Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomysł na telewizję cyfrową w domu?

20 Sie 2007 16:18 2215 17
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich forumowiczów.
    Z racji, iż telewizja cyfrowa jest coraz bardziej popularna, moja rodzina postanowiła zainwestować w "jakiś" odbiornik do tego celu i zleciła mi, abym przemyślał najtańsze i najlepsze rozwiązanie jaki odbiornik kupić. Sprawa nie jest prosta, sygnał musi być odbierany niezależnie w 4 miejscach w domu. Na jednym telewizorze i 3 komputerach, na których będzie możliwe nagrywanie programów. Rozwiązanie to powinno być połączone z jakąś polską płatną platformą cyfrową, najlepiej Polsat (wykorzystanie karty abonenckiej). Oprócz tego, dobrze by było, aby na telewizorze były dostępne również kanały nadawane naziemnie z obecnej anteny. Dysponuje dwiema czaszami satelitarnymi z uniwersalnymi konwerterami, które można by było wykorzystać w instalacji. Nie znam się za bardzo, ale wydaje mi się że trzeba będzie wykorzystać tu jakieś tunery zbiorcze? Poproszę o przeanalizowanie problemu i zaproponowanie najekonomiczniejszego jego rozwiązania. Za wszystkie sugestie i propozycję z góry dziękuję :)
  • Specjalista elektryk
    Jak chcesz mieć CP na każdym z 4 odbiorników?
    Możesz, ale w każdym komputerze karta SAT z wejściem na moduł dostępu i dekoder przy telewizorze.
    No i musiał byś opłacać 4 abonamenty.

Znacznie prościej z Cyfrą+: karty przy komputerach i dekoder przy telewizorze. Jedna karta C+ i splitter z 4 kartami klienckimi. No i dokupić czytniki kart do kart sat w komputerach. Do telewizora najlepiej tuner Ferguson 7318.

Żeby wszystko było na każdym odbiorniku niezależnie, razem z naziemną, to potrzebujesz multiswich 5/4, 4 gniazdka satelitarne, jedną antenę (przynajmniej 80 cm), konwerter QUATTRO (nie quad) no i do tego wszystkiego kabel koncentryczny, mam na myśli kabel Triset 113.

Coś takiego, jak tuner zbiorczy nie istnieje. Na każdy kanał trzeba jeden tuner.

We wszystko możesz zaopatrzyć się na www.dipol.com.pl . Oprócz tunerów i kart SAT z czytnikami.
  • Poziom 10  
    Wpadłem na pomysł żeby zakupić standardowy dekoder polsatu, podłączyć go pod telewizor i przesyłać z niego kody na bieżąco do komputerów wyposażonych we własne karty TV SAT. Pytanie, czy dekoder polsatu daje takie możliwości i czy można przesyłać do niego kody od komputera?
  • Poziom 35  
    hipps napisał:
    Wpadłem na pomysł żeby zakupić standardowy dekoder polsatu, podłączyć go pod telewizor i przesyłać z niego kody na bieżąco do komputerów wyposażonych we własne karty TV SAT. Pytanie, czy dekoder polsatu daje takie możliwości i czy można przesyłać do niego kody od komputera?

Pomysł rewelacja ale technicznie niewykonalny.
    Musisz wymyślić coś innego.
    Powodzenia.
  • Poziom 25  
    Kolega Michcio podał Ci rozwiązanie Twojego problemu, legalnie nie przeskoczysz zależności 1 dekoder = 1 odbierany program w tym samym czasie. W domu musisz zrobić instalację opartą na multiswitchu oraz specjalnych gniazdach abonenckich i przy każdym telewizorze/monitorze musi być oddzielny dekoder. Większość multiswitchy ma pasywny rozdzielacz sygnału TV o spadku ok 20dB, tak więc zastosować musisz odp. wzmacniacz przy antenie telewizyjnej dobierając go tak, aby zapewniając dobry odbiór tv naziemnej się nie wzbudzał przy różnych warunkach pogodowych a tym samym różnej sile sygnału. Im dalej od nadajnika tym trudniej jest uzyskać stabilne warunki pracy tego wzmacniacza. Ogólnie zadanie nie jest proste i wymaga sporo czasu na dogranie wsystkiego jak i dość sporych możliwości finansowych.
  • Poziom 20  
    Ja bym pomyślał o tunerze na linux-ie .
    Pozdrawiam !
  • Poziom 10  
    A czy można zastapić tuner polsatu jakimś innym, do którego można włożyć karte abonencką i przesyłać kody do komputerów, tak jak napisałem w poprzedniej wypowiedzi?
  • Poziom 20  
    Przeczytaj jeszcze raz Pooowwwooooli post wyżej.
    Pozdrawiam !
  • Specjalista elektryk
    Nie. Karty Polsatu są sparowane z tunerem. Z innym tunerem niż została sprzedana nie ruszy.
    Można było wyciągnąć Boxkey z tunera, ale tego tunera już nie sprzedają.

Żadne kody nic ci nie dadzą.

Przy każdym odbiorniku musi być tuner lub karta sat.
    Z resztą pisałem już o tym na początku.

Pozdrawiam

A tak nawiasem mówiąc, to cyfrowa telewizja nie jest taką wielką REWELACJĄ. Często (właściwie zawsze) ma niższą jakość obrazu niż analogowa.
  • Poziom 20  
    michcio napisał:

A tak nawiasem mówiąc, to cyfrowa telewizja nie jest taką wielką REWELACJĄ. Często (właściwie zawsze) ma niższą jakość obrazu niż analogowa.

