Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sprzęt cięższy

10 Lis 2003 00:36 5495 16
  • Specjalista - spawarki
    może ktoś podejmnie temat spawarki zasilacze pólautomaty spawalnicze sterowanie urządzeniami automatyki mogą być tematy na temat serwisowania w/w urządzeń koledzy nie mam z kim rozmawiać na te tematy

Przeniesiono <Acula>
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 12  
    CZEŚC

Z PRZYJEMNOŚCIĄ POROZMAWIAM Z TOBĄ O SPRZĘCIE SPAWALNICZYM. NA ZAKŁADZIE MAM SPAWARKI AUTOMATY SPAWALNICZE FIRMY KEMPPI , OZAS , BESTER , GENEZIS , SELCO, .BARDZO CHĘTNIE WYMIENIMY DOŚWIADCZENIA , SCHEMATY ITP. BUDUJEMY AUTOMATY SPAWALNICZE DO SPAWANIA RÓŻNYCH DETALI.

POZDRAWIAM
  • Poziom 17  
    :arrow: MACIEKPLC
    Nie pisz z Caps Lockiem bo na forum to oznacza krzyk.

Ja jestem na ukończeniu spawarki, której bazą była ta opublikowana w EP. Do tej pory mam uruchomiony sterownik i klucze IGBT, nawinięte transformatory impulsowe, przygotowany prostownik. Do zrobienia zostało: dławik wyjściowy, uruchomienie układu stabilizacji prądu. Podczas prób z większymi prądami uszkodziłem jednego IGBT od strony bramki. Podejrzewam, że transformator sterujący podaje trochę za duże napięcie na bramki ale to można sprawdzić dopiero na oscyloskopie... Chyba trzeba sobie w końcu sprawić dobry oscyloskop.
    Arti
  • TermopastyTermopasty
  • Specjalista - spawarki
    ATRI spróbuj włączyć w bramki diody zenera 15V do masy czy to układ z EP11/99jeżeli tak to napisz który tranz padł
  • Poziom 17  
    :arrow: turek1
    mój nick to Arti.
    Ten myk z diodami Zenera próbowałem. Efekt jest taki, że grzeją się rezystory na bramkach, zastosowłem 10 omów, dodatkowo dołaczenie diod spowodowało spowolnienie przełączania bo IGBT jakby też trochę cieplejsze. Zenerki muszą zostać bo szkoda mi tranzystorów. Wniosek jest taki, że impulsy sterujące są rzeczywiście za duże. To jednak można sprawdzić tylko na oscyloskopie - muszę go sobie kupić w końcu, już negocjuję cenę z kilkoma osobami. Pewnie zajdzie potrzeba przewinięcia trafka sterującego. Układ rzeczywiście wzorowany na tym z EP. Kilka modyfikacji będzie niezbędnych. Pierwsza rzecz to wymiana rezystora do pomiaru prądu obciążenia na 0,025oma + wzmacniacz operacyjny. Transformatory wyjściowe są dwa na rdzaniach E65/28 z uzwojeniami pierwotnymi na 320V. Uzwojenia wtórne są pojedyńcze na każdym z trafek (bez odczepu), będą połączone szeregowo - z punktu połączenia będzie wyprowadzona masa, a dwa pozostałe końce uzwojeń do prostownika na BYV255V200. Pierwotne nawinięte drutem 9xDNE0,6 wtórne nawinięte taśmą gr. 0,5mm i szer. 35mm. Izolacja z ceratki włókna szklanego i żywica chemoutwardzalna. Zobaczymy jak się sprawi pod obciążeniem w podwyższonej temperaturze.
    Arti
  • Poziom 12  
    cześć

dziękuję za przypomnienie !!!

