Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mały strobik, da się dać do niego mocniejszy palnik?

20 Sie 2007 17:01 1524 9
  • Poziom 10  
    mam mały stroboskop taki jak na fotkach i mam pytanie czy da się dać do niego mocniejszy palnik

PS mam 12lat

sorry za jakość
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Moc błysku- bo pewnie o to Ci chodzi, by ją zwiększyć- zależy nie tylko od palnika ale przede wszystkim od pojemności kondensatorów, które rozładowują się przez palnik w momencie błysku. Pojemność tych kondensatorów (a więc ładunek, który gromadzą) zależy od parametrów palnika: jego mocy a raczej wytrzymałości bo w takich małych stroboskopach stosuje się palniki od lamp błyskowych. Taki palnik nie pracuje ze swoja max. mocą za to błyska bardzo często i mocno się nagrzewa.
    Sama zmiana palnika na większy nie spowoduje, że stroboskop będzie błyskał mocniej.
    Zmiana tych kondensatorów na większe jest możliwa ale to oznacza, że w zasadzie będziesz budował nowy układ.
  • Poziom 10  
    można jaśniej bo mam 12 lat
    może daj spis elementów na nowy układ i wzór pcb jak można to prosty bo używam markera do plytek i w miare tanie tak do 20 zł bez palnika

i jakiś opis jak można

Dodano po 17 [minuty]:

albo jakaś modyfikacja tego najllepiej to 2 czyli modyfikacje
    bo jestem zielony w tych sprawach
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Kolego tak skrótem - budowa nowego/przeróbki stroboskopu nie jest przeznaczona dla Ciebie.
  • Poziom 10  
    oki bo teraz robie stroboskop na ledach
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Budowa stroboskopu na diodach LED będzie najlepszym rozwiązaniem na początek.
    Przerabianie czy też budowanie stroboskopów z palnikami wyładowczymi to naprawdę niebezpieczna zabawa. Gdy zdobędziesz trochę doświadczeń to i schematów znajdziesz mnóstwo, choćby na Elektrodzie- to popularny temat.
    Pozdrox
  • Poziom 10  
    a pro po zjarał mi sie przy nim palnik gdzie taki kupić??

czy włożyć inny
    ale jaki?
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    W wielu sklepach z częściami elektronicznymi można kupić takie palniki. Najpopularniejszym jest znany, rosyjski IFK120. Czasem można znaleść też inne ale z reguły sa to "No Name"- kupujesz tylko po wyglądzie (na wielkośc) bo żadnych danych do nich nie ma.
    Ale moja uwaga: palniki ksenonowe nie palą się tak łatwo (one się z czasem zużywają- wypalają, czasem mogą pęknąć, rozszczelnić się) więc to mało prawdopodobne by u Ciebie się "zjarał". Jeżeli stroboskop przestał działać to problem jest raczej w układzie a nie w palniku.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Witam.
    Mer polecam Tobie jak najbardziej stroboskop na LEDach. Zwlaszcza na poczatek. Sam powoli robie taki strobik. Wczoraj zmontowalem panel 56diod szerokokatnych o poteznym strumieniu swiatla. Jutro dokupie jeszcze 8 diod dla rownego panelu 64diod. Potem dam fotki do odpowiedniego dzialu. Powiem tylko ze moc ma masakryczna. Ciagnie 2-2.5A a plytka holernie sie grzeje juz po kilku sekundach wiec nie obejdzie sie bez chlodzenia. Czekac na fotki do weekendu az zmontuje calosc:)
    Pozdrawiam
    DNF