Myślę że tym stwierdzeniem wywołasz burzę :D

Pozdrawiam !
  • Specjalista elektryk
    No niestety, ale prawda jest taka, że "cyfrowość" telewizji pozwala głównie na nadanie większej liczby kanałów w tym samym paśmie/transponderze/multipleksie i myślę, że każdy, kto ma trochę pojęcia na ten temat się ze mną zgodzi.
  • Poziom 20  
    Ja się nie zgodzę.
    Poczytaj o kodowaniu bezstratnym, np. FLAC w audio.
    Wszystko zależy jakie pasmo nadawca zamówił w satelicie i jak kompresuje dane.
    To, że jest cyfrowo to nie oznacza definitywnego pogorszenia jakości.
  • Poziom 25  
    Cyfrowa TV ze względu na koszty "pasma" zawsze będzie gorszej jakości, przynajmniej u nas przy abonamentach poniżej 10 euro jak np cyfrowy polsat.
    Cyfrowy przekaz oferuje duże możliwości ale o tych możemy jak narazie jedynie pomarzyć. Poza tym być może nie jestem na bierząco ale jeszcze do niedawna przekaz cyfrowy zawsze wiązał się ze stratami detali przy kodowaniu, to zupełnie jak mp3, im wyższy bitrate tym bliższy ideału - niemniej jednak to nie jakość oryginału i na dużysz telewizorach zauważymy przewagę sygnału analogowego nad cyfrowym. Cyfrowy polsat na LCD 42 cale wygląda koszmarnie i nie da się tego z bliska oglądać - taka pikseloza....
  • Poziom 20  
    Oglądałem kiedyś właściwości kanałów w cyfrowym tunerze TVKvectry i niemal każdy ma inne rozdzielczości i inny bitrate. Stąd może słaba jakość na lcd.
    Na komputerowym lcd 15'' 1024/768 ustawienie innej rozdzielczości niż dedykowana także spowoduje pogorszenie obrazu. Nie świadczy to tym samym o kiepskiej jakości karty graficznej czy pliku graficznego.
  • Poziom 20  
    Pomijając fakt że większość kanałów ma rozdzielczość taką samą jak TV Analogowa . Musicie przyznać że na Sygnał cyfrowy żadne smużenie wam nie wejdzie. Ale pewnie i tak znajdzie się mądry który powie.. " Wole oglądać Obraz Zasmużony niż wcale. No tak ale gdzie tu Jakość.
    A'propos jeżeli mówimy o Cyfrowej to również o HD.
    I jak tu podejść do stwierdzenia że TV Cyfrowa jest Gorsza ?
    Można wymieniać wiele zalet TV cyfrowej , ale myślę że tu nie miejsce na to.
    Pozdrawiam !
  • Specjalista elektryk
    parafka napisał:
    Ja się nie zgodzę.
    Poczytaj o kodowaniu bezstratnym, np. FLAC w audio.
    Wszystko zależy jakie pasmo nadawca zamówił w satelicie i jak kompresuje dane.
    To, że jest cyfrowo to nie oznacza definitywnego pogorszenia jakości.

No tak. Tylko powiedz mi, który z nadawców zdecydował by się użyć na przykład WAV? To strata 1,4 Mb/s! A tu już można upchnąć przecież pół kanału w marnej jakości (myślenie nadawcy).
    Z resztą nie o dźwięk tu chodzi, ale o obraz.
    Rozumiem i popieram cyfrowy przekaz, ma przecież też wiele zalet w stosunku do analogowego, ale tylko, jeśli strumień ma 6-10 Mb/s. W tedy nie widać aż takiej pikselozy i ciężko jest zauważyć różnicę od analogowego przekazu.
    Ja na przykład bez problemu odróżnię MP3 nawet w 192 kb/s od dobrego WAV. Po prostu całkiem inne brzmienie!

HD.... Hmmmm. No tak, obraz może jest i ostry, ale jeśli chodzi o pikselozę i takie tam to niektóre kanały są gorsze niż SD. Ponoć Discovery HD nie jest w czołówce. Tu potrzeba bitrate, na moje oko, przynajmniej 12-15 Mb/s (to nic, że to Mpeg4, to i tak 5 razy większa ilość punktów obrazu do zakodowania).

No niestety polskie platformy nie mogą się pochwalić dobrą jakością kanałów. No powiedzmy Polsat Cyfrowy. Oferta bardzo korzystna jak za cenę, ale jakość kanałów w niektórych przypadkach jest tragiczna. Telewizor powyżej 25 cali to już pomyłka.
    Ale to też wina jednej sprawy. Gdyby PC i C+ się dogadali, to mogli by wiele kanałów zrobić wspólnych, ale lepszej jakości, na przykład:
    -Simulcrypt na wszystkich Discovery oraz TVP.
    -O ile dobrze wiem, to C+ zamiast ciągnąć Eurosporty z 11240, czyli tam gdzie wszystkie są, to nadaje je z własnego transpondera, co pogarsza jakość, to aż 5-6 Mb straty.
    -I jeszcze dużo innych zmian.

Polecam oglądanie cyfrowo TVN i Polsat, bo to jedne z nielicznych kanałów z dobrą jakością obrazu. Natomiast nie polecam oglądania TVP z platform cyfrowych, bo to tragedia, przekaz naziemny jest czysty jak łza w porównaniu z tym szajsem.

Myślę, że odbiegliśmy od tematu, dlatego proponuję zakończyć dyskusję o zaletach i wadach "cyfrowości".