zgadzam się z tobą arti impulsy na bramki mogą być za duże przewinięcie trafa powinno pomóc . mam pytanie jak dopracujesz swoją spwawrkę podzielisz się schematem ? :D życzę powodzenia !!!!
  • Poziom 17  
    :arrow: MACIEKPLC
    Masz moje słowo, jak wszystko będzie działać schemat znajdzie się na elektrodzie.
    Arti
  • Poziom 12  
    konstruuję także spawarkę opartą o projekt z EP11/99, jednak z poważnymi modyfikacjiami. jestem studentem systemów elektroniki i automatyki na 3-im roku. za rok bronię prace inżynierską.modyfikacja polega na tym ze zasilanie będzie 3-faz po wyprostowaniu 565V(nie potrzeba takdużych kondków w filtrze po prostownik jest 6-pulsowy)i zasila falownik mostkowy na bup314. trafo mocy proponuję zrobić na starych rdzeniach od telewizorów -6 kompletów na jeden trafo, czy to wystarczy do przeniesienia mocy 4,5 kW przy f=40khz?.potrzebuję dane na temat tych rdzeni.produkował je polfer nie mogę zdobyć tych danych o rdzeniach. na wyjściu będą diody byv42/200po dwie sztuki bo spawara ma mieć prąd 160A. z góry dzięki za materiały lub informacje.
    mój mail
    kowal92(malpa)poczta.onet.pl
  • Specjalista elektronik
    radekk napisał:
    (nie potrzeba takdużych kondków w filtrze po prostownik jest 6-pulsowy)
    ...
    trafo mocy proponuję zrobić na starych rdzeniach od telewizorów -6 kompletów na jeden trafo, czy to wystarczy do przeniesienia mocy 4,5 kW przy f=40khz?.potrzebuję dane na temat tych rdzeni.produkował je polfer nie mogę zdobyć tych danych o rdzeniach.

kowal92(malpa)poczta.onet.pl

Może jak taki prostownik, to kondensator jest zbędny? cos(30 stopni) to około 0.866

Dane rdzeni: https://www.elektroda.pl/rtvforum/sutra569824.html#569824
    750W na trafo... rdzeń przenosi indukcję do 30uWb, uzyskasz ze 2.5V/zwój, czyli
    potrzebujesz 300 amperozwojów... może przetwornica jednotaktowa z dobrze
    wykonanymi cewkami (minimalną indukcyjnością rozproszenia) ma szansę...
  • Poziom 12  
    mam tu rysunek tego trafa od spawarki ,którą projektujęi wychodzi mi z obliczeń przekrój10,2cm2.i strumień 118,8 uW. Al=9200 przy u=1500. napisz coś o tym.szkoda że taki duży plik.
  • Specjalista elektronik
    Nie wiem, jak będzie z przenikalnością tego ferrytu przy większych polach - katalog
    nie podaje nawet początkowej, pewnie jest około 900; jedyne co jest podane, to że
    przy natężeniu pola 250A/m jest indukcja co najmniej 290 lub 330mT (zależnie od tego,
    z którego ferrytu, te rdzenie robiono z dwu różnych), to daje miu>=1160 lub 1320.

Z tego co podałeś planujesz indukcję w rdzeniu około 120mT - myślę, że rozsądna.

Dużym problemem może się okazać zrobienie dobrego uzwojenia - indukcyjność
    rozproszenia może ograniczyć moc, jaką będzie można z tego wyciągnąć, a jeśli
    spróbujesz wykonać uzwojenie tak, by minimalizować indukcyjność rozproszenia,
    to będą duże pojemności (jest pewna minimalna wartość iloczynu pojemności między
    cewkami i indukcyjności rozproszenia). Co prawda w spawarce jakaś indukcyjność
    rozproszenia jest potrzebna, by ograniczyć prąd zwarcia, tylko żeby nie za bardzo...
    Nie wiem jak chcesz rozmieścić poszczególne uzwojenia, więc nie oszacuję, jaka
    ta indukcyjność rozproszenia będzie; z tego co pamiętam, dla oddzielnych uzwojeń
    (pierwotne na karkasie z jednej strony rdzenie, wtórne z drugiej) indukcyjność
    rozproszenia uniemożliwia uzyskanie dużych mocy.

