Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hallotrony. Pomiar parametrów prądu odgromowego. Wartość maksymalna.

20 Sie 2007 19:58 1796 4
  • Poziom 15  
    Witam.

Zajmuję się pomiarem parametrów prądu odgromowego. Jednym z nich jest wartość maksymalna, która w tym przypadku wynosi 200 - 250 kA. Czy jest możliwe wykorzystanie tutaj hallotronu?

Dziękuje za każdą sugestię.
    pablo
  • Poziom 13  
    Bardzo w to wątpię hallotrony to raczej urządzona wykonywane warstwowo z półprzewodników, wiec takie silne pole elektromagnetyczne raczej na pewno je uszkodzi. A pyzatym w ogóle niewiem jakby można wykorzystać hallotron do pomiaru tak dużej wartości prądu.

Co prawda nie jestem specjalista od instalacji odgromowych, ale jedyne rozsądne rozwiązanie to chyba zastosowanie przekładnika prądowego.
    Taki przekładnik może mierzyć zarówno prądy stałe jak i zmienię nie zależnie od kierunku w którym płyną.
    Jeśli chciałbyś sam wykonać taki przekładnik to trzeba by poszukać trochę informacji w necie, a następnie przeprowadzić jakieś pomiary z mniejszymi wartościami prądu.
  • Poziom 15  
    Dzięki za odpowiedź. Sprawa jest nieco skomplikowana. Pomiar tego prądu ma odbywać się na łopatach wiatraka,a sam czujnik ma być umieszczony wewnątrz łopaty.Mimo to dowiem się więcej na temat przekładników prądowych.
    Przed chwilą czytałem o badaniach,w których wykorzystano " shunt resistor" czyli też "wpinano " się w obwód i mierzono spadek napięcia na rezystorze a stałej,znanej wartości.
    W tej chwili najbliżej mi do Cewek Rogowskiego.

pozdrawiam
    pablo
  • Poziom 13  
    Każdy przepływ prądu wywołuje powstanie wirowego pola magnetycznego i na odwrót.
    Uważam że warto zagłębić sie w ten temat. I na przykład przemyśleć jaki skutek przyniesie przepływ prądu na poziomie 200 kA w przewodniku prostoliniowym, i jaki wpływ będzie miało np pole magnetyczne na cewkę z drutu znajdująca sie w pobliżu tego pola.
    Wiec chyba idziesz w dobrym kierunku :-)
  • Poziom 15  
    Rozmawiałem już z producentem Cewek Rogowskiego. Wiem,że jest możliwy pomiar prądów nawet do 300 kA właśnie tą techniką. Chciałbym jeszcze mieć zmierzone czasy narastania i opadania impulsu prądu. Ciekawe czy jest możliwy ich pomiar za pomocą cewek. W najbardziej wymagającym przypadku są to czasy rzędu 0.25 us dla wartości maksymalnej (+-) 50 kA.