Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki wbudowany system operacyjny

2P 20 Sie 2007 21:50 1832 5
  • #1 20 Sie 2007 21:50
    2P
    Poziom 19  

Witam
    Poszukuję systemu operacyjnego do tworzonego projektu. Projekt oparty na procesorze STR710 (rdzeń ARM7). Dostępna pamięć programu to około 160kB, pamięć RAM 64KB. Zależy mi przede wszystkim na wielozadaniowości, stabilności i prostym portowaniu. Nie będę używał pamięci dynamicznej i wolałbym aby system operacyjny też z niej nie korzystał.

Dobrze byłoby aby system był na licencji BSD ze względu na komercyjny charakter projektu (a kokosów się nie spodziewam aby system kupować). Niechętnie patrzę na GNU o tyle, że każda zmiana w kodzie to dodatkowe kłopoty*.

Znalazłem dwa systemy które mnie zainteresowały: NuttX oraz uSmartX. Czy ktoś ma z nimi doświadczenie i może coś polecić? Na ile są one popularne?

---------------------------------------------------------------------------------
    Dopisek 22:03:
    Przeszukując dokumentację dochodzę do wniosku, że raczej zrezygnuję z uSmartX - zależy mi na systemie z wywłaszczeniem. Nadal pozostaje pytanie, czy warto pakować się w NuttX?

*Wiem, że w praktyce trudno byłoby mi udowodnić, że coś zmieniałem, ale wolę zrobić wszystko legalnie i może przyczynić się do rozwoju jakiegoś systemu udostępniając nowy port.

0 5
  • #3 21 Sie 2007 01:08
    2P
    Poziom 19  

uCLinux to trochę zbyt rozbudowany program. Musze to jeszcze zaportować a nie czuję się na siłach aby grzebać się w większym sofcie. Znalazłem jeszcze Pico]OS (nie wiem czemu, ale tak się to pisze, razem z nawiasem kwadratowym). Aktualnie wygląda obiecująco.

0
  • #6 21 Sie 2007 14:54
    2P
    Poziom 19  

SnowBizz napisał:
    Na stronie producenta jest kilka systemów podanych i nawet jest chyba jak je wsadzić w ten procek:
    http://mcu.st.com/mcu/modules.php?name=mcu&file=familiesdocs&FAM=86#Application%20Note
    między innymi jest uClinux, embOS, µC/OS-II
    Tamtejszy opis uClinux to rewelacyjna sprawa. System sam w sobie bardzo mi się podoba. W tym zastosowaniu jednak nie ruszy - sam system wymaga 200kB pamięci. Ale przyda się na przyszłość.
    embOS i uC/OS-II odpadają ponieważ są to systemy komercyjne.

adamusx napisał:
    Polecam http://www.freertos.org/ Jest tez przyklad dla procesorow rodziny STR71X
    I jest to system którym na początku się interesowałem. System bardzo fajny, chociaż trochę zniechęca mnie licencja i konieczność umieszczania loga systemu w urządzeniu.

Jak na razie znalazłem pico]OS. Powiem, że z tego co czytam, chyba ten system najbardziej mi się "wpasuje" do projektu. Bardzo podoba mi się elastyczność konfiguracji używania pamięci - jak pisałem wyżej, chcę unikać pamięci przydzielanej dynamicznie. Jest na licencji BSD i wystarczy umieścić informacje o jego stosowaniu w instrukcji dołączanej do urządzenia - to jest dopuszczalne :)

0
  Szukaj w 5mln produktów