I zwróć jeszcze uwagę na zjawisko naskórkowości w przewodach uzwojenia.
  • Poziom 17  
    Prace nad moją spawarką ciągle trwają. Rdzenie kupiłem w AET - www.aet.com.pl - typ E65 odpowiednik E65/27 z Polferu ale te z AET mają Al 8000 a materiał F-867 indukcję nasycenia 330 mT, więc w normalnej pracy 150 - 180 mT jest możliwe do zastosowania.
  • Poziom 12  
    dzięki Jta za odpowiedź.
    planuję nawinąć uzwojenie pierwotne i wtórne na jednym karkasie na kolumnie środkowej(strumień rozproszenia mniejszy dla uzwojenia wtórnego)-najpierw pierwotne 65 zwojów średnicy 1,45 mm a wtórne 2*6 zwojów płaskownika 2*5mm jest to tak jak w tymartykul w EP 11,12/99.powinno się zmieścić. okno (pokazane na rysunku umieszczonym przezemnie na tym forum wcześniej)rdzenia jest wystarczająco duże. czy te rdzenie moge wykorzystać na dławik wyjściowy -wykorzystać np dwa komplety rdzeni i owinąć jak toroidy??
    pewnie się nasycą przy większym prądzie obciążenia-czyli spawania (w projekcie do 160A). co myślisz o tym?
  • Specjalista elektronik
    Podsumujmy założenia:
    - częstotliwość 40kHz, napięcie pierwotne 565V;
    - rdzeń o przekroju 10.2cm^2, strumień 118.8uWb (indukcja około 116mT);
    - prąd 160A na zmianę przez 2 uzwojenia wtórne;
    - wymiary środkowej kolumny rdzenia 33x50mm (składany z 6 okrągłych o D=16.5mm);
    - uzwojenie pierwotne 65zwojów fi=1.45mm, wtórne 2x6 2x5mm;

Zobaczmy jak z częstotliwością, strumieniem magnetycznym i ilością zwojów:
    w ciągu 12.5us strumień magnetyczny ma się zmieniać od -118.8 do +118.8uWb,
    co daje w każdym zwoju napięcie 2*118.8/12.5=19V - czyli indukcja wyjdzie znacznie
    mniejsza od założonej; może ma sens zmniejszenie ilości zwojów.

Gęstość prądu (skuteczna) w uzwojeniu wtórnym to ponad 11A/mm^2 - dużo,
    w żadnym wypadku nie można przez dłuższy czas tyle puszczać, na moje wyczucie
    przez kilka minut nagrzeje się tak, że będzie można na tym gotować - połowa tej
    gęstości prądu wystarcza, żeby przewód po kilku minutach był ciepluteńki.

Bardzo istotną sprawą jest indukcyjność rozproszenia: uzwojenia będa miały po
    5mm grubości - czyli efektywnie to jest tak, jakby między nimi była szpara 5mm;
    obwód zewnętrzny uzwojenia pierwotnego to około 19cm, czyli powierzchnia 9.5cm^2;
    pole magnetyczne w niej będzie miało efektywną długość drogi magnetycznej nieco
    większą od długości uzwojenia - jakieś 42mm, to da indukcyjność mi0*9.5cm/4.2 - to
    będzie jakieś 28nH (mi0 to około 1.25uH/m, czyli 12.5nH/cm); pomnóżmy to przez
    prąd x ilość zwojów (960A) i 4x częstotliwość (czyli 160kHz; żeby to był przebieg
    sinusoidalny, to by należało pomnożyć przez 2 Pi, a tak to trudno mi tak na szybko
    powiedzieć); wychodzi z tego 4V, i jest to napięcie, jakie musi się indukować
    w każdym zwoju na skutek indukcji rozproszenia - czyli razem 24V...
    Przypuszczam, że indukcja rozproszenia może wyjść większa - policzyłem tylko
    główny strumień, nie policzyłem strumieni między zwojami, i dodatkowy dławik
    dla ograniczenia prądu spawania będzie zbędny; pytanie, czy uzyskasz 160A bez
    dławika nawet przy zwarciu...

