyłączdiodę led na 100ms /włącz diodę led na 100ms / wyłączdiodę led na 100ms /włącz diodę led na 100ms / wyłączdiodę led na 100ms /włącz diodę led na 100ms / wyłączdiodę led na 100ms itd.... ale przecież można ustalić procedurę "włącz mruganie" i tyle....

0