Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie temperaturą. Jak najlepiej? Dokładność do 0,2.

AdamAdam 20 Aug 2007 21:27 2745 6
 • #1
  AdamAdam
  Level 10  
  Witam!
  Jak najlepiej sterowac temperatura z dokładnościa do 0,2 stopnia, ma to byc sterowanie w kurniku, obecnie jest na termometrach kontaktowych które wlaczaja nadmuch na piecu.
  jesli macie jakies pomysły piszcie
  Pozdrawiam
 • #2
  mada30
  Level 15  
  Witam,
  Termoregulator z funkcją PID?
  Może płynna regulacja obrotów wentylatorów, żaluzje na wylocie powietrza.

  Pozdrawiam
 • #3
  bonanza
  Power inverters specialist
  0,2 stopnia - to nierealne - nawet, jak regulator pokaże ci z czujnika 26,500 st.C, to przy suficie będziesz miał 28 st.C, a przy podłodze - 24 st. C.
 • #4
  21Mario
  Level 11  
  Najlepiej zmienić sterowanie z cyfrowego (on/off) na ciągłe. Zastosować czujniki temperatury zamiast termostatu, najlepiej kilka aby uśrednić temperaturę w pomieszczeniu, sterownik z regulacją PID oraz element wykonawczy grzewczy z pieca na nagrzewnicę wodną lub elektryczną. Przy dobrze dobranych podzespołach można osiągnąć dokładność +/- 0,3 C.
 • #5
  PIXOSTAT
  Level 24  
  A jaką dokładność uzyskujesz aktualnie :?:
  Jaka jest kubatura kurnika? Czy to aby na pewno kurnik nie wylęgarnia drobiu (inkubator)?
  W ogólności zgadzam się z "21Mario" - jako stary kogut mam opory co do dokładności regulacji w realnych warunkach kurnika... :D
 • #7
  janhen
  Level 22  
  Witam
  Tak znaczne różnice temperatur w halach kurników występują nie tylko w pionie ale również w płaszczyznach poziomych , w niewielkiej odległości od czujnika temperatury, szczególnie wtedy gdy występuje intensywne przewietrzanie i niskie temperatury zewnętrzne.Występuje też bezwładność cieplna układu grzewczego tak że takiej dokładności regulacji raczej nie uzyskasz .A czy jest potrzebna to niech ocenia specjaliści zootechnicy. I tak jak napisał kolega wyżej konieczne jest zainstalowanie co najmniej kilku czujników.
  Serowniki mikroklimatu do kurników oferuje wiele firm min.Multifan,Hotraco .Poszukaj na wyszukiwarce google:sterowniki mikroklimatu w kurnikach.Pozdrawiam