Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz AT - jaką moc pobiera z sieci?

19 Sie 2007 11:36 1158 4
 • Poziom 20  
  Witam. Mam małe pytanie. Czy zasilacz gdy nie jest w pełni obciążony to bierze z sieci 150w jak jest napisane na obudowie??? Czy może gdy podłącze płyte i twardy to bierze tylko tyle ile domagają się tego urządzenia?? Proszę o pomoc. Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 23  
  Zasilacz bierze tyle ile potrzebują podłączone do niego podzespoły+ pewna ilość strat.
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  Witam zasilacze at i atx pobierają moc zależną od obciążenia z tym że starszego typu i tzw. "no name" potrafią pobierać całkiem sporo energi bez obciążenia można to sprawdzić jak potrafią mocno się grzać radiatory. Natomiast nowoczesne rozwiązania markowych zasilaczy z APFC mają mniejsze straty bardziej dostosowują się ze zurzyciem do tego jaka moc jest z nich odbierana.
 • Poziom 11  
  niestety nie zgadzam się z przedmówcą
  zasilacze z APFC aktywnym układem poprawy współczynnika mocy to nic innego jak zasilacz z dwoma przetwornicami, w takim ukł. straty występują w ukł. PFC podnoszącym napięcie oraz układzie DC/DC obniżającym napięcie
  zwykły zasilacz bez APFC ma tylko przetwornice obniżającą napięcie dlatego straty teoretycznie są mniejsze
  to oczywiście teoria, nie wnikam w wykonanie i sprawność zasilacza
 • Poziom 21  
  Witam sprostowanie do poprzedniej wypowiedzi:
  http://www.purepc.pl/node/801?pageNo=3

  Układ PFC - aktywny czy pasywny? Milion spekulacji...
  2. Pasywnie czy Aktywnie?


  Sam moduł PFC to nie wszystko, gdyż rozróżniamy dwa rodzaje tych układów.

  Pierwszy z nich to układ APFC (Active Power Factor Correction), czyli Aktywny Korektor Współczynnika Mocy. Co to oznacza? Otóż wiadomo, iż pobór mocy przez komputer nie zawsze jest jednakowy. Zależy to od wielu czynników, takich jak np.: w jakim stopniu wykorzystujemy nasz procesor, kartę graficzna, dyski twarde - jednym słowem w jakim stopniu obciążony jest nasz komputer. A więc wartość mocy czynnej będzie się zmieniała, a co za tym idzie zmieniał się będzie również kąt przesunięcia fazowego fi, co widać na przykładzie trójkąta mocy. W takim wypadku wartość, o jaką współczynnik mocy ma być korygowany, nie jest stała. To właśnie aktywne PFC (tzw. teoretyczne) bada warunki energetyczne panujące w komputerze i samo dobiera wartość korekcji.  W drugim typie PFC, czyli PPFC (Passive Power Factor Correction) wartość korekcji jest ustalona z góry. Dlatego też współczynnik mocy, bez względu na warunki energetyczne panujące w komputerze, będzie zawsze o nią korygowany.

  Z punktu widzenia użytkownika nie ma to najmniejszego znaczenia, poza minimalnie wyższymi rachunkami za prąd w przypadku pasywnego PFC. PFC nie ma żadnego związku z filtrowaniem zakłóceń płynących z sieci energetycznej, czy też z stabilizacją napięć, bo również z tym były kojarzone. Wynikało to zazwyczaj z faktu, iż w zasilaczach z APFC stosowane były nieco lepszej jakości podzespoły, a i zastosowana elektronika miała lepiej dobrane punkty pracy, tak więc teoretycznie podobne konstrukcyjnie zasilacze bardzo różnie zachowywały się podczas testów.

  Również bardzo mylnym pojęciem jest sprawność zasilacza. Modele z aktywnym PFC wykazują większą sprawność niż modele z pasywnym odpowiednikiem. Jednak po raz kolejny nie wynika to z rodzaju zastosowanego korektora, a tylko i wyłącznie z podzespołów zastosowanych w zasilaczu. Niestety, producenci często wykorzystują te niedociągnięcia oraz niewiedzę użytkownika i rodzaj zastosowanego PFC wiążą właśnie ze sprawnością zasilacza.


  cytat pochodzi ze strony (link podany na początku).
  Pozdrawiam Zbyszek