Korekta: współczynnik x4 to dla prądu, który się zmienia od 0 do 160A w ciągu 1/4
    okresu - a to oznacza średni prąd 80A; potrzebujesz 160A średniego, czy skutecznego?
    W każdym razie spadek napięcia na skutek indukcji rozproszenia bedzie dużo większy.
  • Poziom 12  
    potrzebuję 160A średniego prądu.
    co do długości pola magnetycznego to wydaje mi się że długość wynosi 162 mm a nie 42 mm jaką to długość ma kolumna srodkowa bo rdzeń złożony z kształtek ma kształt zbliżony do rdzeni typu EE. pole magnetyczne powinno w większości się wnim zamykać -takie są moje domniemania. oczywiście część tego pola(strumienia) rozprasza się w powietrzu. a gdybym zwiększył ilość zwoi uzwojenia wtórnego do 8?wtedy przekładnia nie będzie ok 9 jaką założyłem.co do gęstości prądu to wychodzi mi 80A/ 2mm*5mm=8[A/mm2] dla kształtki 2*5mm lub 6,5[A/mm2] dla kształtki 2*6mm i to powinno wystarczyć bo spawarka ma pracować w pracy dorywczej i przerywanej dodatkowo. możesz opisać wzorami obliczenia dotyczące indukcji rozproszenia? bo część twoich obliczeń nie jest dla mnie jasna.np dotyczące f=160kHz.przebieg jest prostokątny.jeśli nie będzie dławika to zwarcie może się przenieść na stonę pierwotną pomimo dużej indukcji rozproszenia.
  • Specjalista elektronik
    Pole magnetyczne związane z indukcją rozproszenia omija rdzeń (przynajmniej częściowo
    - częściowo wykorzystuje go, ale w niewłaściwy sposób): główny jego strumień przechodzi
    _pomiędzy_ uzwojeniem pierwotnym a wtórnym, a dodatkowe strumyki między zwojami
    (i te trudno jest policzyć, ale na ogół nie one dają największy wkład); poza obszarem
    pomiędzy zwojami ten strumień rozproszenia wykorzystuje również rdzeń.

Opór magnetyczny dla tego pola wnosi niemal wyłącznie obszar pomiędzy uzwojeniami -
    bo tam pole ma niewiele miejsca, musi się ścisnąć, poza tym obszarem rozprasza się,
    i długość nie daje znaczącego wkładu do oporu magnetycznego.

Ten wkład (od głównego strumienia) do indukcji rozproszenia można policzyć traktując
    uzwojenia pierwotne i wtórne jako dwie jednozwojowe cewki połączone przeciwstawnie
    (zwarcie między nimi) - w przekroju to by było coś takiego, jak na rysunku: prąd płynie
    po liniach "prostokątnych" odpowiadającyhc uzwojeniom; indukcyjność można policzyć
    jak dla solenoidu, i potem przeliczyć na tyle zwojów, ile ma uzwojenie (*z^2).

Można go zmniejszyć dzieląc uzwojenia na kilka warstw, i robiąc przekładaniec -
    warstwa pierwotnego, warstwa wtórnego, znowu pierwotne... wtedy wprawdzie suma
    obszarów na strumień rozproszenia się nie zmieni, ale mniejszy prąd będzie dawał
    pole magnetyczne w każdym z tych obszarów, i łączny strumień się zmniejszy.
    Wystarczy, że np. uzwojenie pierwotne podzieli się na dwie warstwy, a wtórne da
    między nimi, i już strumień rozproszenia zamiast zamykać się przez rdzeń zamknie
    się dookoła uzwojenia wtórnego, mając prawie 2x dłuższą drogę, i na dodatek węższą
    (z rdzenia wtedy nie skorzysta, bo "napięcie magnetyczne" między końcami będzie 0).

Aha: to 4x częstotliwość to dla szczytowego prądu przy trójkątnym kształcie prądu
    i prostokątnym kształcie napięcia, jak interesuje Ciebie prąd średni, to trzeba x8.

I co do przekroju uzwojeń: chyba nie wziąłeś pod uwagę tego, że prąd ma zmienne
    natężenie, i płynie na zmianę dwoma przewodami - ograniczenie gęstości prądu
    dotyczy wartości skutecznej, a ona w takiej sytuacji jest znacznie większa od średniej.
  • Poziom 12  
    Witam. Chcałbym zapytać jaka jest różnica prądowo napięciowa przy sterowaniu bramką STW20N50 ,a IGBiT BUP314 , czy IGBiT wymaga dodatkowego zabezpieczenia w stosunku do N-MOS. Chodzi o zamianę N-MOS-a na IGB BUP314. Oraz czy w transformatorze impulsowym ,ma jakiś wpływ na pracę grubość zastosowanej przekładki między poszczególnymi zwojami z taśmy miedzianej