Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie nadmuchem do pieca

AdamAdam 20 Sie 2007 14:18 1306 2
  • #1 20 Sie 2007 14:18
    AdamAdam
    Poziom 10  

Witam!
    Potrzebuje sterować temperatura na piecu z dokładnościa do 0,2 stopnia. Obecnie chce to zrobic nastepujaca:
    mam termometr kontaktowy ktory chce właczyc w szereg z cewka przekażnika i pod styk NC chce wpiąc silnik od wentylatora , który bedzie spełniał rolę nadmuchu i podgrzewał temperature gdy ta spadnie, a gdy slupki rteci na termometrze sie zejda to poprzez przekażnik mi rozłaczy. silnik od wentylatora jest jednofazowy 200W i mam pytanko czy to bedzie dobrze rozwiązanie i czy macie moze jakies pomysly jak to w tani sposób sterować?
    Pozdrowionka

• #2 20 Sie 2007 14:27
    Jerzy Węglorz
    Poziom 38  

Termometr kontaktowy jest złym pomysłem, jest dość awaryjny!
    Dokładność sterowania 0,2 stopnia jest niemożliwa do uzyskania w prostym układzie regulacji 2-stanowej. Dla precyzyjnej regulacji stosuje się nieco bardziej "wyszukane" sterowniki z regulacją "PID", które i tak wymagają dostrojenia do charakterystyki regulowanego obiektu.
    Poczytaj, np. tu:
    http://www.eurotherm.pl/regulatory/s2000.htm
    Jeżeli chcesz zastosować taki sterownik do regulacji w procesie produkcyjnym, to kupno gotowego jest bardziej sensowne, niż wszelkie "samoróbki".

• #3 21 Sie 2007 21:44
    kavma
    Poziom 21  

Witam
    Dodam jeszcze, że praktycznie nie da się zachować dokładności 0,2 0C w warunkach spalania węgla kamiennego w kotle (mniemam że domowym) nawet z zastosowaniem proponowanych przez kol. Jerzego regulatorów PID.
    Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME