Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Najlepszy antywirus

20 Sie 2007 11:09 2653 7
  • Poziom 10  
    Witam

Potrzebuję zainstalować jakiś darmowy program antywirusowy. Proszę o poradę co najlepiej jest zainstalować. Wiem że jakiś czas temu zachwalano NOD-a. Przydałby się program który podobnie jak nod w małym stopniu zajmowałby zasoby systemowe
  • Poziom 14  
    Ja od xx lat używam avasta (www.avast.com). Jest darmowy, sam aktualizuje bazę wirusów, skanuje pliki w czasie rzeczywistym. Jeżeli chodzi o zasoby systemowe to nie jest źle.
  • Poziom 18  
    Nie dawno chyba (raczej) był podobny temat.
  • Spec od komputerów
    Taki temat pojawia sie na forum co pare dni i zawsze konczy sie tak samo, kazdy poleca to czego sam uzywa i nic z tego nie wynika.
  • Poziom 13  
    Według mnie najlepszym rozwiązaniem jest antywirus NOD32 i do tego zapora internetowa Kerio lub Outpost u mnie działa to już prawie rok i w ogóle nie zamula komputer :) jest tylko 1 minus uruchamia sie prawie 3 minuty :(.

P.S.
    Antywirus i zapora nie zabezpiecza komputera w 100% lecz tylko w 40% :(
  • Poziom 21  
    podstawa to często aktualizowany system, firewall i rozum uzytkownika :)
  • Poziom 22  
    Dobra powiedzmy sobie szczerze, na rynku były do niedawna dwie liczące się firmy: Panda i Symantek.

Niestety Panda zalamiła. Jej nowe produkty zeszły do poziomu programów spod znaku Kaspersky - wysokie wymagania, niskie możliwości. Różnicą jedynie między produktami obu firm jest to że Kaspersy sam działa destrukcyjnie na system. Próby dezinstalacji oprogramowania kończą się najczęściej crashem systemu albo koniecznością jego ładowania od nowa - bowiem stopień zagnieżdżenia programu jest tak wysoki, że chyba nawet sami programiści nie dokońca wiedzieli jak to odinstalowywać - bo te specjalne dezinstalatory które należy pobrać z Internetu w większości przypadków nie zdają egzaminu. No cóż - wszystko dlatego że najtańszy program na rynku. Najtańszy z bardziej liczących się.

Panda góruje dzięki świetnym bazom wirusów, używałem jej przez lata. Ale po ostatnich udziwnieniach jakie zaczęli podawać - niefunkcjonalny interface skopiowany żywcem z Kasperskyego, niemożliwość dostępu do bardziej zaawansowanych funkcji oraz zwiększenie obciążenia kompa bez podania większej przyczyny zniechęciło mnie całkowicie. Niestety problematycznym jest odpalanie programu na procesorach dwurdzeniowych, szczególnie 64 bitowych – po prostu w większości przypadków nie działa. To już zbyt wielkie niedopatrzenie jak na dzisiejsze dni.

Symantek wydaje się więc być liderem. Niestety nie miałem przyjemności testowania ostatnich dzieł tejże grupy, ale widząc jak działał u znajomych stwarzał wrażenie programu wyważonego - świetne bazy wirusów, interfejs użytkownika pozwalający zarówno zwykłym śmiertelnikom jak i bardziej zaawansowanym używać programu z przyjemnością.

Ostatnio na rynek wrócił G-Data, którego sam używam. Interfejs daje możliwości pośrednie między Pandą a Symantekiem, więc tu zostałem zadowolony. Bazy wirusów również należą do ciekawszych, choć programiści widać przygotowują włączenie profesjonalnej machiny Spy remove. Niestety program zawala zasoby komputera prawie jak Symantec. Ale pocieszna jest jego cena oraz co najważniejsze - jest również dedykowany na dwurdzeniowe systemy 64 bitowe. Problem: nie działa na starszych systemach niż XP (nie wiem czy podziała na rodzimej serii NT, 2000, ale na pewno nie działa na serii 9x/Me).

Na ostatku chciałbym wymienić program rodzimy - MKS Vir, który przestał się liczyć na rynku przez strzelanie sobie samobójczych bramek przez ostatnie lata. Firma chyba zatrudnia więcej ekonomistów niż programistów - szczególnie że co chwila słyszy się o masowych wywalaniach grup programistycznych. Co widać po rozwoju programu. Obecna na rynku najnowsza wersja programu przeznaczona jest do starysz systemów 32 bitowych. Niestety nie chce działać ani na XP 64, ani na Viście 64 - o podwójnym rdzeniu proca nawet nie wspomnę. Mało tego, na Windowsach 98/Me napotkać można szereg problemó. Więc nie dziwię się że półki w Sapermarketach zalegajazawalone pudełkami MKSa...

Co więc odradzam? MKS, i Kaspersky. Więcej problemu niż pożytku.
    Co z czystym sumieniem mogę polecić - produkty Symanteca, G-DATA i już mniej chętnie Pandy dla wymagających od programu aby sobie był i był dobry. Co do Avasta polemizowałbym zupełnie jak do całej gamy reszty wszystkich darmowych programów antywirusowych.

Dodano po 14 [minuty]:

Gilbert16 napisał:
    Według mnie najlepszym rozwiązaniem jest antywirus NOD32 i do tego zapora internetowa Kerio lub Outpost u mnie działa to już prawie rok i w ogóle nie zamula komputer :) jest tylko 1 minus uruchamia sie prawie 3 minuty :(.

Nod był najlepszym produktem na windowsy 32 bitowe. Widzę że jego ceny zmalały, jednak popularność niebardzo wzrosła. Byłem z niego zadowolony kiedy miałem 98 czy Me. Teraz jestem ciekaw jak się kroją bazy wirusów, bo po chwilowym przeglądnięciu wydaje mi się że na poziomie Kasperskyego. :|

To co mówiłeś o zabezpieczeniu komputera - to prawda. Komputer w 100% zebezpieczony - to brak komputera. Jeśli chodzi o zapory antywirusowe - okaało się prawie że konieczne integrowanie jej z firewallami -bowiem antywirus stanowi największą lukę systemu. Dlatego zalecam pomyśleć o firewallach "sprzętowych". ;-)
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Potwierdzając zdanie Kolobosa nie widzę potrzeby kontynuowania kolejnej dyskusji o przewadze Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia. Ostatnia taka dyskusja jest tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic811275.html
    Temat zamykam