Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Interfejs, USBasp, atmega, jaki¶ szybszy schemat?

lisek1988 19 Sie 2007 10:29 1983 16
  • #1 19 Sie 2007 10:29
    lisek1988
    Poziom 14  

Witam jestem totalnym laikiem... chce zlozyc USBasp z tego projektu: http://www.fischl.de/usbasp/ , i wszystko ok ale potrzebuje interfejs pomiedzy atmega a tym uspasp, macie moze jakis szybki schemat?

0 16
  • #2 19 Sie 2007 10:53
    Nostradamus
    Poziom 17  

ale jaki interfejs?? Chodzi Ci dokładnie o co?? Jak go podłaczyć do układu który chcesz zaprogramować??

0
  • #3 19 Sie 2007 10:55
    lisek1988
    Poziom 14  

No racja zle nazwalem chodzi mi o plytke gdzie wkladam atmege ktora chce zaprogramowac sorr ...

0
  • #4 19 Sie 2007 11:02
    Nostradamus
    Poziom 17  

no to zazwyczaj w programowanym układzie masz wyj¶cie na ISP do zaprogramowania uP. Ale można robić bezpo¶rednio. Ja czasem poprostu robię sobie kabelki z tymi pinami co s± w precyzyjnych podstawkach i nakładam na końcówki procka i już.

0
  • #5 19 Sie 2007 11:13
    lisek1988
    Poziom 14  

No wlasnie moze nadal cos nie kapuje ale o ile dobrze kojarze to z teog usbasp wychodzi kabelek ISP i na drugim koncu kabelkow musze podpiac do odpowiednich pinow np mojej atmegi... i chcialem prosic o jakis szybki rysunek ktore to piny musza byc podlaczone tak abym mogl na plytce miec podstawke do atmegi i tylko ja wpinam podpinam kabelek i wsio ... mysle ze ktos mnie zrozumie :( sorr jeszcze raz

0
  • #6 19 Sie 2007 11:19
    Nostradamus
    Poziom 17  

no więc tak ISP( In System Programming) czyli nie musisz wyjnować procka z układu żeby go zaprogramować.
    Ty chcesz zrobić płytkę zeby włozyć np jakiego¶ AVR i go zaprogramować? Je¶li tak no to będzie róznei bo rózne AVR maj± różn± ilo¶ć pinów i w róznych miejscach piny programuj±ce( MISO, MOSI itd)
    Czy chcesz zaprogramować t± ATmega8 co idzie do tego programatora??

0
  • #7 19 Sie 2007 11:22
    lisek1988
    Poziom 14  

Aha no to poprostu wyszla moja nieznajomosc kompletna w uP. Myslalem ze bedzie mozliwe takie cos iz mam ten usbasp z niego idzie kabel paro tam wyzowy do podstawki w ktorym jest atmega ktora chce zaprogramowac, a wyszlo jednak ze za kazdym razem moze byc tak ze z tego kabla bedzie trzeba podpiac pod ine piny?? Dobrze rozumiem :D wiem wiem ze mna jest ciezko zeby cos wytlumaczyc:D

0
  • #8 19 Sie 2007 11:31
    Nostradamus
    Poziom 17  

tak wygl±da programator ale pod LPT:
    tu masz wyprowadzone zł±cze w standardzie KANDA na płycie( podł±czasz odrazu programator w to zł±cze):
    a tak wygl±da wtyczka któr± wpinasz w tamto gniazdo:

0
  • #9 19 Sie 2007 11:34
    lisek1988
    Poziom 14  

a gdzie wpinam atmege ktora chce zaprogramowac? Caly czas mowa o tym programatorze usbasp

0
  • #10 19 Sie 2007 11:39
    Nostradamus
    Poziom 17  

chcesz zaprogramować t± ATmega8 co jest w tym USBasp?? Czy jak±¶ inn±??

0
  • #11 19 Sie 2007 11:41
    lisek1988
    Poziom 14  

jakos inna:)

0
  • #12 19 Sie 2007 11:41
    lelekx
    Poziom 29  

Ta płytka na zdjęciu to jakie¶ działaj±ce urz±dzenie, w którym ATMega jest zainstalowana na stałe. Nie trzeba wyjmować procesora z urz±dzenia i wkładać do programatora, aby j± zaprogramować. AVR można programować w gotowym urz±dzeniu za pomoc± programatora ISP.
    WyobraĽ sobie tak± sytuację: masz mikrokontroler, który ma 64 wyprowadzenia o rozstawie 0,8mm, przylutowany powierzchniowo do płytki. Gdyby kto¶ za każdym razem miał go wylutować i wkładać do programatora, kiedy uruchamia urz±dzenie, byłoby niemiło :)

Projektuj±c urz±dzenie w oparciu o AVR przygotowujesz sobie na płytce gniazdo do podł±czenia programatora. Takie gniazdo ma stały układ wyprowadzeń, niezależnie od użytego mikrokontrolera tak, aby nie trzeba było zmieniać programatora gdy chcesz go użyć do programowania innego uC z rodziny AVR.

0
  • #13 19 Sie 2007 11:48
    lisek1988
    Poziom 14  

Ale ja nadal nie rozumiem jednego:
    Chce np zaprogramowac ATmege do jakiegos tam ukladu.
    Potrzebuje programator http://www.fischl.de/usbasp/ chce wykorzystac ten.
    Wpinam go pod usb z drugiej strony tego usvasp wychodzi kabel ktory musze gdzies wpiac aby zaprogramowac ATmege. I chodzi mi o to gdzie ja wpinam jaki to jest uklad jak to wykonac itd?
    Wiem ze wydaje sie to dla was latwe ale autentycznie nic nie rozumiem :)

0
  • Pomocny post
    #14 19 Sie 2007 12:13
    Nostradamus
    Poziom 17  

no to masz 2 wyj¶cia:
    1. Masz wyprowadzone juz zł±cze ISP na płytce docelowej( tam gdzie masz już procka który chcesz zaprogramować) i tylko wpinasz taki kabelek jak Ci pokazałem
    2. Robisz kabel z końcówkami np od podstawki precyzyjnej( wyrywasz, wyci±gasz wycinasz te końcówki metalowe)
    i wkładasz odrazu na końcówki procka który chcesz zaprogramować i już.
    Ale żeby to zrobić musisz przegl±dn±ć notę katalogow± danego procka i zobaczeć gdzie ma MISO, MOSI, SCK, RESET, GND, VCC i podpinasz te kabelki na te piny i już.

0
  • #15 19 Sie 2007 12:16
    lisek1988
    Poziom 14  

Aha no to wlasnie o to mi chodzilo czyli moge zrobic taka uniwersalna plytke na np pare roznych typow z podstawkami? Dzieki wielkie za pomoc a w necie jest moze gdzies wlasnie katalog?

0
  • #17 19 Sie 2007 12:21
    lisek1988
    Poziom 14  

ok dzieki za pomoc:D

0